Prohlubování kvalifikace má zákonem daná pravidla a zaměstnanci za to náleží mzda jako za běžný výkon práce
Prohlubování a udržování kvalifikace zaměstnanců je velmi zásadní pro fungování a prosperitu firem. Pokud má firma prosperovat potřebuje pracovníky, kteří jsou schopni aktivně v praxi používat vždy aktuální pravidla, postupy i přístroje a to se nikdy neobejde bez udržování a obnovování kvalifikace. Odpovědný zaměstnavatel si je vědom toho, že právě prohlubování a udržování kvalifikace zaměstnanců je velmi potřebný proces, který, ale má i zákonem pevně určená pravidla.

Prohlubování kvalifikace zákon vnímá jako součást běžného výkonu práce zaměstnance, za nějž přísluší mzda a třeba i cestovní náhrady
Svět, jehož jsme součástí, se ve všech svých aspektech neustále aktualizuje, mění a vytváří a jednoznačně to platí i pro záležitosti pracovní. Zaměstnancům, ale hlavně zaměstnavatelům by mělo být vždy jasné, že kvalitní výkon jakékoli pracovní aktivity i kvalitní pracovně-právní vztah se neobejde bez trvalého průběžného prohlubování a udržování kvalifikace.
Prohlubování udržování a obnovování kvalifikace znamená aktivní a cílené udržování schopností zaměstnance správně vykonávat práci zadanou zaměstnavatelem.
Prohlubování kvalifikace se vždy musí vztahovat k práci, kterou zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonává na základě ustanovení v pracovní smlouvě. Zákoník práce dává zaměstnavateli možnost uložit zaměstnanci za úkol účastnit se aktivit na prohlubování kvalifikace. Takováto povinná účast na školení a dalších vzdělávacích aktivitách k prohlubování kvalifikace je podle zákoníku práce standardním výkonem práce a zaměstnanci za ni vždy přísluší mzda či plat stejně jako za jinou pracovní činnost vykonávanou pro daného zaměstnavatele.
Pokud výše uvedené prohlubování kvalifikace probíhá mimo sjednané místo výkonu práce zaměstnance, tedy mimo ve smlouvě sjednané pracoviště, jde o pracovní cestu, za níž zaměstnanci přísluší cestovní náhrady.
Na popisované prohlubování kvalifikace zaměstnanci nepřísluší pracovní volno, protože zaměstnanec vykonává pracovní aktivitu uloženou zaměstnavatelem, i když nejde o aktivitu pro daného zaměstnance běžnou.
I v případě, že odměňování zaměstnance probíhá formou úkolové mzdy či podílem z tržeb, tak vždy náleží danému zaměstnanci za povinnou účast na prohlubování kvalifikace mzda. Mzda se v daném případě stanoví ve výši průměrného výdělku. V uvedené situaci se vždy však musí jednat o mzdu a nikoli náhradu mzdy.
Podobné články
Dohoda o poskytnutí stipendia zaměstnavatelem by měla být srozumitelná a jednoznačná
Stipendium studentům, kromě škol, nadací či dalších institucí, mohou poskytovat i jejich budoucí zaměstnavatelé.…
Více informacíK nepřímé diskriminaci zdravotně postiženého zaměstnance může dojít snadno
K nepřímé diskriminaci zaměstnance se zdravotním postižením, omezením či specifickou potřebou může na pracovišti…
Více informacíPružná pracovní doba má také pravidla daná zákonem
Pružná pracovní doba zaměstnance je schéma pracovní doby rozdělené na úseky základní pracovní doby a úseky…
Více informacíJen převedení na jinou práci při změně zdravotní způsobilosti zaměstnance nestačí
Každý zaměstnavatel má z ustanovení zákoníku práce povinnost chránit zdraví svých zaměstnanců a nikdy nesmí…
Více informací