Výpověď od zaměstnavatele může následovat i za nedodržení režimu pracovní neschopnosti
S nedodržováním režimu pracovní neschopnosti není radno si zahrávat, ať už má zaměstnanec neschopenku z jakýchkoli důvodů. Za uvedený přečin mohou následovat velmi nepříjemné sankce a jednou z těch nejtvrdších a nejzásadnějších může být i výpověď zaměstnavatele.

Zákoník práce umožňuje dát zaměstnanci za nedodržení režimu pracovní neschopnosti výpověď
Zaměstnanec, který se z jakéhokoli důvodu dostane do režimu dočasné pracovní neschopnosti, musí povinně ze zákona dodržovat pravidla, která pro uvedený režim platí. Zásadní je dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře, dodržovat dobu povolených vycházek a zdržovat se v místě, které pacient do neschopenky nahlásí, jako místo na kterém se po dobu neschopnosti bude zdržovat. Pokud nemocný vědomě režim pracovní neschopnosti porušuje, musí počítat s tím, že za uvedené jednání s největší pravděpodobností přijde trest.
Trest může přijít při kontrole okresní správou sociálního zabezpečení i při kontrole zaměstnavatele a nemusí se jednat jen o snížení či neposkytnutí náhrady mzdy, ale může jít rovnou o výpověď danou zaměstnavatelem za porušení jiných povinností zaměstnance podle § 52 písmeno h zákoníku práce.
Nedodržování režimu pracovní neschopnosti nemocnými zaměstnanci, bohužel není nijak ojedinělý problém a objevuje se snad za všech režimů. Uvedené jednání je však neférové vůči zaměstnavateli, který dotyčnému platí náhradu mzdy po část nemoci, kolegům zaměstnancům i společnosti a právě proto zákoník práce dává možnost postihu daného zaměstnance i zaměstnavateli.
Pokud tedy zaměstnanec hrubým způsobem poruší výše uvedené jiné povinnosti zaměstnance, uvedené v § 301a zákoníku práce vázané právě k režimu dodržování pracovní neschopnosti, má zaměstnavatel dvě možnosti, jak dotyčného zaměstnance potrestat. Trest může být neposkytnutí náhrady mzdy, anebo právě výpověď z pracovního poměru dle výše uvedeného § 52 písmene h).
Zaměstnavatel se musí rozhodnout, buď dá provinilci výpověď, nebo neposkytne náhradu mzdy, ale ne obojí
Pokud zaměstnavatel sahá po trestu pro zaměstnance, který nedodržoval režim pracovní neschopnosti, musí si věc důkladně zvážit a postupovat v souladu právě se zákoníkem práce. I trestat se musí vždy v rámci paragrafů a zákoník práce má právě pro danou situaci další zásadní § 192. Paragraf 192 totiž svým pátým odstavcem výslovně zakazuje, aby byl provinilý zaměstnanec postižen současně oběma tresty tedy odepřením náhrady mzdy i výpovědí. Pokud zaměstnavatel dá dotyčnému výpověď, musí mu poskytnout náhradu mzdy v nemoci, i když byl porušen režim pracovní neschopnosti.
Výpověď je třeba neodkládat, trvající nemoc provinilého zaměstnance ji v cestě nestojí
Pokud se zaměstnavatel rozhodne dát zaměstnanci, který nedodržuje pracovní neschopnost výpověď, musí tak učinit co nejdříve poté, kdy dané nedodržení neschopnosti zjistí. V dané situaci § 57 zákoníku práce uvádí, že zaměstnavatel může dát uvedenému zaměstnanci výpověď nejpozději do 1 měsíce poté, co se o porušení dozvěděl a nejpozději do jednoho roku od vzniku výpovědního důvodu.
Pozor provinilého zaměstnance v dané situaci před výpovědí nechrání ani trvající nemoc. Výpověď z uvedeného důvodu může zaměstnavatel dát, i když nemoc zaměstnance trvá a pracovní neschopnost neskončila, zákaz výpovědi dle § 54 pro danou situaci neplatí.
Podobné články
Firmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíInformace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíSkončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…
Více informací