Výplata peněz složenkou může být někdy hodně komplikovaná
Výplata peněz složenkou čili některou z poštovních poukázek nemusí být vždy snadná záležitost. Problémy nastanou zejména ve chvíli, kdy si příjemce nemůže či zapomene peníze vyzvednout. V takové situaci se může o peníze i definitivně přijít. Když už musí být peníze zasílány složenkou, musí si příjemce hlídat zejména platnost takové poukázky.

Platnost peněžní poukázky je vždy omezena a na vyzvednutí může být dokonce i jen pouhý jeden den
Rychlou, pohodlnou, bezpečnou a stále více využívanou cestou jak na delší vzdálenost předat druhému peněžní částku je dnes převedení na účet. Peníze takto může mít příjemce na svém účtu ještě v den, kdy byly odeslány a počkají v bezpečí, až budou vyzvednuty. Odpadá stres s hlídáním lhůty na složence i stres, jak si peníze vyzvednout, když to příjemce ze závažných důvodů udělat nemůže. Jenže i přes všechny uvedené výhody je stále ještě docela velká skupina lidí, které peníze složenkou alespoň občas chodí a občas proto zažívají i velmi nepříjemné komplikace.
Jednou z největších komplikací zasílání peněz poštovní poukázkou je vždy omezená platnost poukázky. Peníze zaslané jakoukoli poštovní poukázkou je nutné si vyzvednout vždy v poměrně krátké době poté, co se složenka objeví ve schránce. Jenže jsou chvíle, kdy si příjemce ze závažných důvodů nemá možnost peníze vyzvednout, nebo se velmi snadno stane, že přehlédne datum splatnosti a nepříjemnost je zde. Klasická standardní platnost peněžní poukázky a lhůta na vyzvednutí peněz je 25 dnů u poštovní poukázky typu A. U poštovních poukázek typu B a C určuje lhůtu pro výplatu odesilatel a tato lhůta může být určena v rozmezí od deseti do třiceti dnů od podání. A pozor u poštovní poukázky typu D má příjemce na vyzvednutí pouze jeden jediný pracovní den.
Pokud příjemce poukázky nestíhá vyzvednutí peněz, měl by se snažit situaci řešit, dokud je nějaký čas
Pokud příjemce poukázky ví předem, že si nebude moci peníze nebo případně i poukázku vyzvednout, měl by se snažit situaci včas řešit, aby o peníze nepřišel.
Uvedené složenky pokud nejsou určeny do vlastních rukou, doručuje pošta adresátům so schránek v pracovních dnech. Pokud příjemce takovou složenku ve schránce najde, má dvě možnosti, může si dojít peníze vyzvednout osobně na poštu, nebo si na poštu zavolat a domluvit si doručení peněz na konkrétní den a hodinu poštovním doručovatelem. Toto doručení domů si zákazník může vyžádat právě i v případě, že si nemůže na poštu dojít nebo když nebyl doručovatelem zastižen a šlo o zásilku do vlastních rukou.
Pokud nejde o výplatu do vlastních rukou, může si příjemce nechat peníze vyzvednout jinou osobou, kterou daným úkolem pověří. Uvedená pověřená osoba pak ale vždy musí mít písemnou plnou moc podepsanou příjemcem peněz. Bez dokladu totožnosti musí mít vyzvedávající osoba tedy ještě plnou moc a u nezletilých příjemců je ještě nutný i průkaz příjemce dokladu případně i rozhodnutí soudu o opatrovnictví dané osoby.
Když se složenka ztratí či propadne, problém se dá řešit jedině s odesilatelem daných peněz
Větší problém než nemožnost vyzvednutí poukázky je její ztráta či skončení lhůty pro vyzvednutí. Když poukázce skončí lhůta, odešle ji pošta vždy zpět odesilateli. Příjemci v takovém případě zbývá jediné, a to zkusit se obrátit na odesilatele peněz znovu, vysvětlit situaci a zkusit požádat o zaslání peněz znovu. Stejný postup je možné zkusit i v případě ztráty složenky.
Může se ovšem stát, hlavně v úředních záležitostech, že peníze podruhé už zaslat nejdou, protože propadly státu.
Podobné články
Pokuty za jízdu bez zimních pneumatik mohou zaskočit
Změnu pneumatik ze zimních na letní je vždy potřeba důkladně promyslet nejen z hlediska ročního období…
Více informacíDoručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta…
Více informacíDoručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta nejsnazší a nejpřijatelnější cesta, opak může být pravdou. Je důležité si uvědomit, že pro doručování zásadních pracovněprávních písemností e-mailem je zatím stále nutné splnit ne zcela snadné podmínky, které by se sice měly v dohledné budoucnosti změnit, ale zatím se tak nestalo.
Při doručování zásadních pracovněprávních písemností zaměstnanci e-mailem je nutné promyslet, zda je to ze zákona možné a zda budou splněny příslušné podmínky
Doručování písemností zaměstnanci e-mailem musí zaměstnavatel vždy pečlivě zvažovat podle toho, o jakou písemnost se jedná a co ohledně jejího doručování stanoví zákon konkrétně zákoník práce. Je důležité si jako zaměstnavatel uvědomovat, že pro doručování zásadních písemností v pracovněprávním vztahu, například písemností ohledně pracovního poměru, odměňování, či porušení pracovní neschopnosti jsou zákoníkem práce stanovena jednoznačná pravidla a postupy, jak musí být doručení v konkrétní situaci provedeno, aby bylo platné.
