Ukončení pracovního poměru dohodou by mělo jít ruku v ruce s odstupným
Ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele je pro zaměstnance většinou nepříjemnou a stresující záležitostí. I v uvedené situaci by se měl zaměstnanec snažit zachovat si co největší rozvahu, a uvažovat o obraně svých práv. Odchod dohodou by si měl zaměstnanec promyslet.

I při ukončení pracovního poměru dohodou se zaměstnanci vyplatí nahlížet do zákona
Pokud vám zaměstnavatel oznámí, že s vámi hodlá ukončit pracovní poměr dohodou, není dobré jen pokorně přijmout verdikt a vyklidit pole. Každý zaměstnanec má svá práva daná zákoníkem práce a tato práva má možnost si hájit a každý zaměstnavatel musí i v případě ukončení pracovního poměru postupovat v souladu s literou daného zákoníku.
V okamžiku, kdy zaměstnavatel rozvazuje se zaměstnancem pracovní poměr, může tak učinit pouze z důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce jinak je výpověď neplatná. Zaměstnavatel je taktéž povinen ve výpovědi uvést tak jednoznačný a srozumitelný důvod ukončení pracovního poměru, aby nešel zaměnit s jinou situací.
I v případě rozvázání pracovního poměru záleží vždy na individuální situaci. Zaměstnavatel může rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr jen dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením nebo zrušením pracovního poměru ve zkušební době. V případech rozvázání pracovního poměru dohodou je pro zaměstnance důležité vědět, že i tento postup má podmínky jasně stanovené zákonem zaměstnavatel musí mít i pro tento způsob ukončení pracovního poměru zákonný důvod a zaměstnanec má i v tomto případě nárok na odstupné.
Odstupné k rozvázání pracovního poměru dohodou patří stejně jako k výpovědi
Jak vyplývá z výše uvedených řádků, dohoda o rozvázání pracovního poměru je pro zaměstnavatele stejně zavazující právní akt, jako výpověď a ostatní způsoby propouštění zaměstnance. Uvedená dohoda má zákonem dané náležitosti a postupy, které zaměstnavatel musí dodržet. Mnozí zaměstnavatelé spoléhají na neznalost práva svých zaměstnanců a zkouší právě u dohod o rozvázání pracovního poměru uplatňovat i jiné důvody, než ty, které pro daný postup určuje zákon a záležitost odstupného se často také neřeší, jak náleží.
Paragraf 52 zákoníku práce je určující i pro rozvázání pracovního poměru dohodou a stejně klíčovým je v dané situaci i § 67 téhož zákoníku, který jednoznačně uvádí, že pokud dochází k rozvázání pracovního poměru se zaměstnancem ze zákonných důvodů formou výpovědi nebo dohodou přísluší zaměstnanci při skončení pracovního poměru od zaměstnavatele odstupné v odpovídající výši.
Výše odstupného záleží na výši průměrného výdělku i době, po kterou byl zaměstnanec u daného zaměstnavatele zaměstnán.
Podobné články
Jak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informacíInformace o registraci k DPH v souvislosti se změnami v zákoně o DPH platnými od roku 2021
V zákoně o DPH a daňovém řádu došlo od 1. 1. 2021 opět k novelizaci, čímž se aktualizoval i dokument…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíStravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících
Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…
Více informací