Pravidla oznámení osvobozeného příjmu u fyzické osoby a na co nezapomenout
I u příjmů fyzických osob, které jsou zákonem od daně z příjmu osvobozeny je nutné od určité částky plnit oznamovací povinnost. Tato povinnost, která je taktéž poplatníkovi určena zákonem se musí splnit vůči správci daně a má samozřejmě určená pravidla i lhůtu pro splnění. Pojďme si nyní říci jak danou povinnost splnit, protože v případě nesplnění hrozí poplatníkovi samozřejmě sankce.

V případě, že fyzická osoba získá daňově osvobozený příjem v hodnotě vyšší, než 5 000 000 Kč musí to nahlásit správci daně a učinit tak podle pravidel pro daný úkon
Ani v případě příjmů daňově osvobozených není fyzická osoba jako poplatník úplně vždy osvobozena od daňových povinností. Příjmy daňově osvobozené, z nichž se nemusí ze zákona platit daň ani nemusí být uváděny v přiznání k dani z příjmů fyzických osob, pokud jsou vyšší, než 5 000 000 Kč musí být vždy nahlášeny správci daně. Toto nahlášení či oznámení musí být provedeno do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, v němž poplatník příjem obdržel.
Povinnost oznámení daňově osvobozených příjmů se vztahuje na příjmy uvedené jako daňově osvobozené příjmy v § 4, § 4a,§ 6 a § 10 zákona o daních z příjmů. Nejčastěji se jedná o příjmy získané formou darů či z dědictví, výhry z nejrůznějších loterií, důchody a další podobné příjmy, které zákon o dani z příjmů jako daňově osvobozené stanoví.
Náležitosti oznámení osvobozeného příjmu
Oznámení osvobozeného příjmu je třeba provést písemně klasicky papírovou či elektronickou formou. Je možné použít k danému účelu i tiskopis vydaný Ministerstvem financí ČR. Pokud poplatník nepoužije, uvedený tiskopis musí dávat pozor, aby jeho oznámení mělo všechny náležitosti dle § 38v odstavec 2 zákona o dani z příjmu. To znamená, že v oznámení musí být:
výše příjmu,
popis okolností nabytí příjmu,
datum, kdy příjem vznikl.
Oznámení lze za určitých podmínek stanovených § 71 daňového řádu učinit i ústní formou do protokolu.
Pokud oznámení nebude mít všechny výše uvedené náležitosti, správce daně na to poplatníka upozorní a vyzve jej k nápravě.
Jestliže se jedná o příjem ze společného jmění manželů, příjem správci daně oznamuje jen jeden z manželů obvykle ten, jemuž osvobozený příjem z hlediska právního plyne z daru, dědictví či jinak.
Neoznámení příjmu je samozřejmě nesplněním povinnosti a hrozí pokuta
Splnění povinnosti je důležité si hlídat, protože v opačném případě samozřejmě hrozí poplatníkovi pokuta. Pokud správce daně zjistí nesplnění uvedené povinnosti, vyzve poplatníka, aby povinnost napravil, a stanoví mu k tomu náhradní lhůtu.
Pokud poplatník nesplní povinnost oznámení vůbec, nebo ji splní až v náhradní lhůtě, když k tomu byl správcem daně vyzván, nemine samozřejmě poplatníka citelnější pokuta ve výši 10 nebo až 15 procent z neoznámeného příjmu. Ale pozor pokuta 0, 1 procento z neoznámeného příjmu hrozí poplatníkovi, i když povinnost splní sám bez upozornění správce daně, ale mimo správnou zákonnou lhůtu.
Podobné články
Elektronicky uzavírané pracovní smlouvy bude třeba zasílat na jiný než pracovní mail zaměstnance
Dlouho připravovaná a tolik diskutovaná novela zákoníku práce má na sobě konečně podpis prezidenta, takže může…
Více informacíZaměstnancům na dohody půjde nově srážet z náhrad i záloh odměny, pokud částky nenáleží
Nadcházející novela zákoníku práce přinese mimo jiné i změny ohledně srážek z výdělku pracovníků…
Více informacíObrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat
Obrat je pro firmu velmi zásadní veličinou. Jde o ukazatel finanční rovnováhy a prosperity podniku. Tuto veličinu je…
Více informacíPovinná registrace OSVČ k dani z příjmů se v roce 2024 zruší
Osobám samostatně výdělečně činným by měla od roku 2024 skončit zákonná povinnost registrovat se k dani…
Více informací