Převádění majetku když firma krachuje, může způsobit velké nepříjemnosti dlužníkovým blízkým
Převádění majetku z krachující firmy je činnost, která většinou nebývá v souladu se zákonem, je velmi proti srsti věřitelům a může být velmi stresující záležitostí pro dlužníkovy blízké, pokud se podnikatel v problémech rozhodne převést firemní majetek právě na ně.

Převádění majetku z krachující firmy je krácením věřitelů a zákon to vidí jako protiprávní neúčinné jednání
Současná řádící epidemie je velmi tvrdou zkouškou odolnosti a výdrže pro podnikání a bohužel už v této chvíli je jasné, že nejedna firma padne této zkoušce za oběť. Každý podnikatel, který je zasažen tvrdou ranou úpadku se dostává do velkého tlaku zejména ze strany věřitelů, což dotyčného vede k zoufalé snaze všemi možnými prostředky si ponechat alespoň něco z podnikatelského majetku, do něhož vkládal peníze a síly. Jenže pozor i podnikatel v úpadku a krizi musí pečlivě zvažovat důsledky svého jednání, aby si impulzivní snahou zachraňovat majetek z firmy převodem na blízké a přátele nezpůsobil problémy se zákonem a do stejných problémů neuvrhl právě i osoby, na nichž mu záleží nejvíce. Důsledky uvedeného jednání mohou totiž největší nepříjemnosti přinést právě těm, na něž byl majetek převeden.
S každou insolvencí firmy se pojí věřitelé, kteří čekají na uspokojení svých práv a první z čeho se uspokojuje, je logicky majetek, který po podnikání zbyl a z něhož lze zaplatit alespoň nějaké dluhy. Podnikatel v úpadku, který převádí firemní majetek třeba na osoby blízké, jedná proti zákonu, protože vědomě krátí práva věřitelů.
Proti uvedenému jednání má insolvenční zákon obranu v podobě ustanovení takzvaného institutu neúčinnosti právních jednání v insolvenčním řízení § 235 daného zákona. Neúčinná právní jednání dlužníka jsou právě taková jednání, kdy dlužník vědomě úmyslně zkracuje práva věřitelů či upřednostňuje právo některého z věřitelů před jiným. Neúčinnost právního jednání se stanoví z podané odpůrčí žaloby. Za neúčinný právní úkon může soud uznat úkon, který dlužník uskutečnil už v době tří až pěti let před samotným zahájením insolvenčního řízení.
Majetek z neúčinného právního jednání musí být vydán zpátky do insolvence
Zákony svými přísnými dopady postihují všechny, kdo se nějakým způsobem i třeba nepřímo dostanou do jejich působení. A jak je naznačeno výše nejbolestivější ránu za neúčinný právní úkon dlužníka a tudíž protiprávní jednání mohou dostat právě blízcí dlužníka, když je na ně převeden firemní majetek.
Pokud totiž soud rozhodne, že jednání dlužníka bylo neúčinným právním úkonem, musí být majetek vrácen zpět do insolvenčního procesu. Více zde.
Podobné články
Dispoziční právo k účtu může pomáhat, ale také působit velké problémy
Dispoziční právo obecně je poskytnutí oprávnění jednou osobou jiné osobě něco užívat s něčím disponovat.…
Více informacíZpřísnění pravidel zaměstnávání na dohody, by mohlo vést i k rozšíření nelegální práce
Pravidla dohod konaných mimo pracovní poměr by se měla již brzy rozšířit a zpřísnit, aby více než dosud chránila…
Více informacíNový vzor společenské smlouvy k založení společnosti s ručením omezeným
Založení společnosti s ručením omezeným je díky nedávno nastalé účinnosti změn v příslušném zákoně zase…
Více informacíOdpočet daně za pomoc poskytnutou Ukrajině je možný za rok 2022 i 2023
Poskytnutí pomoci formou darů či peněz je záležitost velmi potřebná i záslužná, a proto je možné si jejím…
Více informací