Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Sleva na dani na školku náleží i v případě kdy dítě chodí do školky v zahraničí

Žijete v příhraničních oblastech a bylo by pro vás výhodnější umístit potomka do školky v zahraničí, ale váháte kvůli slevě na umístění dítěte?
Není to problém, slevu na umístění dítěte v předškolním zařízení na kterou mají rodiče nárok již za rok 2014, mohou uplatnit i rodiče, kteří umístí své dítě ve školce v zahraničí.

Sleva na dani na školku náleží i v případě kdy dítě chodí do školky v zahraničí.jpg
Datum článku: 10. 02. 2015

Koho se sleva týká

Slevu na umístění dítěte v předškolním zařízení může uplatnit tuzemský poplatník žijící v pohraničních oblastech, který umístí své dítě do školky v zahraničí. Nárok na slevu mají všichni daňoví poplatníci členského státu Evropské unie. Zásadní podmínkou je, aby většina příjmů poplatníka 90% pocházela ze zdrojů na území České republiky. Není podstatné v jaké zemi dítě školku navštěvuje. Musí se jednat o zařízení předškolní výchovy nikoliv o zájmové kroužky a centra, která přímo neprovozují mateřskou školku. Kromě běžných mateřských škol může jít i o soukromé jesle či školky, firemní nebo lesní školky a obdobná zařízení.

Výše slevy se odvíjí od minimální mzdy stanovené pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou k počátku příslušného zdaňovacího období. Pro rok 2014 může tedy poplatník uplatnit slevu maximálně do výše 8 500 Kč, za rok 2015 to už bude 9 200 Kč.

V případě, že školkovné bude hrazeno v cizí měně, uplatní se přepočet dle ustanovení § 38 zákona o daních z příjmů. V takovýchto případech se využije jednotného kurzu měn. Jednotné kurzy pro případ nejčastěji využívaných měn jsou stanoveny formou pokynu Generálního finančního ředitelství ČR a jsou uveřejněny těsně po skončení příslušného zdaňovacího období.

Je třeba dodržet podmínky dané zákonem o daních z příjmů

Pro uplatnění slevy na umístění dítěte je třeba dodržet stejné podmínky ať bude dítě umístěno ve školce v ČR nebo v zahraničí. Uvedenou slevu na dani může uplatňovat vždy jen jeden z poplatníků. Podmínkou je, aby dítě žilo s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Nárok na tuto slevu mají i prarodiče, kteří vnoučeti poskytují péči nahrazující péči rodičů.
Výše výdajů, kterou rodiče uplatňují musí vždy potvrdit provozovatel zařízení, kde je dítě umístěno. Potvrzení musí obsahovat dvě základní náležitosti.

  1. jméno a rodné číslo vyživovaného dítěte poplatníka,
  2. celkovou částku, kterou za něj poplatník za dané období příslušnému zařízení uhradil.
Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků ohledně zvýhodnění na děti nemusí být každý rok nové

Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků ohledně zvýhodnění na děti nemusí být každý rok nové

Datum článku: 18. 02. 2019

Poplatník, který si chce při ročním zúčtování daně u zaměstnavatele uplatnit nějakou tu slevu, musí většinou…

Více informací
Insolvence a slevy či odpočty na dani to z velké většiny dohromady nejde ani v roce 2019

Insolvence a slevy či odpočty na dani to z velké většiny dohromady nejde ani v roce 2019

Datum článku: 12. 02. 2019

Vypořádat se s daněmi za zdaňovací období musí povinně i poplatník v insolvenci. Avšak většina slev a výhod,…

Více informací
Plánované daňové změny se zřejmě neobejdou bez vyšších zdravotních odvodů pro živnostníky i zaměstnance

Plánované daňové změny se zřejmě neobejdou bez vyšších zdravotních odvodů pro živnostníky i zaměstnance

Datum článku: 11. 02. 2019

Každá změna, vylepšení či postup vpřed si žádá své, je třeba něco dělat jinak, změnit dosud používaný postup…

Více informací
Opatření proti daňovým únikům musí podle NKÚ Finanční správa ještě důkladněji promýšlet

Opatření proti daňovým únikům musí podle NKÚ Finanční správa ještě důkladněji promýšlet

Datum článku: 11. 02. 2019

Nejvyšší kontrolní úřad vytýká Finanční správě, že opatření proti daňovým únikům pro právnické osoby…

Více informací