Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Problémy se splácením úvěrů má kvůli koronakrizi stále více podnikatelů, ale situaci je třeba nevzdávat, řešit ji co nejdříve a trvale

Důsledky a dopady covidu, i podle statistik doléhají na podnikatele stále zákeřnější vahou. Počet firem a živnostníků majících problémy se splácením úvěrů se stále zvyšuje. Rezervy se většině zvláště drobných podnikatelů povážlivě tenčí nebo jsou již vyčerpány. Co v takové situaci dělat? Má smysl se v nekončící nejistotě ještě snažit podnikání zachránit, ale jakým způsobem to provést?

Problémy se splácením úvěrů má kvůli koronakrizi stále více podnikatelů, ale situaci je tř 2.jpg
Datum článku: 13. 04. 2021

Už od podzimu 2020 se u podnikatelů a firem stále zvětšují problémy se splácením úvěrů. Rezervy, které byly, docházejí a jiné téměř nelze tvořit

Statistiky nemilosrdně ukazují stále větší zkázu, kterou koronakrize působí v podnikání i v domácnostech. Velmi zneklidňující je i fakt, že v podnikání se krize řeší často ještě obtížněji než právě v domácnostech. Stále bolavější záležitostí se v obou segmentech stává splácení úvěrů.

Problémy se začaly zvláště u menších podnikatelů i firem zvětšovat už od podzimu 2020, když s koncem října skončilo moratorium čili odložení a ochrana před problémy se splácením úvěrů. Od uvedené doby jen do konce ledna 2021 vzrostl objem nesplacených úvěrů živnostníků skoro o 40 procent. A se stejným problémem se potýkají i firmy, kde objem nesplacených úvěrů do ledna stoupl o 17 procent a nepříznivá čísla se dále zvedají. Živnostníků, kteří nemají na splácení úvěrů, třeba kvůli stále pokračujícímu zákazu podnikatelské činnosti z důvodu vládních nařízení bylo už ke konci ledna 2021 téměř sedm procent.

Řeč statistik jednoznačně vypovídá o tom, že krizové období se podnikatelům zvládá stále obtížněji a je to i tím, že stále opatrnější jsou v současné situaci i banky, u kterých se zvětšuje neochota k podpoře a vstřícnosti právě vůči živnostníkům. Přitom většina živnostníků i firem se snažila již před pandemií i na jejím začátku myslet na zadní kolečka a velká část OSVČ se snažila vytvářet rezervy, jak jen to šlo. Jenže bohužel všechny rezervy se začnou tenčit, když je osud nedovoluje doplnit, což se zákonitě stalo. Objem vkladů OSVČ u bank se od konce loňského listopadu začal snižovat a na konci ledna 2021 už se zastavil téměř zcela.

Navzdory tomu, že je situace podnikatelů velmi vážná je podle odborníků možné s ní bojovat. Prvním krokem vpřed je se za každou cenu už více nezadlužovat

Nemalá část podnikatelů zvláště drobných živnostníků už neměla na boj se současnou situací sílu a podnikatelskou činnost se rozhodla ukončit, ale z problémů s nesplácením úvěru jim daný krok většinou nepomohl a někde možná situaci paradoxně ještě zhoršil.

Finanční odborníci se většinou shodují na tom, že pokud i v současné tíživé situaci zbývá pro podnikání alespoň nepatrná jiskřička naděje, je důležité na situaci nerezignovat a snažit se za každou cenu zachránit, co se dá.

Prioritním krokem je udělat vše pro to, aby se zastavil nebo přinejmenším alespoň zpomalil další nárůst dluhů. Nejdůležitější v dané situaci je snažit se co nejdříve a neúnavně začít jednat s bankou o možném řešení situace. Aktivně je nutné snažit se banku přesvědčit o vytvoření únosného splátkového kalendáře případně třeba o odkladu splátek.

Druhým krokem podnikatele je ještě precizněji podnikání promyslet, znovu přehodnotit, a pokud to ještě jde přiškrtit výdaje. Stále znovu se soustředit na aktuální možnosti dosažení na nějakou z podpor ze strany státu. Dosažení na tyto podpory sice není nikterak snadné, ale podmínky se neustále mění a přece jen se občas schůdná možnost objeví. Pasivita je v daném případě nejhorší způsob řešení problému. Pomůže naopak i drobná snaha o udržení alespoň symbolického chodu podnikání i při nejvyšším omezení a také udržení vazeb s dodavateli i odběrateli.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Od neplatných bankovek mohou osvobodit vkladomaty, ale ne všechny

Od neplatných bankovek mohou osvobodit vkladomaty, ale ne všechny

Datum článku: 23. 06. 2022

S koncem června 2022 skončí platnost také bankovkám vydaným v letech 1995 až 1999. Od 1. července 2022 budou…

Více informací
Nařízené exekuční srážky dopadají na OSVČ ještě tvrději než na zaměstnance

Nařízené exekuční srážky dopadají na OSVČ ještě tvrději než na zaměstnance

Datum článku: 09. 06. 2022

Exekuční srážky nejsou nikdy pro nikoho příjemnou záležitostí, vždy si uzurpují většinu peněz z výdělku, ať…

Více informací
Milostivé léto vůči dlužníkům se chystají v roce 2022 opakovat i některé banky

Milostivé léto vůči dlužníkům se chystají v roce 2022 opakovat i některé banky

Datum článku: 07. 06. 2022

Akce Milostivé léto pomáhající dlužníkům vyřešit si zvládnutelným způsobem dluhy vůči státním institucím se…

Více informací
Prodloužení termínů pro získání peněz na zřízení dětských skupin až do konce června 2022

Prodloužení termínů pro získání peněz na zřízení dětských skupin až do konce června 2022

Datum článku: 03. 06. 2022

Poptávka po zařízeních poskytujících péči malým dětem až do předškolního věku je v posledních týdnech…

Více informací