Příspěvek pro podnikatele z Pětadvacítky po obnovení podnikání a s ním související otázky
Pomoc s restartem podnikání po uvolnění vládních omezení kvůli Koronaviru potřebují podnikatelé i po znovuotevření provozoven. Ministerstvo financí už potvrdilo, že OSVČ mohou nadále žádat o kompenzační bonus takzvanou Pětadvacítku. Dokonce mohou o tuto pomoc žádat i nové skupiny OSVČ, kteří dříve nemohli, třeba podnikatelé, kteří jsou současně zaměstnáni jako pedagogové. Podnikatelé však mají k pokračování podpory stále řadu otázek.

Pomoc pro podnikatele z takzvané Pětadvacítky zůstává dokonce v rozšířené formě až do 8. června. A co v souvislosti s ní je nejčastěji středem zájmu?
Jak je naznačeno již v úvodu, i když se zákazy spojené s opatřeními ohledně zamezení šíření Koronaviru postupně stále více uvolňují, podnikatelé nadále mají zájem o finanční pomoc, která alespoň trochu pomůže s kompenzací ztrát a obnovením podnikání. Právě k uvedeným účelům slouží podpora ve formě kompenzačního bonusu pro OSVČ neboli takzvaná pětadvacítka, o níž mohli podnikatelé požádat už za období od 12. března do 30 dubna. Možnost dané podpory se však nezastavila ani s příchodem května a bude pokračovat až do 8. června 2020.
Tato podpora pro podnikatele znamená možnost v uvedeném období čerpat příspěvek až 500 Kč na den kvůli těžkostem v podnikání způsobeným právě z důvodů pandemie. Ministerstvo financí už také potvrdilo, že v nynější druhé vlně se možnost čerpání této podpory dokonce rozšíří a na pomoc dosáhnou i OSVČ, kteří v předchozí době nárok neměli. Nově už mohou o tuto pomoc žádat i podnikatelé, kteří jsou současně zaměstnáni jako pedagogové. A stejná podpora se schvaluje i pro OSVČ pobírající odměnu pěstouna či OSVČ, kteří dobrovolně pracují v pečovatelských službách.
O uvedenou podporu lze žádat i zpětně a mohou si tak znovu zkusit požádat i podnikatelé, kteří na ni dříve nedosáhli. O popsanou podporu si podnikatel může požádat i v případě, že čerpá ošetřovné pro OSVČ. Žádat může i osoba, která při podnikání současně pracuje na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr, pokud jde o dohodu s výdělkem do zákonného limitu, kde není povinná účast na nemocenském pojištění.
Nadále platí také to, že daného příspěvku se netýkají daně a nepodléhá exekuci
Zásadní podmínky pro možnost získání příspěvku zůstávají kromě uvedeného rozšíření stejné. Stejná je i forma žádosti, ale je třeba období květen až červen podat novou žádost. Není tedy možné vše vyřídit jednou žádostí podanou už v březnu či dubnu.
Nadále však platí, že uvedená podpora se nedaní a neovlivňuje ani nárok na uplatnění daňových slev za rok 2020 a současně podpora nepodléhá exekuci.
Ohledně prvního období lze žádat do 29. června a pro druhé období se může žádost podat až do 7. srpna 2020
Ani váhavější podnikatelé, kteří o podání žádosti o uvedenou podporu teprve uvažují, ještě nezmeškali příležitost. Žádost za období březen a duben je možné podávat až do 29. června 2020. Žádost za období května a začátku června je možné podávat ještě v srpnu 2020. Více zde.
Podobné články
Změnu výše záloh na sociální pojištění bude od roku 2024 nutné udělat už za leden a nepůjde o změnu jedinou
OSVČ, které plánují v podnikání pokračovat i v roce 2024, by měli věnovat pozornost několika důležitým změnám…
Více informacíOptimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023
Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…
Více informacíPřispívání na stravu zaměstnancům bude od roku 2024 žádat více evidence
Konsolidační balíček daňových opatření, kterým se v současnosti zabývá senát a má být realitou od 1. 1, 2024…
Více informacíPoradenství ohledně zvládnutí dluhů celý listopad zdarma
Dluhy je možné zvládnout jedině, pokud se aktivně řeší a často je k tomu potřeba rada. Celý listopad je možné se…
Více informací