Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Příjmy z poskytnutí bytu přes Airbnb mohou zamíchat daněmi

Pronajímání bytu prostřednictvím platformy Airbnb je i v tuzemsku stále častějším jevem. Jenže příjem z dané aktivity musí být chtě nechtě uveden v daních. Pokud takový příjem sice zdaněn je, avšak toto zdanění není správné, znamená to pro toho, kdo pronajímá nepříjemné starosti, které mohou skončit i před soudem.

Příjmy z poskytnutí bytu přes Airbnb mohou zam 2.jpg
Datum článku: 09. 09. 2021

Příjmy z poskytnutí užívání bytu přes platformu Airbnb daňový pohled vidí jako příjmy z podnikání a nikoli z pronájmu

Stále více lidí vidí v příjmech z pronájmu bytu poměrně výhodný a zajímavý přivýdělek a skutečně tomu tak může být, ale také nemusí. Vždy je nutné si uvědomit, že i příjem z pronájmu je nutné vždy náležitě srovnat s daněmi. A druhé úskalí může být v tom, že záležitost, která se pronajímateli jeví jednoznačně, jako běžný pronájem už může být z hlediska finančního úřadu a daňových povinností podnikáním.

Problémem je, že zdanění příjmů z pronájmu má zákonem nastavena jiná pravidla než zdanění příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a právě u příjmů z poskytování bydlení prostřednictvím uvedené internetové platformy se jedinci nezkušenému v daňové oblasti může lehce stát, že provede nesprávný způsob zdanění těchto příjmů. Finanční úřad se samozřejmě ozve a bude požadovat nápravu věci a v případě, že pronajímatel tuto nápravu neuskuteční, bude jej samozřejmě postihovat sankcí za neplnění daňových povinností a celý případ pravděpodobně bude muset rozhodnout soud.

Jak již bylo na tomto portále v jednom z dřívějších článků uvedeno. Finanční správa ČR si zdanění příjmů z činností provozovaných prostřednictvím internetových platforem velmi hlídá z hlediska možných daňových podvodů a sleduje například z hlediska pravidelnosti a četnosti plateb právě to, zda jde o příležitostný pronájem nebo už o podnikatelskou činnost ve formě dlouhodobého pronájmu tedy ubytovacích služeb.

Zrada je v tom, že z běžného pronájmu netřeba povinně plnit odvody pojistného, ale při podnikání se již povinnosti odvodů vyhnout nelze

Zákon o dani z příjmů totiž stanoví, že pokud se jedná o příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o dani z příjmu, tak musí být z takového příjmu odvedena právě daň z příjmu, ale povinnosti zdravotního pojištění ani sociálního pojištění už tento příjem nepodléhá.

Naproti tomu pokud se jedná o příjmy podléhající § 7 zákona o dani z příjmu, což znamená příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, tak už zdravotní i sociální pojištění musí být pravidelně odváděno.

Linie hodnocení uvedené činnosti daňovým pohledem je velmi tenká a zvláště osobám, které se perfektně neorientují na poli daní, může rozdíl, kdy už se nejedná o pronájem, ale o podnikání snadno uniknout. Pokud si člověk v oblasti daní není svými kroky jednoznačně jist, vyplatí se třeba před podáním přiznání k dani poradit s daňovým poradcem. Mnohdy i jen telefonická konzultace pomůže zabránit chybám, z nichž mohou právě vzejít i velké nepříjemnosti.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Společná odpovědnost a povinnost zaměstnance i zaměstnavatele při náhradě škody

Společná odpovědnost a povinnost zaměstnance i zaměstnavatele při náhradě škody

Datum článku: 06. 06. 2023

Ke vzniku škody na pracovištích dojde poměrně snadno, a pokud se taková věc stane, je samozřejmě nutné řešit…

Více informací
Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Datum článku: 02. 06. 2023

Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…

Více informací
Zrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací

Zrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací

Datum článku: 30. 05. 2023

Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…

Více informací
Žádost o příspěvek na bydlení by se již koncem roku 2023 měla vyplňovat s průběžným ukládáním

Žádost o příspěvek na bydlení by se již koncem roku 2023 měla vyplňovat s průběžným ukládáním

Datum článku: 26. 05. 2023

Vyjádření, že požádat o příspěvek na bydlení online není úplně snadné, zní z úst nejednoho žadatele…

Více informací