V domech se společnou anténou musí ve většině případů pronajímatel zajistit příjem signálu DVB-T2
Pozornost tomu, že přechod na nový televizní signál už je opravdu za dveřmi a že se mu musí věnovat i vlastníci společných televizních antén tedy pronajímatelé domů a bytů, jsme již na tomto portálu věnovali. Pojďme se však na danou situaci podívat blíže. Kdy pronajímatel uvedenou povinnost má? A jak se chovat, když pronajímatel povinnost nemá či se dané záležitosti nevěnuje?

Když nájemní smlouva garantuje či upravuje zajištění nezbytných služeb o DVB-T2 se pronajímatel postarat musí
Vypínání dosud používaného televizního signálu začne v Praze a jejím okolí už za několik dní 27. listopadu 2019 a postupně se bude šířit do dalších krajů republiky. Definitivní tečka za stávajícím systémem vysílání pro celou ČR, přijde v červnu 2020
Občané Prahy a okolí a zejména vlastníci a pronajímatelé domů a bytů se musí, pokud přechod na signál DVB-T2 již nevyřešili, záležitostí urgentně zabývat v těchto dnech.
Z hlediska právního totiž patří zajištění příjmu televizního a rozhlasového signálu mezi nezbytné služby vázané k nájmu bytu. Což tedy znamená, že pokud je dům či byt vybaven společnou anténou pro příjem televizního signálu a je zde potřeba přechodu na výkonnější příjmový systém má majitel či pronajímatel povinnost danou situaci zajistit, protože jde o součást služeb poskytovaných s nájmem. Zákon sice nestanoví striktní způsob, jak má být záležitost provedena, ale povinnost zde je.
Pokud by se tedy vlastník či pronajímatel danou záležitostí nezabýval, neplnil by tím své povinnosti, které mu z poskytování daného bydlení plynou. Nájemník má v takovém případě právo se proti danému jednání bránit. Je třeba písemně požádat o nápravu dané věci. Pokud se po dané žádosti věc nenapraví je třeba se s žádostí o řešení obrátit na vyšší instanci.
Pokud zajištění služeb spojených s nájmem ve smlouvě není, musí se starat nájemce sám, ale pozor na práva pronajímatele
V menším procentu případů, avšak není to zcela vyloučeno, může nastat i situace, že si nájemce v pronajatém bydlení i přes společnou anténu, bude muset obstarat přechod na nový systém televizního vysílání sám. Bude se tak dít v případech, pokud nejsou jednoznačně vyřešeny podmínky nájmu a nájemního vztahu. V dané situaci si nájemník musí velmi dobře rozmyslet, jaký postup k přechodu na signál DVB-T2 zvolí. Řešení je nutné dobře zvážit po stránce zákona. Je třeba vždy postupovat tak aby nebyla dotčena práva pronajímatele potažmo vlastníka nemovitosti.
Podobné články
Dvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíVlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí
Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informací