Spolupracující osoba se hodí při přiznávání daní a nemusí to být jen manželka
Spolupracující osoba se v podnikání hodí nejen z důvodů faktického zastání, ale i při plnění daňových povinností. Pokud se spolupráce dobře sladí s životní situací, přinese oběma stranám užitek a pomůže vyřešit nejednu záležitost s úřady.
Spolupracující osobou může být člen rodiny i druh či družka
Spolupracující osoba je vítaným pomocníkem, když podnikání tíží a ještě lepším, když se podnikateli podaří dosáhnout vysokého zisku. V případě, že podnikatel přenese část příjmů a výdajů za zdaňovací období na spolupracující osobu, může legálně zaplatit méně na dani z příjmu i sociálním pojištění.
Spolupracující osobou nemusí být jen manželka nebo manžel. Spolupracující osobou může být i potomek, který již ukončil školní docházku a není na něho uplatňováno daňové zvýhodnění. Uvedená spolupráce může být uzavřena i s jinou příbuznou či nepříbuznou osobou, která s poplatníkem žije trvale ve společné domácnosti a společně s ním uhrazuje životní náklady.
Přerozdělovat se musí příjmy i výdaje a je třeba dodržet i další povinnosti
Institut spolupracující osoby může být výhodný jen za podmínky, že podnikatel i spolupracující osoba dobře znají pravidla, která pro danou spolupráci nastavuje zákon a používají je. Základním pravidlem je, že se musí rozdělovat ve stejném poměru příjmy i výdaje. Spolupracující osoba nemůže dostat větší díl příjmů a jen něco málo z výdajů.
Převáděný podíl má své hranice. Na manžela či manželku může podnikající osoba převést maximálně 50 procent svých příjmů a s nimi 50 procent výdajů a nejvýše 540 000 Kč ze zisku. Na ostatní členy domácnosti mimo manželku může být převedeno jen 30 procent příjmů a 30 procent výdajů podnikatele a maximálně 180 000 Kč ze zisku.
Na spolupracující manželku nebo spolupracující dítě nemůže podnikatel uplatňovat daňovou slevu či daňové zvýhodnění, protože daňovou povinnost na dani z příjmu už si snížil uvedeným přerozdělením.
Spolupracující osoba nemusí mít živnostenské oprávnění, ale musí se registrovat jako OSVČ u zdravotní pojišťovny, na České správě sociálního zabezpečení i u finančního úřadu. Každá spolupracující osoba se také musí smířit s tím, že bude povinně vyplňovat i daňové přiznání.
Být spolupracující osobou se vyplatí při nízkých příjmech i v nezaměstnanosti
Být spolupracující osobou se při dodržování pravidel vyplatí nejen podnikateli, který si sníží daňovou a odvodovou povinnost, ale i spolupracující osobě samotné. Uvedenou spoluprací a převodem se spolupracující osobě vylepší příjmy a může uplatňovat lépe daňové slevy vázané na výši příjmů. Pokud spolupracující osoba podniká na vedlejší činnost má nižší nebo žádné odvody na sociální pojištění. Pokud se spolupracující osobou stane osoba nezaměstnaná, může si takovým krokem zajistit, že splní potřebnou povinnost platby sociálního pojištění a nebude se později potýkat s chybějícími nedoplatky při výpočtu starobního důchodu. Podnikatelky mohou přes institut spolupracující osoby skloubit mateřskou s podnikáním, nepřijít o dávky se svým byznysem. Spolupráce může být dobrým řešením i pro studenty, kteří se chtějí zapojit do rodinných firem.
Pokud by spolupracující osoba podnikala na hlavní činnost, bude uvedené spojení méně výhodné nebo i nevýhodné, protože při hlavní činnosti je nutné platit vyšší zálohy na pojištění.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informací