Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Příjmy z poskytnutí bytu přes Airbnb mohou zamíchat daněmi

Pronajímání bytu prostřednictvím platformy Airbnb je i v tuzemsku stále častějším jevem. Jenže příjem z dané aktivity musí být chtě nechtě uveden v daních. Pokud takový příjem sice zdaněn je, avšak toto zdanění není správné, znamená to pro toho, kdo pronajímá nepříjemné starosti, které mohou skončit i před soudem.

Příjmy z poskytnutí bytu přes Airbnb mohou zam 2.jpg
Datum článku: 09. 09. 2021

Příjmy z poskytnutí užívání bytu přes platformu Airbnb daňový pohled vidí jako příjmy z podnikání a nikoli z pronájmu

Stále více lidí vidí v příjmech z pronájmu bytu poměrně výhodný a zajímavý přivýdělek a skutečně tomu tak může být, ale také nemusí. Vždy je nutné si uvědomit, že i příjem z pronájmu je nutné vždy náležitě srovnat s daněmi. A druhé úskalí může být v tom, že záležitost, která se pronajímateli jeví jednoznačně, jako běžný pronájem už může být z hlediska finančního úřadu a daňových povinností podnikáním.

Problémem je, že zdanění příjmů z pronájmu má zákonem nastavena jiná pravidla než zdanění příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a právě u příjmů z poskytování bydlení prostřednictvím uvedené internetové platformy se jedinci nezkušenému v daňové oblasti může lehce stát, že provede nesprávný způsob zdanění těchto příjmů. Finanční úřad se samozřejmě ozve a bude požadovat nápravu věci a v případě, že pronajímatel tuto nápravu neuskuteční, bude jej samozřejmě postihovat sankcí za neplnění daňových povinností a celý případ pravděpodobně bude muset rozhodnout soud.

Jak již bylo na tomto portále v jednom z dřívějších článků uvedeno. Finanční správa ČR si zdanění příjmů z činností provozovaných prostřednictvím internetových platforem velmi hlídá z hlediska možných daňových podvodů a sleduje například z hlediska pravidelnosti a četnosti plateb právě to, zda jde o příležitostný pronájem nebo už o podnikatelskou činnost ve formě dlouhodobého pronájmu tedy ubytovacích služeb.

Zrada je v tom, že z běžného pronájmu netřeba povinně plnit odvody pojistného, ale při podnikání se již povinnosti odvodů vyhnout nelze

Zákon o dani z příjmů totiž stanoví, že pokud se jedná o příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o dani z příjmu, tak musí být z takového příjmu odvedena právě daň z příjmu, ale povinnosti zdravotního pojištění ani sociálního pojištění už tento příjem nepodléhá.

Naproti tomu pokud se jedná o příjmy podléhající § 7 zákona o dani z příjmu, což znamená příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, tak už zdravotní i sociální pojištění musí být pravidelně odváděno.

Linie hodnocení uvedené činnosti daňovým pohledem je velmi tenká a zvláště osobám, které se perfektně neorientují na poli daní, může rozdíl, kdy už se nejedná o pronájem, ale o podnikání snadno uniknout. Pokud si člověk v oblasti daní není svými kroky jednoznačně jist, vyplatí se třeba před podáním přiznání k dani poradit s daňovým poradcem. Mnohdy i jen telefonická konzultace pomůže zabránit chybám, z nichž mohou právě vzejít i velké nepříjemnosti.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Novela ohledně práce na home office a dohody bude s kompromisy, ale povinnosti přidá stejně

Novela ohledně práce na home office a dohody bude s kompromisy, ale povinnosti přidá stejně

Datum článku: 03. 02. 2023

Rozsáhlá a velmi obávaná novela zákoníku práce, která má přinést změny pravidel do dohod o provedení práce,…

Více informací
Daňové přiznání k příjmům v roce 2023, lhůty i novinky

Daňové přiznání k příjmům v roce 2023, lhůty i novinky

Datum článku: 27. 01. 2023

I v roce 2023 je zde pro mnoho daňových poplatníků neodvratná povinnost podání přiznání k dani z příjmů za rok…

Více informací
Informace k odvodu daně z nadměrných příjmů z energií

Informace k odvodu daně z nadměrných příjmů z energií

Datum článku: 27. 01. 2023

Daň z nadměrných příjmů z energií nebo také daň z neočekávaných zisků byla zavedena na konci minulého roku…

Více informací
Roční zúčtování daně u zaměstnavatele v roce 2023

Roční zúčtování daně u zaměstnavatele v roce 2023

Datum článku: 25. 01. 2023

I v roce 2023 platí, že má velká část zaměstnanců možnost nechat si vyřešit daňové povinnosti k dani…

Více informací