Spropitné z bezhotovostních plateb je méně lákavé, daním neunikne
Bezhotovostní platby jsou díky epidemické době stále rozšířenější i v restauracích, kavárnách a dalších stravovacích podnicích i dalších provozovnách služeb. Ač se zdá, že uvedený způsob platby je pro obsluhu výhodnější z hlediska spropitného to úplně neplatí. Mnozí zákazníci do bezhotovostních plateb nezahrnují spropitné vůbec, a i když na pozornost pro obsluhu zákazník nezapomene, tak si nesmlouvavě z uvedené částky kus okamžitě přivlastní daňová povinnost. U plateb v hotovosti je to se spropitným trochu jiné.

Spropitné může být dnes již bez problémů dáváno i při bezhotovostních platbách, ale v hotovosti je pro personál lákavější hlavně kvůli daním
Spropitné je nepovinná finanční částka, kterou zákazník dobrovolně přidává k ceně poskytnutých služeb, jako výraz poděkování a podpory podniku. Kultury různých zemí se k otázce spropitného staví taktéž různě. V některých zemích je spropitné započítáváno dokonce automaticky přímo do účtů a v jiných zemích jako například Japonsko či Thajsko je spropitné dokonce urážkou.
V Česku se zvyku dávat navíc peníze za spokojenost se službami docela výrazně posiloval před koronavirovou krizí. V současnosti však podle mnoha podniků dávání spropitného mírně oslabilo a na vině prý nejsou ani tolik nižší příjmy zákazníků jako rozšíření bezhotovostních plateb.
K účtům v restauracích placeným v hotovosti přidávají prý zákazníci spropitné daleko automatičtěji než u bezhotovostních plateb kartou či přes nejrůznější elektronická zařízení. Někdy, když třeba zákazníci platí firemní kartou, neumožňuje jim tento způsob platby spropitné dávat. Situace je však, odlišná podnik od podniku.
Někteří zákazníci sice útratu zaplatí bezhotovostně, ale spropitné nechají obsluze v hotovosti. Jsou však i podniky, kde spropitné přes terminál hosté bez problémů dávali již před krizí a ani dnes se jejich zvyk nezměnil. Některé podniky mají už i terminály, které se hosta zeptají přímo, zda a jakou částku chce dát jako spropitné.
Elektronicky dávané spropitné může být spíše problém pro jeho příjemce tedy obsluhu, než pro zákazníka, který částku poskytuje.
Pokud je spropitné poskytnuto, jako součást elektronické platby zdanění se nevyhne
Asociace restauratérů poukazuje na to, že v Česku je elektronicky poskytované spropitné v nevýhodě proti spropitnému poskytnutému v hotovosti. Spropitné poskytnuté v elektronické platbě musí být automaticky s platbou také zdaněno a odvedena z něho daň z příjmů i odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění. Spropitné poskytované v hotovosti sice ze zákona podléhá daňové povinnosti také, ale snáze se před daňovým pohledem skryje, když jde o nepovinnou částku, která nemusí být nikde zaznamenávána. Uvedená asociace usiluje o to, aby spropitné u nás bylo v obou případech od daňových povinností zcela osvobozeno podobně jako u sousedů v Německu či Rakousku.
Podobné články
Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře
Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…
Více informacíZrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informacíZa nezaplacenou daň z nemovitosti hrozí příslušná sankce i v roce 2023
Také v roce 2023 mají všichni vlastníci nemovitosti případně nemovitostí, povinnost zaplatit příslušnou daň jinak…
Více informacíZrušení daňového zvýhodnění benefitů rozpočet nezhojí a zaměstnancům uškodí
Zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, které má být součástí právě projednávaného…
Více informací