Stravné a příspěvek na stravování zaměstnancům není totéž
Pojmy stravné a příspěvek na stravování zaměstnancům znějí velmi podobně, slouží skoro stejnému účelu, ale nelze je zaměňovat. Z hlediska právního je mezi nimi velký rozdíl.

Stravné se poskytovat musí a příspěvek na stravování je dobrovolná záležitost
Zásadní rozdíl mezi oběma uvedenými pojmy je v tom, že stravné se v určitých situacích a při splnění konkrétních podmínek zaměstnancům ze zákona poskytovat musí, kdežto příspěvek na stravování je dobrovolná činnost zaměstnavatele, kterou konat může i nemusí.
Stravné musí zaměstnavatel ze zákona poskytnout zaměstnanci, kterého vysílá plnit pracovní úkoly mimo běžné pracoviště a plnění těchto úkolů zabere zaměstnanci déle než pět hodin. V uvedeném případě se jedná o pracovní cestu a zaměstnanci za ni náleží cestovní náhrady, kde právě stravné je jednou z klíčových položek. Je to výdaj, který zaměstnanci vznikl při plnění pracovních úkolů v tuzemsku či v zahraničí a musí být řádně vyúčtován a v příslušné výši uhrazen. Výše stravného pro tuzemské i zahraniční pracovní cesty je určena příslušnou vyhláškou pro konkrétní rok. Neuhrazení stravného zaměstnanci za vykonanou pracovní cestu je pro zaměstnavatele porušením zákonných povinností a za takové jednání následuje citelná pokuta.
Příspěvek na stravování je záležitostí nepovinnou a jeho poskytování vychází z rozhodnutí zaměstnavatele. Jde o příspěvek na stravu zaměstnance během pracovní směny a žádný zákon poskytování daného příspěvku nenařizuje. Jde v podstatě o poskytnutí benefitu. K povinnosti zaměstnavatele poskytovat zaměstnanci přestávky na jídlo a oddech se příspěvek na stravování neváže.
Pokud se však zaměstnavatel rozhodne poskytovat zaměstnancům příspěvek na stravování, měl by mít vnitřní směrnicí podniku stanovena jasná pravidla, jak, kdy, za jakých podmínek a komu bude příspěvek poskytován. Určitá jasná pravidla v daném případě být stanovena musí, aby byl zachován rovný přístup ke všem zaměstnancům, protože právě takový přístup je také hlídán paragrafem 16 zákoníku práce.
Podobné články
Plnění povinného podílu za osoby se zdravotním postižením je nutné vyřešit do poloviny února 2021
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je velmi důležité pro nejen pro samotné osoby s postižením, ale i pro…
Více informacíDaňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíStravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících
Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný…
Více informací