Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Příslušnost zaměstnavatele k OSSZ bude mít od roku 2025 zřejmě jiná pravidla

Místně příslušná pobočka okresní správy sociálního zabezpečení pro zaměstnavatele od roku 2025 už nebude vždy nutně to pracoviště nejbližší sídlu působení konkrétního zaměstnavatele, ale bude to moci být klidně pracoviště na druhém konci republiky. Způsob určování místní příslušnosti k OSSZ se zřejmě změní. Nová pravidla tohoto určování by se však měla týkat až na výjimky jen nově se registrujících zaměstnavatelů.

Příslušnost zaměstnavatele k OSSZ bude mít od roku 2025 zřejmě jiná 2.jpg
Datum článku: 10. 10. 2023

Zaměstnavatelé, kteří se od roku 2025 nově budou přihlašovat k povinnostem sociálního zabezpečení, mohou mít na pobočku hodně daleko

Digitalizace, automatizace a snaha o větší efektivitu práce mění velmi rychle mnoho dosud používaných pravidel zvyklostí i pojmů. Jak prozrazuje úvod článku, na nová pravidla v záležitosti místní příslušnosti ke správě sociálního zabezpečení si od roku 2025 budou muset zvyknout i zaměstnavatelé, kteří se budou nově hlásit ke svým povinnostem vůči ČSSZ.

Jak se podařilo, zjistit serveru Podnikatel.cz ani pojem místní příslušnost už nebude muset vždycky znamenat místní v samé podstatě daného slova. Plánovaná novela zákona o nemocenském pojištění, kterou se chystá teprve projednávat vláda, totiž počítá s tím, že místní příslušnost zaměstnavatelů k OSSZ bude nově od roku 2025 určována. Určovat by ji zaměstnavatelům měla ČSSZ. Určení by mělo probíhat podle vytíženosti a potřeb jednotlivých poboček okresních správ sociálního zabezpečení. Změna má sloužit tomu, aby se efektivněji rozložila práce na všechny pobočky v ČR, aby se zaměstnavatelé vždy co nejdříve dočkali vyřízení záležitostí a nemuseli čekat, až se uvolní přetížený úředník.

Nově tedy bude zřejmě běžné, že zaměstnavatel z jednoho okresu může mít svoji příslušnou pobočku ve zcela jiném okrese, než ve kterém provozuje svoji činnost nebo kde sídlí jeho účtárna.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí by uvedená změna měla být zaměstnavatelům jen ku prospěchu a ani delší vzdálenost mezi sídlem zaměstnavatele a jeho určenou pobočkou sociální správy nemá být překážkou, protože většina záležitostí se už i dnes vyřizuje na dálku prostřednictvím elektronické komunikace.

Závěrem je třeba říci, že změněná pravidla od roku 2025 by se měla týkat jen nově se registrujících zaměstnavatelů. Pro zaměstnavatele, kteří již u některého pracoviště OSSZ registrováni jsou a budou, by se pobočka měnit neměla.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Voda v roce 2024 opět zdraží

Voda v roce 2024 opět zdraží

Datum článku: 08. 12. 2023

Při sestavování rozpočtu domácností i firem na nadcházející rok 2024 je zásadní zahrnout do kalkulací…

Více informací
Přesuny v sazbách DPH účinné od počátku roku 2024

Přesuny v sazbách DPH účinné od počátku roku 2024

Datum článku: 08. 12. 2023

Rok 2024 znamená pro podnikatele i širokou veřejnost podstatné novinky v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Dojde…

Více informací
Se začátkem roku 2024 dojde ke zrušení institutu plátcových pokladen

Se začátkem roku 2024 dojde ke zrušení institutu plátcových pokladen

Datum článku: 08. 12. 2023

Balíček úsporných opatření, který vstoupí v platnost s počátkem roku 2024, přinese rozsáhlé změny v oblasti…

Více informací
S minimální mzdou by v roce 2024 měly vzrůst i první tři příčky zaručených mezd

S minimální mzdou by v roce 2024 měly vzrůst i první tři příčky zaručených mezd

Datum článku: 07. 12. 2023

Ministerstvo práce navrhuje od ledna 2024 zvýšení tří z osmi úrovní garantované mzdy. Podle tohoto plánu se…

Více informací