Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Vyšší spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků v roce 2022

Kuřáci musí v roce 2022 opět sáhnout hlouběji do kapsy a do svého zlozvyku znovu dát víc peněz, protože spotřební daň na tabákové výrobky pro uvedený rok se opět zvýšila.

Vyšší spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků v roce  2.jpg
Datum článku: 11. 02. 2022

Za cigarety i ostatní kuřivo si kuřáci v roce 2022 připlatí kvůli vyšší spotřební dani. Minimum spotřební daně za  jednu cigaretu stouplo o 16 haléřů

Kouření je nešvar, který poškozuje zdraví a i proto se z uvedeného zlozvyku odvádí nejvyšší daně. Tato skutečnost platí i v roce 2022 a nic na tom nezmění ani fakt, že současná vláda slíbila, že daně zvyšovat nebude.

Zvýšení spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky pro rok 2022 se schválilo ještě za vlády předchozí a vládou současnou bylo plně podpořeno, takže platí a výsledkem tedy je, že v roce 2022 spotřební daň z tabákových výrobků je jedinou daní, která vzrostla.

Zjednodušeně lze říci, že proti roku předchozímu tedy roku 2021 vzrostl minimální povinný odvod spotřební daně za jednu cigaretu o 16 haléřů za kus, což se nezdá být zase až tak mnoho. Jenže je nutné si připomenout, že v přepočtu na krabičku cigaret už je toto zdanění znatelné a není to vše. Kromě spotřební daně podléhají nejen cigarety, ale všechny tabákové výrobky i dani z přidané hodnoty čili DPH ve výši 21 procent. Celkové povinné zdanění jedné krabičky cigaret je přes 70 procent.

Podívejme se na to, jak to se sazbou spotřební daně u tabákových výrobků vlastně je.

Sazba spotřební daně u tabákových výrobků se skládá z pevné části a části procentní. Procentní část sazby spotřební daně se v roce 2022 proti předchozímu roku nemění a je 30% ze sazby u všech výrobků. Co se změnilo a tudíž vzrostlo, je pevná část sazby a ta stoupla nejen u cigaret, ale i doutníků, tabáku ke kouření i zahřívaných tabákových výrobků. U cigaret se tato pevná část sazby proti loňsku změnila z 1,79 Kč za kus na 1,88 Kč za kus. Když se k uvedenému přidá zbylá část sazby, tedy oněch 30 procent znamená to celkovou minimální sazbu spotřební daně na jednu cigaretu 3,36 Kč. V předchozím roce byla uvedená hodnota na částce 3,20 Kč. V případě doutníků se pevná sazba spotřební daně změnila z 2,08 Kč za kus na 2,19. U tabáku ke kouření se pevná sazba spotřební daně zvedla z 2 700 Kč na jeden kilogram na současnou hodnotu 2 860 Kč za kilogram. V případě zahřívaných tabákových výrobků se hodnota změnila z 2,721 Kč/g na 2,860 Kč/g. Vzrůst uvedené daně je tedy proti předchozímu roku jasně viditelný.

Zvýšení spotřební daně z tabáku je nutné i kvůli zdravotním následkům kouření

Výběr spotřební daně z tabákových výrobků navíc velmi prospívá státní kase, takže je a bude vládou podporován. Loni se uvedený příjem oproti předchozímu období mírně snížil, ale letos už se opět počítá s růstem dané cifry z 61,1 mld. Kč má v roce 2022 být 64,8 mld. Kč. Vyšší zdanění tabákových výrobků je navíc podporováno i proto, že kouření jak známo velmi výrazně škodí lidskému zdraví a žádá si velmi citelné výdaje na zdravotním pojištění.

Zvýšení daně nyní ještě není tolik patrné a teprve se začne projevovat

Zatím si ještě mnozí kuřáci zvýšení spotřební daně proti loňsku možná neuvědomili a pocítí jej teprve v následujících měsících. Je totiž začátek roku a v trafikách a obchodech ještě prodejci doprodávají zásoby za předešlé ceny, ale je nutné počítat s tím, že zásoby v následujících týdnech dojdou a zdražení dolehne.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného

Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného

Datum článku: 06. 06. 2023

O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…

Více informací
Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Datum článku: 29. 05. 2023

Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…

Více informací
Zákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám

Zákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám

Datum článku: 29. 05. 2023

V zákoně o DPH dojde od 1. 7. 2023 ke změnám definic stavby bytového domu a stavby rodinného domu právě pro…

Více informací
Platové tabulky ve veřejném sektoru se změní, aby lákaly mladé posily

Platové tabulky ve veřejném sektoru se změní, aby lákaly mladé posily

Datum článku: 24. 05. 2023

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá změnit platové tabulky určující výši platů zaměstnanců…

Více informací