Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Příspěvek na bydlení by měl být od října 2022 znovu vyšší kvůli zvýšení normativních nákladů

Nejrůznější vyplácené příspěvky a podpory, které pomáhají lidem se současnou tíživou ekonomickou situací, mění svoji výši v posledním roce mimořádně již několikrát a příspěvku na bydlení se to týká taktéž. Uvedený příspěvek by se měl nově zvýšit od října a na účtech by se uvedená změna měla objevit od listopadu, pokud se ještě v září stihne tato změna legislativně projednat. Pokud by se projednání nestihlo, zvýšení přijde později.

Příspěvek na bydlení by měl být od října 2022 znovu vyšší kvůli zvýšení nor 2.jpg
Datum článku: 16. 09. 2022

Příspěvek na bydlení je nutné co nejdříve na podzim znovu zvýšit a s ním i normativní náklady na bydlení, protože náklady na bydlení nadprůměrně stále rostou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka předložil tento týden vládě návrh, jak je nutné upravit výši normativních nákladů na bydlení a na základě toho zvýšit i dávku příspěvku na bydlení, aby tyto náklady byly zvládnutelné pro domácnosti i jednotlivce s nízkými příjmy.

Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytovaná státem osobě/rodině, která je ohrožena výší nákladů, které musí vydat za potřeby související s bydlením, protože  kvůli nízkým příjmům hrozí, že uvedené náklady na základní životní potřeby související s bydlením přestane zvládat.

Nárok na příspěvek na bydlení osobě či rodině vzniká, pokud náklady na bydlení překročí, čili spolknou z čistých příjmů žadatele více než 30 a na území Prahy 35 procent každý měsíc.

Rozhodujícím činitelem pro to v jaké výši má být žadateli příspěvek poskytnut je vždy státem určená normativní výše nákladů na bydlení. Normativní náklady na bydlení jsou průměrné náklady stanovené podle velikosti obce, v níž žadatel žije a počtu členů domácnosti. Jedná se o náklady, za nájemné, energie i služby spojené s bydlením. Normativní náklady jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikost bytu pro počet osob v daném bytě trvale bydlících a žádajících o danou podporu. Je tedy jasné, že uvedenou veličinu normativních nákladů je nutné upravovat čili zvyšovat spolu s rostoucí cenou nájmů a hlavně energií, aby příspěvek mohl sloužit svému účelu a pomáhat s dosažením na přiměřené potřeby bydlení, když na něj příjem osoby či rodiny nestačí.

Na příspěvek na bydlení mají nárok při nízkých příjmech nejen lidé žijící v bytech nájemních či v podnájemním bydlení, ale i lidé žijící v bytech družstevních či bytech užívaných na základě služebnosti a i vlastníci nemovitostí mohou mít na tuto dávku nárok.

To, že v současné době prudce stoupajících cen energií i inflace je nutné tyto normativní náklady znovu zvýšit nejspíš od října, aby pomohly zvládnout zejména vysoké náklady za energie v nadcházejícím zimním období.

Normativní náklady je nutné upravit zejména kvůli jednočlenným a dvoučlenným domácnostem, pro které je současná výše zvláště nedostačující

Neustále prudce rostoucí ceny energií samozřejmě komplikují zvládání i běžných výdajů všem, ale skupinou nejvíce zasaženou jsou jednočlenné a dvoučlenné domácnosti, kterým je nutné normativní náklady navýšit nejvíce. Navyšovat se samozřejmě bude i u domácností s vyšším počtem členů, ale pro uvedenou skupinu jsou dosavadní normativní náklady velmi nízké a navýšení je klíčové.

Po výše uvedeném říjnovém navýšení by se měla částka normativních nákladů pro jednočlenné a dvoučlenné domácnosti žijící v nájmu či podnájmu zvednout o 4500 Kč. Pro vícečlenné domácnosti se mají normativní náklady na bydlení zvednout o 2500 Kč. Normativní náklady pro jednu osobu žijící v nájmu či podnájmu v Praze by nově měly být na celkové částce 14 621 Kč a normativní měsíční náklady pro jednu osobu v nájmu či podnájmu v malé obci s počtem do 9999 obyvatel by měly nově být na částce 11 246. Do stanovení uvedených nákladů lze nyní zohlednit nejen aktuální ceny energií, ale i odhad toho, jak budou růst.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent

Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent

Datum článku: 09. 04. 2024

V současné době rodinám s větším počtem dětí svítá naděje, že by jim daňové zvýhodnění na děti mohlo…

Více informací
Velké změny v sociálních dávkách s podporou pracovní snahy od roku 2025

Velké změny v sociálních dávkách s podporou pracovní snahy od roku 2025

Datum článku: 05. 02. 2024

V současné době se Ministerstvo práce a sociálních věcí intenzivně věnuje přípravě zásadní reformy v oblasti…

Více informací
Sociální pojištění v roce 2024 musí navýšit ti, kdo platí minimum a stejně tak OSVČ s vyšším ročním ziskem

Sociální pojištění v roce 2024 musí navýšit ti, kdo platí minimum a stejně tak OSVČ s vyšším ročním ziskem

Datum článku: 12. 12. 2023

Je potvrzeno, že od roku 2024 dojde k povinnému zvýšení příspěvků na sociální pojištění pro samostatně…

Více informací
Vyšší rodičovský příspěvek od roku 2024 a snazší komunikace s ÚP ČR

Vyšší rodičovský příspěvek od roku 2024 a snazší komunikace s ÚP ČR

Datum článku: 31. 10. 2023

Poslanci před několika dny schválili novelu zákona o státní sociální podpoře, která konečně zrealizuje dlouho…

Více informací