Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa

Unikat před elektronickou evidencí tržeb znamená problémy

Začátek elektronické evidence tržeb se podnikatelům neúprosně blíží. Hotelům a restauracím už v příštím týdnu začne zkušební provoz a od 1. 12. 2016 už musí vydávat účtenky a zasílat zprávu o každé uskutečněné hotovostní tržbě, jak jim to ukládá zákon. Mnohým se však do plnění nové daňové povinnosti nechce a přemýšlí, jak se jí vyhnout.

Unikat před elektronickou evidencí tržeb znamená problemy.jpg
Datum článku: 25. 10. 2016

České hlavičky horečně kují plány, jak přelstít evidenci tržeb

Přesně za měsíc a jeden týden už budou muset provozovatelé hotelů a restaurací zvládat elektronickou evidenci tržeb bez zaváhání. Není tedy divu, že se ve většině dotčených podniků v současnosti čilý ruch mísí s velkou nervozitou. Dokupují se potřebné věci, zkouší se a pročítají návody a pokyny, aby, až přijde start, všechno bez problémů klapalo. Jsou ale i podniky, kde se sice elektronickou evidencí intenzivně zabývají, jenže nepřemýšlí, jak ji bezchybně zvládat, a zapojit se tím do aktivního boje proti daňovým únikům, ale snaží se vymyslet pravý opak. Zabývají se tím, jak se elektronické evidenci vyhnout zcela, nebo alespoň částečně.

Mozkové závity některých podnikatelů se v daném směru snaží opravdu horečně. Vymýšlí se nejrůznější předplatné jídla na poukázky, aby nemuselo být placeno hotově. Najdou se i podnikatelé, kteří by nejraději přesunuli svoji provozovnu na palubu nějakého letadla, protože tam se elektronicky evidovat nemusí. Je důležité si však rychle uvědomit, že každé porušování pravidel ve výsledku vždycky přináší nepříjemné problémy.

Na obcházení povinnosti už se myslelo při vývoji systému EET

„Česká vynalézavost v obcházení a přizpůsobování si pravidel není žádnou novinkou a počítalo se s tím, že zasáhne i elektronickou evidenci tržeb, už tedy existují i obranné mechanismy, jak odhalit, vyhýbání se nové povinnosti. Systém kontrol je nastaven tak, aby i z drobných nesrovnalostí dokázal odhalit zda jde o běžné pochybení nebo cílenou daňovou manipulaci. Na kličkování a pokusy o nečestné jednání u elektronické evidence pozor, vede ke špatným koncům," varuje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová zase vysvětluje, jak je to s elektronickou evidencí tržeb v letadlech. Věc je prostá, letadla za letu nemají internetové připojení a nemohou tedy odesílat informace o uskutečněných tržbách. Proto mají z EET výjimku udělenou zákonem. Uvedené se ale v žádném případě netýká vyřazených letadel, ze kterých vznikla restaurační zařízení, tam se elektronicky evidovat musí.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Elektronická evidence tržeb se změnami a zatím bez třetí a čtvrté vlny

Elektronická evidence tržeb se změnami a zatím bez třetí a čtvrté vlny

Datum článku: 04. 01. 2018

Povinnost elektronické evidence tržeb zůstává s podnikateli i v roce 2018, horečně se ovšem pracuje na novelizaci…

Více informací
Elektronická evidence vytváří vír vzniku i zániku firem

Elektronická evidence vytváří vír vzniku i zániku firem

Datum článku: 31. 10. 2017

Elektronická evidence je zřejmě příčinou zmaru i zrodu firem a vnáší do firemního světa stálý pohyb…

Více informací
Elektronická evidence tržeb si při sestavování vlády možná zahraje důležitou roli

Elektronická evidence tržeb si při sestavování vlády možná zahraje důležitou roli

Datum článku: 26. 10. 2017

Elektronická evidence tržeb si skutečně nežije v poklidu. Předvolební i povolební tlaky na ni jsou vysoké. Možná…

Více informací
Prodej vánočních kaprů zřejmě nebude podléhat EET

Prodej vánočních kaprů zřejmě nebude podléhat EET

Datum článku: 25. 10. 2017

Ministerstvo financí není udělování výjimek z elektronické evidence tržeb příliš nakloněno, ale občas se…

Více informací