Projekt Záruky pro mladé pomáhá najít práci nejmladším uchazečům o zaměstnání
Mezi uchazeči o zaměstnání jsou často i velmi mladí lidé do 29ti let a byť jim třeba nechybí vzdělání, tak ani jejich cesta k prvnímu zaměstnání nemusí být vždy snadná. Právě uvedeným lidem se již několik let snaží pomáhat Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR projektem nazvaným Záruky pro mladé. Projekt pomáhá mladým lidem zorientovat se jak to se zaměstnáním vlastně je, jaké pracovní návyky firmy vyžadují i na co si dávat pozor ohledně například podvodných nabídek.

I mladí, kterým ještě nebylo třicet, mají problémy s hledáním práce a ukázat cestu i zvládnout první krůčky v zaměstnání se snaží „Záruky pro mladé v kraji“
O tom, že i velmi mladí lidé mají často velké problémy najít si své místo na trhu práce se zas až tolik nemluví. Uvedený nemalý problém zde je. Tato záležitost není žádnou novinkou a vzhledem k současné situaci už se zřetelně ukazuje, že danou problematiku nelze podceňovat a bude nutné se jí aktivně věnovat stále více.
Jedním z prvních počinů, který se snaží dané problematice aktivně věnovat již několik let je projekt Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem „Záruky pro mladě v krajích.“ Uvedený program funguje už od roku 2015 v rámci Operačního programu zaměstnanost ve 13ti krajích v rámci ČR. V současné době se projekt prodlužuje. Jak je řečeno v úvodu, hlavním cílem tohoto projektu je, aby se mladí uchazeči o zaměstnání do 29 let věku dostali co nejrychleji a s podporou opravdu ke skutečné práci a jejich potenciál nezůstával ladem.
Projekt se soustředí na mladé nezaměstnané v krajích bez rozdílu dosaženého vzdělání, u kterých by z nejrůznějších důvodů mohla hrozit dlouhodobá nezaměstnanost, protože jejich start do pracovního procesu je komplikovanější třeba z důvodů sociálních, nedostatečných pracovních návyků, zdravotních omezení nebo i jiných záležitostí. Úřad práce v rámci daného projektu spolupracuje s firmami a snaží se pro tyto mladé vytvořit společensky účelná pracovní místa a na tyto pozice je následně umístit. V prvních krůčcích v práci pak tomuto mladému pracovníkovi pomáhá mentor, který dotyčnému radí zejména v odborně-profesních začátcích. Firmy dostávají možnost vyškolit si mladého člověka přímo ve svém prostředí už pro konkrétní úkoly. Mladí si zkouší konkrétní práci na zkoušku, a pokud se spolupráce daří, úřad následně může zaměstnávající firmě poskytnout na zaměstnávání tohoto člověka finanční podporu na mzdové náklady na tohoto zaměstnance na dobu 6 až 12 měsíců.
Příspěvek může úřad poskytnout taktéž i na mzdu dotčeného mentora, kterým je přímo zaměstnanec firmy, který mladému člověku pomáhá nejen se zvládnutím odborné praxe, ale s celkovým začleněním se do chodu firmy.
V rámci práce s mladým uchazečem v daném programu probíhají i nejrůznější poradenství individuální i skupinová a taktéž nejrůznější kurzy zaměřené například na finanční gramotnost, motivační kurzy a podobné aktivity, které mají pomoc mladému člověku udělat komplexnější a přitom šitou na míru jeho individuálním potřebám. Více zde.
Podobné články
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…
Více informacíPaušální náhrada nákladů za práci na dálku stanovena je, ale nemusí ji ani po novelizaci dostávat každý zaměstnanec
Novelizovaný zákoník práce, který je účinný od 1. října 2023 je doplněn i příslušnou vyhláškou o výši…
Více informacíNa rekvalifikaci u zaměstnavatele může přispívat úřad práce
Rekvalifikace zaměstnanců je stále častěji pro stále více zaměstnavatelů čím dál větší nutností. Zavádění…
Více informacíPodpora státu v zaměstnávání seniorů má prokazatelnou návratnost
Firmy stále důrazněji apelují na stát potažmo zákonodárce, aby věnovali větší pozornost úpravě podmínek…
Více informací