Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Přeplatek i nedoplatek na dani z příjmů je třeba určitým způsobem aktivně řešit také v roce 2021 a hlavně nespoléhat na to, že se věci nějak vyřeší automaticky

Spoléhat se na to, že se ve světě daní něco vyřeší automaticky, je hodně riskantní, číhají z toho problémy a většinou to připravuje o peníze. Poplatníkovi se proto vyplatí se starat, ať mu v přiznání vyjde přeplatek či nedoplatek a platí to i v roce 2021.

Přeplatek i nedoplatek na dani z příjmů je třeba určitým způsobem aktivně řešit také v roce 2021 a hlavně nespoléhat na  2.jpg
Datum článku: 12. 03. 2021

Přeplatek na dani je potěšující záležitost, ale kdo není zaměstnanec, musí u něj požádat a pokud je pod určitou částkou, tak nemusí přijít ani na žádost

Rok 2021 je sice kvůli koronaviru už zase hodně nestandardní a zmatený i v tom co se týká daňových povinností. Ale některé tradiční záležitosti kolem daní nelze jen tak odložit a vůbec se nestarat zvláště v případě přiznání k dani z příjmu. Pokud není potřeba na dani nic platit, ale naopak se budou poplatníkovi peníze vracet je to ta lepší varianta, ale ani zde se záležitost nevyřeší zcela automaticky.

O přeplatek na dani je potřeba si vždy říci a bezpodmínečně to platí pro poplatníka podávajícího přiznání. O přeplatek daně z příjmů se nemusí nijak starat pouze zaměstnanci, kteří budou záležitost řešit prostřednictvím zaměstnavatele respektive ročního zúčtování. Pokud zaměstnanec o toto zúčtování požádat může a doloží k tomu všechny potřebné náležitosti. Případný přeplatek daně obdrží nejpozději v dubnové výplatě,

Tam, kde poplatník musí ze zákona povinně podat daňové přiznání a vychází v něm přeplatek, tam musí být o přeplatek požádáno. Žádost o tento přeplatek se podává přímo v samotném formuláři přiznání na jeho poslední straně před přílohami. Pokud přeplatek náleží, tak k jeho vrácení by mělo dojít do třiceti dnů po uplynutí posledního dne lhůty na přiznání. Takže poplatník, který i letos přes všechny možnosti odkladů se rozhodne splnit povinnost podání nejpozději 1. dubna 2021 může mít přeplatek na účtu již začátkem května. Kdo využije pozdější možnost přiznání, dostane přeplatek, tak jak přiznání podá vždy nejpozději do třiceti dnů.

I v roce 2021 může nastat situace, že přeplatek přijít nemusí, i když vznikl. Uvedená situace nastává, když je vzniklý přeplatek pod určitou finanční částkou. Letos se jedná o částku nižší než 200 Kč. Poplatník, který letos má přeplatek na dani z příjmů například 150 nebo i 199 Kč tyto peníze v tomto roce nedostane. Kdo má přeplatek 200 Kč a vyšší a nemá žádné dřívější nedoplatky daně, tomu se částka na účtu objeví. Ano i letos platí, že kdo má nějaké dluhy na dani z dřívějška, na přeplatek se těšit nemůže, protože se jím uhradí právě tyto dluhy.

Na straně druhé poplatník, kterému vyjde malý přeplatek pod limitem již poněkolikáté, si může požádat o vrácení, protože tyto přeplatky se postupně sčítají.

Nedoplatek na dani se každopádně řešit musí, nezaplacení znamená nesplnění povinnosti a tedy sankce

Poplatník, který si nepožádá o daňový přeplatek a přenechá peníze státu, uškodí sám sobě, ale jiná újma mu nehrozí. To neřešený nedoplatek má mnohem zásadnější následky. V daném případě už jde o nesplnění povinnosti uložené zákonem, což vždy znamená pokutu.

Nedoplatek je třeba vždy co nejrychleji uhradit na účet správce daně. Zaplatit uvedenou daň je možné přímo v pokladně finančního úřadu hotově nebo zaplatit převodem z účtu na účet či složenkou.

Při platbě převodem či složenkou je třeba si vždy pohlídat, aby peníze šly na správný účet s předčíslím vždy 721. Správně je důležité uvést i kód banky a variabilní i konstantní symbol.

Zpozdit se s úhradou bez sankce je sice možné, ale jen o čtyři dny od termínu, kdy má být splněno pak už začíná nabíhat penále.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Povinnosti související se sociálním pojištěním by si měli hlídat OSVČ i zaměstnanci

Povinnosti související se sociálním pojištěním by si měli hlídat OSVČ i zaměstnanci

Datum článku: 12. 05. 2022

Sociální zabezpečení a povinnosti, které se k dané záležitosti vztahují, by nemělo být lhostejné OSVČ ani…

Více informací
Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího

Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího

Datum článku: 10. 05. 2022

Ministerstvo financí poslalo včera do vnějšího připomínkového řízení návrh balíčku daňových novinek, které…

Více informací
Bez zápisu do obchodního rejstříku obchodní společnost nevznikne

Bez zápisu do obchodního rejstříku obchodní společnost nevznikne

Datum článku: 05. 05. 2022

Všude tam, kde má podnikání probíhat formou obchodní společnosti čili prostřednictvím, společnosti s ručením…

Více informací
Vyhledávací daňovou činnost nesmí správce daně zaměňovat s činností kontrolní

Vyhledávací daňovou činnost nesmí správce daně zaměňovat s činností kontrolní

Datum článku: 02. 05. 2022

Vyhledávací i kontrolní činnost může u daňového subjektu správce daně provádět v rámci daňového řízení…

Více informací