Výše minimální mzdy pro rok 2018 zatím jasná není
Dohodnout výši minimální mzdy není rozhodně snadná záležitost, potvrdilo se to před několika dny, kdy se pokoušela tento nelehký úkol splnit tripartita. Věc se nezdařila a o minimální mzdě pro rok 2018 bude rozhodovat vláda.

Výše minimální mzdy pro příští rok je zatím velkou neznámou
Zástupci vlády zaměstnavatelů a odborů se v minulých dnech pokoušeli najít shodu v otázce výše minimální mzdy pro příští rok. Jenže opět každý z účastníků viděl problém především ze svého úhlu. O tom, že by nejnižší výdělek zaměstnanců měl stoupat, aby byl pro zaměstnance jistotou důstojného života, se spor nevede. Problém je v tom, o kolik má daný ekvivalent stoupnout. Jedni vidí jako adekvátní částku 600 Kč, druzí 800 Kč a další by uvedenou cifru rádi viděli stoupnout ještě výše.
Shoda zatím nastala pouze v tom, že minimální mzda potřebuje růst i v příštích letech a je potřeba k tomu nastavit podmínky vhodnou valorizací. Rozhodující a konečné slovo v částce minimální mzdy bude muset mít vláda a mělo by padnout nejpozději v červenci letošního roku.
Podobné články
Doplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.
Zavřeno či otevřeno od 18. prosince a za jakých podmínek?
Od dnešního dne tedy 18. prosince musí, kvůli nepříznivé epidemiologické situaci v zemi, mnoho podnikatelů své…
Více informacíObchody a většina služeb může od čtvrtka opět více sloužit zákazníkům, ale mnohá omezení stále trvají a budou tu zřejmě i přes Vánoce
Ve čtvrtek třetího prosince se občané ČR po delší koronavirové pauze konečně dočkají otevření většiny…
Více informacíZaručená mzda v roce 2021 také vzroste a více peněz tedy dostanou všichni, kdo budou nějakou mzdu pobírat
I když současné koronavirové období příliš mnoho pozitivních zpráv nepřináší, občas přece jen nějaká…
Více informací