Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Výše mezd musí odpovídat rostoucí ekonomice nebo něco není v pořádku

To že se české ekonomice daří musí být jasně patrné na růstu mezd, jinak věci nejsou v pořádku,“ tvrdí odboráři. Aby zaměstnanci poznali, že se naší zemi skutečně daří lépe měli by to pocítit na svých mzdách minimálně tří až pěti procentním nárůstem. Takové a podobné hlášky by měly zaznít již  16.9.2015 na uzavřené akci v Praze, kde se opět bude projednávat strategie, jak donutit firmy ke zvyšování zaměstnaneckých platů.

Výše mezd musí odpovídat rostoucí ekonomice nebo něco není v pořádku.jpg
Datum článku: 11. 09. 2015

Cílem akce je aktivizovat

Českomoravská konference odborových svazů (ČMKOS) volí tentokrát trochu netradiční taktiku. Nehodlá se totiž ozývat hlasitě na veřejném prostranství, nýbrž hodlá „kout pikle“ a aktivizovat odboráře ze státních podniků i soukromých firem, aby razantněji prosazovali růst mezd. Celá akce by měla proběhnout za zavřenými dveřmi a účastníci by měli odcházet nabití energií a znalí jasné taktiky, jak na zaměstnavatele.

Sejít by se mělo kolem 1500 odborářů

Celý podnik by měl trvat přibližně 3 až 4 hodiny a probíhat bude v libeňské sportovní hale, která má sice trochu komornější charakter nežli proslulá O2 Aréna, ale to chystanému záměru vůbec nevadí. Pozváno bylo jen kolem 1500 odborářů z celé republiky. Menší počet účastníků by měl prospět kvalitnější a plodnější diskusi a celá akce bude podle šéfa konfederace odborových svazů Josefa Středuly také méně náročná.

Je důležité udeřit ve správnou chvíli na správnou strunu

Podle odborářů je pro dosažení cíle důležitá nejen taktika jednání se zaměstnavateli, ale také správná chvíle, kdy k akci přistoupit.
Ona ideální chvíle nastává prý právě nyní, protože s nadcházejícím podzimem se budou uzavírat nové kolektivní smlouvy na další rok a je tak čas, aby se příznivý vývoj ekonomiky z posledního období odrazil i na platech zaměstnanců. Firmám sice v loňském roce vzrostl zisk o 13%, ale mzdy se zvýšily jen o 3,3% a to se zaměstnancům pochopitelně nelíbí. Odboráři pro ně tedy chtějí prosazovat to, aby platy více odpovídaly ziskům podniků i platovým podmínkám v sousedních zemích, za kterými zatím jen pokulháváme. Odboráři poukazují také na to, že ani plánované zvýšení minimální mzdy, které nastane od ledna 2016 není žádným velkým trhákem. Minimální mzda by se totiž v poměru k průměrné tuzemské mzdě měla dostat nejméně na 40%, aby zaměstnanci měli motivaci i chuť pracovat, aby dostali to co si zaslouží a to zatím zvýšení minimální mzdy nepřinese. Proto je potřeba zvyšování platů zdůrazňovat a hájit. Firmy by měli dát svým zaměstnancům to co si za odvedenou práci zaslouží a co vzhledem k rostoucím ziskům a zvyšování dividend dát mohou v zájmu udržení a péče o kvalitní pracovní síly.

Firmy a podniky vidí situaci zcela odlišně

Pohled druhé strany tedy firem a zaměstnavatelů se od toho odborářsko-zaměstnaneckého diametrálně odlišuje. Firmy by zaměstnancům prý rádi přidali na platech, ale zatím i přes příznivý ekonomický vývoj, není situace tak růžová jak se zdá a lze přidat jen tolik, kolik podniky unesou. Aby podnik fungoval je třeba myslet také na zadní kolečka, doplňovat a vytvářet potřebné rezervy a to je nutné z onoho zisku 13% zafinancovat a poté firmě žádná, horentní suma nezbude a zaměstnancům může na platech třeba jen nárazově přilepšit. Na stranu firem se staví i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který argumentuje tím, že aby se mohly razantněji zvyšovat mzdy je třeba dosáhnout plynulého růstu produktivity práce, což se nám v porovnání se zahraničím zatím nijak překotně nedaří.

Jak úspěšná chystaná akce odborů bude a zda se peněženky zaměstnanců budou moci zatetelit blahem se předem neví. Obě strany mají silné pádné argumenty. A zástupci podniků se také nenechají jen tak zahnat do úzkých, což odboráři samozřejmě vědí. Takže, čekejme na výsledek.

I mzdové účetnictví mistrně zvládají na www.vedeni-ucetnictvi.cz

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Zaměstnavatelé si budou moci vybrat, zda na stravování poskytovat stravenky či peníze a  daňové výhody zůstanou

Zaměstnavatelé si budou moci vybrat, zda na stravování poskytovat stravenky či peníze a daňové výhody zůstanou

Datum článku: 19. 08. 2019

Stravenky jsou sice stále oblíbeným zaměstnaneckým benefitem, ale mají i své nevýhody, které spočívají v nemalé…

Více informací
Firmy mohou i do roku 2020 hledět s optimismem, tuzemské hospodářství si udrží dobrou kondici

Firmy mohou i do roku 2020 hledět s optimismem, tuzemské hospodářství si udrží dobrou kondici

Datum článku: 01. 08. 2019

I když se tu a tam objevují hlasy o tom, že tempo tuzemské ekonomiky začne výrazně zpomalovat, prognózy…

Více informací
Mzdy na našem území musí být vypláceny v tuzemské měně nebo omezeně také v naturáliích

Mzdy na našem území musí být vypláceny v tuzemské měně nebo omezeně také v naturáliích

Datum článku: 10. 07. 2019

Výplata mezd či platů na území určitého státu také podléhá pravidlům určeným zákonem a je třeba se podle toho…

Více informací
Evidence pracovní doby se zřejmě bude muset vést z rozhodnutí Soudního dvora EU důkladněji

Evidence pracovní doby se zřejmě bude muset vést z rozhodnutí Soudního dvora EU důkladněji

Datum článku: 01. 07. 2019

Evidence pracovní doby se někde vede velmi precizně a jinde je systém volnější. Různé přístupy k dané…

Více informací