Přiznání k dani se i v roce 2019 někdy musí podat třeba kvůli životnímu pojištění, výhře v soutěži nebo daru
Nutnost podání či nepodání přiznání k dani z příjmů je třeba si dobře promyslet i v roce 2019. Pečlivě se musí zvážit všechny zdanitelné příjmy, které občan v roce 2018 měl, protože v přiznání zdaleka nejde jen o příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu, protože důležitou roli v daném dokumentu má i životní pojištění a některé výhry či dary.

Přiznání k dani z příjmů v roce 2019 musí všichni poplatníci, kteří mají povinnost podat přiznání a nemají stanoveno jinak, podat nejpozději 1. dubna 2019. Poplatníci, kteří budou podávat přiznání prostřednictvím daňového poradce a oznámí to finančnímu úřadu, mají termín odevzdání prodloužen do 1. července 2019. Stejně klíčové jako dodržení termínu pro přiznání je i správné rozhodnutí jestli je nutné uvedenou daňovou povinnost splnit či ne. Jak je řečeno v úvodu každý poplatník musí v dané situaci vycházet individuálně ze svých příjmů, které za uplynulé zdaňovací období získal a ze skutečnosti zda daný příjem podléhá dani.
Nedodržení podmínek životního pojištění v roce 2018 si přiznání a dodanění nutně vyžaduje
Jednou ze záležitostí, na kterou poplatníci musí v daňovém přiznání myslet a řádně ji do daného dokumentu zanést je předčasné zrušení životního pojištění a dřívější výplata peněz.
Životní pojištění je koncipováno tak, aby si jedinec v příhodné době aktivně shromažďoval prostředky na klidný podzim života, a je třeba k tomu dodržet poměrně přísné podmínky.
Není možná výplata příjmu jinak než pojistným plněním a výplata pojistného plnění je sjednána až po 60 měsících.
Řádný čas plnění nastává klientovi nejdříve v kalendářním roce, kdy dosáhne 60 let věku.
Pokud klient dané podmínky nedodrží a zruší smlouvu předčasně, ztrácí nárok na daňové úlevy, které v souvislosti s daným pojištěním využíval a musí dodanit již uplatněné daňové odpočty za předchozí roky až 10 let zpětně.
Zdanit je nutné některé výhry ze soutěží i dražší dary, které nejsou od příbuzných
Další položky, nad kterými je důležité se v souvislosti s povinností podání přiznání v roce 2019 zamyslet, jsou nejrůznější výhry a získané dary.
Výhry z loterií a sázek provozovaných na základě pravidel a předpisů platných pro EU a Evropský hospodářský prostor zdanění nepodléhají.
Výhry z loterií a sázek provozovaných na základě pravidel zemí, které nejsou členy EU a EHP se musí zdanit a podat kvůli nim daňové přiznání. Zdanit se musí i výhry ze spotřebitelských a vědomostních soutěží s hodnotou vyšší než 10 000 Kč.
Zapomenout v daňovém přiznání nesmí poplatník ani na dary s hodnotou nad 15 000 Kč, které dostal od nepříbuzných dárců.
Podobné články
Soudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností
Od 1. 1. 2021 nastávají zásadní změny v zákoně č. 254/2019 o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých…
Více informacíDaňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíPřijetí osobních ochranných pomůcek jako daru příspěvkovou organizaci bez souhlasu zřizovatele
Přijetí daru příspěvkovou organizací má také svá zákonem nastavená pravidla, která se musí dodržovat, a pokud by…
Více informacíPřiznáním k dani z nemovitostí i k dani silniční byla v roce 2021 mimořádně prodloužena lhůta až na začátek dubna
S přiznáním k dani z nemovitostí a taktéž k dani silniční letos poplatník nemusí spěchat tolik jako v jiných…
Více informací