Převádění finančních prostředků společnosti na účty společníků musí být vždy podle zákonných pravidel
Převádění finančních prostředků obchodní společnosti na osobní bankovní účty společníků je zcela regulérní jednání, pokud se děje v souladu se zákonnými pravidly. Na straně druhé je při uvedeném jednání vždy nutné maximálně dodržovat obecná pravidla zákonů i vnitřní předpisy společnosti ohledně zacházení s finančními prostředky, aby se popsaná aktivita nezvrtla do nezákonného jednání.

K převádění finančních prostředků společnosti na osobní účty společníků musí být stanovena jasná vnitřní pravidla
I když se na první pohled může jevit převádění finančních prostředků obchodní společnosti na osobní účet či účty společníků jako záležitost, která je zcela v rozporu se zákonem, není tomu tak. Jak prozrazuje úvod článku, pokud se popsaná aktivita děje podle pravidel zákonů, jde o jev zcela přirozený a odpovídající účelu podnikání.
Podstatou provozování podnikatelských aktivit je ve většině případů dosažení zisku a v případě provozování obchodních společností to platí jednoznačně a současně je přirozené, že dosažený zisk chtějí společníci a jednatelé používat i pro vlastní potřebu. Proto je také i přímo zákonem stanoveno, že společníci mají právo na zisk společnosti a jeho výplata může probíhat i průběžně zálohově. Uvedená aktivita je oním převáděním finančních prostředků společnosti na osobní účty společníků případně společníka, a pokud probíhá podle pravidel zákona o obchodních korporacích i jednoznačně jasně nastavených vnitřních pravidel obchodní společnosti a samozřejmě dle pravidel zákonů účetních a daňových, je popsané jednání zcela přirozené a v pořádku.
Jenže, protože jde v uvedeném procesu o zacházení s finančními prostředky, může velmi snadno dojít k porušení pravidel a zákonů a ze zcela přirozeného jednání může být náhle trestný čin například porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo dokonce o trestný čin zpronevěry.
Prioritní tudíž je dát jakémukoli převádění firemních finančních prostředků jednoznačná písemně stanovená doložitelná vnitřní pravidla nastavená podle výše jmenovaných zákonů. Pečlivě nastavená a zdokumentovaná pravidla jsou klíčovým pomocníkem při řešení nedorozumění i složitých soudních sporů například při zhoršení vztahů mezi společníky.
K nařečení ze špatného zacházení s firemními prostředky či dokonce ze zpronevěry nemusí být ve firmě daleko. Pomoci z problému může pečlivě vedená dokumentace
Pokud se tedy v podnikání daří, je zcela přirozené a v souladu s právem, aby si společníci vypláceli a užívali zisk i pro vlastní potřebu. Vždy je však nutné mít k uvedenému kroku jednoznačně definovaná a kdykoli doložitelná pravidla za jakých okolností a jakým způsobem k uvedené činnosti bude docházet a stejně tak důležitá je i přesná dokumentace k samotné realizaci vyplácení. Z dokumentů musí být jednoznačně jasné, jaké prostředky byly vyplaceny, komu, kdy a za jakým účelem a že v případě vyplácení prostředků ze zisku nebylo vyplaceno více, než je možné, aby se neporušila finanční rovnováha společnosti. Pokud tedy ve společnosti dochází k vyplácení zisku, ale i jiným finančním operacím, při nichž se přesouvají finanční prostředky z firemních na osobní účty, je zcela zásadní dokumentace každého souvisejícího kroku zejména na poli účetním a daňovém. Klíčovou úlohu v daném postupu tedy hrají kromě dobře nastavených právních pravidel, také pečlivě vedené účetní i daňové dokumenty, které v případě potřeby dosvědčí, že nakládání s finančními prostředky bylo prováděno nejen dle pravidel zákona, ale současně tak, aby daný postup neškodil společnosti.
Velký problém může nastat v případě, že popsaná dokumentace ohledně pravidel vyplácení finančních prostředků na osobní účty chybí nebo je nedostatečná. Pokud se daným záležitostem ve firmě příliš pozornosti nevěnuje, může se takový postup velmi nevyplatit zvláště v případech, kdy je nutné správné zacházení s firemními financemi doložit soudu. Nutnost dokládat zacházení s firemními finančními prostředky soudu se může objevit i zcela nečekaně. Nařčení z porušení povinností při správě cizího majetku dle § 220 trestního zákoníku nebo dokonce k nařčení ze zpronevěry dle § 206 trestního zákoníku může nastat při převádění prostředků z podnikání na osobní účet velmi snadno, stačí k tomu i náhlý nesoulad mezi společníky. Taková situace se ve většině případů dá řešit jedině s pomocí soudu a soud může správně a spravedlivě rozhodnout a samozřejmě také osvobodit od případného nespravedlivého nařčení jedině s pomocí co nejjednoznačnějších důkazů.
Podobné články
Informace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíOdstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíSpolupráci s OSVČ je třeba jistit správnou smlouvou, aby nešlo o švarcsystém
Spolupráci s OSVČ si firmy musí stále bedlivě střežit, aby vždy probíhala zákonnou cestou na základě platných…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informací