S uvedenými pravidly se musí zaměstnavatel před volbou způsobu doručení písemnosti zaměstnanci pečlivě seznámit, aby věděl, který ze způsobů, ve které situaci konkrétně použít.
Zákonem uznávaných a určených způsobů doručování výše uvedených písemností v pracovněprávních vztazích je hned několik od doručování do vlastních rukou na pracovišti, přes doručování provozovatelem poštovních služeb, až po doručování elektronicky e-mailem nebo datovou schránkou. Zaměstnavatel si však nemůže libovolně vybrat, který ze způsobů pro doručení důležité písemnosti zvolí, ale musí (zatím stále) postupovat v přesně vymezeném sledu. Začít je nutné vždy od doručení písemnosti do vlastních rukou zaměstnance na pracovišti. Až teprve pokud doručení na pracovišti není možné, může zaměstnavatel zvolit doručení prostřednictvím:
- provozovatele poštovních služeb čili běžné pošty,
- sítě nebo služby elektronických komunikací nebo
- datové schránky.
Z uvedeného tedy jednoznačně plyne, že k doručení pracovněprávních písemností určených do vlastních rukou zaměstnance nelze volit doručení e-mailem jako primární, ale až jako další možnost když se nezdaří předání na pracovišti, nebo kdekoli bude zaměstnanec zastižen.
Dále je třeba si v souvislosti s doručením uvedených písemností e-mailovou cestou uvědomovat, že zde zákon stanoví nutné splnění tří poměrně přísných podmínek pro postup zaměstnavatele i zaměstnance, aby doručení bylo právně platné.
K doručení pracovněprávních dokumentů e-mailem je nutný předchozí písemný souhlas zaměstnance, elektronická adresa pro doručování i elektronické podpisy
Předchozí řádky ukazují, že doručování pracovněprávních písemností například pracovní smlouvy zaměstnanci e-mailem nemusí být ze zákona správným způsobem a primárně je třeba stále volit způsob předání zaměstnanci přímo. Na straně druhé, i když doručení e-mailem správnou volbou, protože jiný způsob možný není, může nastat další problém s pravidly.
Paragraf 335 zákoníku práce si při doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací čili doručování e-mailem žádá nejen písemný souhlas zaměstnance a poskytnutí elektronické adresy pro uvedené doručování, ale také elektronické podepsání písemnosti na straně zaměstnavatele i zaměstnance.
Aby mohl zaměstnavatel vůbec zvolit doručení výše popsaných písemností e-mailem, musí mít předtím písemný souhlas zaměstnance s takovým způsobem doručování a k tomu i elektronickou adresu také poskytnutou zaměstnancem k danému účelu. Další co zaměstnavatel k uvedenému doručování musí mít je vlastní uznávaný elektronický podpis, kterým bude doručovaná písemnost podepsána.
Elektronický podpis však potřebuje i zaměstnanec pro potvrzení přijetí písemností. Zákon si zatím potvrzení přijetí písemnosti zaměstnancem stále žádá a toto potvrzení může zaměstnanec uskutečnit jedině datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem.
Pokud tedy nedá zaměstnanec zaměstnavateli písemný souhlas s doručováním prostřednictvím e-mailu nebo nemá zaměstnavatel či zaměstnanec vlastní elektronický podpis, tak doručování pracovněprávních písemností e-mailem mezi nimi možné není.
Změnit a usnadnit podmínky doručování uvedených písemností e-mailem by měla chystaná novela zákoníku práce. Zaměstnanec již nebude muset potvrzovat přijetí, protože se uplatní fikce doručení
Významný obrat v záležitosti doručování popsaných písemností e-mailem mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, by měla přinést ona chystaná velká novelizace zákoníku práce. Jedná se o onu novelizaci, která má též upravit podmínky práce z domova, práce na dohody i řadu dalších záležitostí.
Pokud tedy uvedená novelizace dojde platnosti, doručování písemností zaměstnanci e-mailem by se měla otevřít snazší cesta. Písemný souhlas zaměstnance s doručováním pracovněprávních písemností e-mailem i elektronickou adresu sdělenou zaměstnancem, bude zaměstnavatel potřebovat pořád. Bez vlastního elektronického podpisu, kterým odesílaný dokument podepíše, se zaměstnavatel také neobejde, ale na potvrzení ze strany zaměstnance už nebude potřeba. A zaměstnanec nebude pro dané účely muset mít ani elektronický podpis.
Na straně zaměstnance by totiž nově měla platit fikce doručení. Pokud se tedy zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou, že zaměstnavatel bude doručovat uvedenou dokumentaci zaměstnanci e-mailem a zaměstnanec stvrdí uvedený souhlas v dohodě podpisem, bude moci zaměstnavatel uvedeným způsobem písemnosti doručovat i bez potvrzení zaměstnance. Záležitost bude po 15 dnech od odeslání považována za doručenou fikcí.
Opět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v pondělí 20. března 2023 již druhou dotační výzvu…
Více informací