Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Šest testů měsíčně na Covid je od června plně hrazeno pojišťovnou, ale musí to být ty, které jsou provedeny odborníkem na odběrovém místě či v zaměstnání

Jak už včera tyto stránky čtenáře informovaly, právě od včerejšího dne Ministerstvo zdravotnictví sjednotilo podmínky pro prokazování bezinfekčnosti na Covid-19. Čím bezinfekčnost prokazovat je tedy jasné. Ale pojďme se nyní podívat, jak je to s testováním hrazeným zdravotními pojišťovnami. I zde nastaly od 1. června změny. Na co zde má občan nárok a jaký test vlastně platí?

Šest testů měsíčně na Covid je od června plně hrazeno pojišťovnou, ale musí to být ty, které jsou provedeny odborníkem na odběro 2.jpg
Datum článku: 09. 06. 2021

Od 1. června 2021 se každý pojištěnec může nechat celkem šestkrát zdarma odborně testovat na Covid. V uvedené šestici jsou jak testy antigenní, tak PCR testy

Jak je řečeno v úvodu tohoto článku, čím je možné prokazovat bezinfekčnost na Covid-19 už ministerstvo zdravotnictví osvětlilo a sjednotilo podmínky tohoto prokazování. Jednoznačně jasné také je, že tohoto prokazování se ještě hned tak nezbavíme a testy či potvrzení budou zřejmě na nejrůznějších místech včetně kulturních či sportovních akcí nebo třeba do restaurací a bazénů určitě ještě nějakou dobu potřeba.

Od 1. června se však změnily podmínky ohledně testování zdarma a mnoho lidí nyní zase tápe v této záležitosti a nejsou si jisti, jaké testy vlastně zdarma jsou a kolikrát je možné je využít.

Aktuálně tedy ohledně testů platí, že každý občan ČR registrovaný v systému veřejného zdravotního pojištění, tedy i zde žijící a registrovaní cizinci mají od 1. června 2021 možnost nechat se zdarma otestovat na Covid-19 celkem 6krát každý měsíc. Čtyřikrát měsíčně to může být testem antigenním a dvakrát měsíčně je nově zdarma také přesnější test PCR. Formu testu si tedy občan může v měsíci prostřídat, jak potřebuje. Jak je z uvedeného patrné, dostupnější se staly testy PCR, které byly dříve zdarma jen  na předpis lékaře či hygieny, jinak si je občan musel vždy hradit coby samoplátce.

Co je ovšem potřeba vědět, je to, že aby byl každý z uvedených šesti testů měsíčně zdarma, má jednu důležitou podmínku, kterou je odborné provedení testu odborníkem k tomu účelu pověřeným v odběrovém místě či v zaměstnání. To znamená, že úhrada pojišťovny se nevztahuje na testy prováděné laiky čili samotesty.

Nárok na testy zdarma mají i lidé očkovaní a ve lhůtě po prodělané nemoci

Nejistotu ohledně nároku na bezplatné testování mají občas lidé, kteří již podstoupili očkování nebo se nacházejí ve lhůtě 180 dnů po prodělané nemoci. I tito lidé mají nárok na oněch šest hrazených testů měsíčně stejně jako ostatní občané. Takže i s potvrzením o očkování či prodělané nemoci se člověk může nechat zdarma otestovat až 6krát do měsíce antigenním či PCR testem a dostane samozřejmě, tak jako jindy aktuální potvrzení o provedení testu s jeho výsledkem.

Testovaní po 1. červnu, kteří si ještě museli za PCR test zaplatit, si mohou na odběrovém místě požádat o vrácení poplatku

Důležitá informace od ministerstva zdravotnictví je zde pro všechny, kteří 1. června či krátce po tomto datu podstoupily PCR test a byla po nich vyžádána úhrada, že si mohou zaplacené peníze vyžádat zpět. Laboratoře provádějící testy totiž dostaly od ministerstva zdravotnictví pozdě metodiku ke změně postupu, nebyly na změnu připraveny, a proto mnohde byla žádána úhrada za provedení testu i po uvedeném datu. Nyní je tedy možné na odběrovém místě, kde byl test proveden a uhrazen, žádat o vrácení peněz.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Do nároku na dávky již nebudou vstupovat přivýdělky nezaopatřených dětí

Do nároku na dávky již nebudou vstupovat přivýdělky nezaopatřených dětí

Datum článku: 02. 12. 2022

Poslanecká sněmovna schválila návrh MPSV na další změny v dávkovém systému konkrétně u příspěvku na bydlení…

Více informací
O předání výpovědi do sféry zaměstnavatele by měl mít zaměstnanec doklad

O předání výpovědi do sféry zaměstnavatele by měl mít zaměstnanec doklad

Datum článku: 30. 11. 2022

Každý zaměstnanec má na základě příslušného ustanovení zákoníku práce možnost dát ze své vlastní vůle…

Více informací
Převedení části dovolené do roku 2023 je možné u dovolené nad základní výměrou

Převedení části dovolené do roku 2023 je možné u dovolené nad základní výměrou

Datum článku: 30. 11. 2022

Rok 2022 nezadržitelně spěje ke konci a mnoho zaměstnanců i zaměstnavatelů opět uvažuje nad tím, co se…

Více informací
K prodeji na vánočních trzích je nutné se vybavit  nezbytnou dokumentací

K prodeji na vánočních trzích je nutné se vybavit nezbytnou dokumentací

Datum článku: 29. 11. 2022

Prodej na vánočních trzích se v roce 2022 po dvou těžkých minulých letech rozběhl v přirozeném rytmu bez…

Více informací