Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Vyšší spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků v roce 2022

Kuřáci musí v roce 2022 opět sáhnout hlouběji do kapsy a do svého zlozvyku znovu dát víc peněz, protože spotřební daň na tabákové výrobky pro uvedený rok se opět zvýšila.

Vyšší spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků v roce  2.jpg
Datum článku: 11. 02. 2022

Za cigarety i ostatní kuřivo si kuřáci v roce 2022 připlatí kvůli vyšší spotřební dani. Minimum spotřební daně za  jednu cigaretu stouplo o 16 haléřů

Kouření je nešvar, který poškozuje zdraví a i proto se z uvedeného zlozvyku odvádí nejvyšší daně. Tato skutečnost platí i v roce 2022 a nic na tom nezmění ani fakt, že současná vláda slíbila, že daně zvyšovat nebude.

Zvýšení spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky pro rok 2022 se schválilo ještě za vlády předchozí a vládou současnou bylo plně podpořeno, takže platí a výsledkem tedy je, že v roce 2022 spotřební daň z tabákových výrobků je jedinou daní, která vzrostla.

Zjednodušeně lze říci, že proti roku předchozímu tedy roku 2021 vzrostl minimální povinný odvod spotřební daně za jednu cigaretu o 16 haléřů za kus, což se nezdá být zase až tak mnoho. Jenže je nutné si připomenout, že v přepočtu na krabičku cigaret už je toto zdanění znatelné a není to vše. Kromě spotřební daně podléhají nejen cigarety, ale všechny tabákové výrobky i dani z přidané hodnoty čili DPH ve výši 21 procent. Celkové povinné zdanění jedné krabičky cigaret je přes 70 procent.

Podívejme se na to, jak to se sazbou spotřební daně u tabákových výrobků vlastně je.

Sazba spotřební daně u tabákových výrobků se skládá z pevné části a části procentní. Procentní část sazby spotřební daně se v roce 2022 proti předchozímu roku nemění a je 30% ze sazby u všech výrobků. Co se změnilo a tudíž vzrostlo, je pevná část sazby a ta stoupla nejen u cigaret, ale i doutníků, tabáku ke kouření i zahřívaných tabákových výrobků. U cigaret se tato pevná část sazby proti loňsku změnila z 1,79 Kč za kus na 1,88 Kč za kus. Když se k uvedenému přidá zbylá část sazby, tedy oněch 30 procent znamená to celkovou minimální sazbu spotřební daně na jednu cigaretu 3,36 Kč. V předchozím roce byla uvedená hodnota na částce 3,20 Kč. V případě doutníků se pevná sazba spotřební daně změnila z 2,08 Kč za kus na 2,19. U tabáku ke kouření se pevná sazba spotřební daně zvedla z 2 700 Kč na jeden kilogram na současnou hodnotu 2 860 Kč za kilogram. V případě zahřívaných tabákových výrobků se hodnota změnila z 2,721 Kč/g na 2,860 Kč/g. Vzrůst uvedené daně je tedy proti předchozímu roku jasně viditelný.

Zvýšení spotřební daně z tabáku je nutné i kvůli zdravotním následkům kouření

Výběr spotřební daně z tabákových výrobků navíc velmi prospívá státní kase, takže je a bude vládou podporován. Loni se uvedený příjem oproti předchozímu období mírně snížil, ale letos už se opět počítá s růstem dané cifry z 61,1 mld. Kč má v roce 2022 být 64,8 mld. Kč. Vyšší zdanění tabákových výrobků je navíc podporováno i proto, že kouření jak známo velmi výrazně škodí lidskému zdraví a žádá si velmi citelné výdaje na zdravotním pojištění.

Zvýšení daně nyní ještě není tolik patrné a teprve se začne projevovat

Zatím si ještě mnozí kuřáci zvýšení spotřební daně proti loňsku možná neuvědomili a pocítí jej teprve v následujících měsících. Je totiž začátek roku a v trafikách a obchodech ještě prodejci doprodávají zásoby za předešlé ceny, ale je nutné počítat s tím, že zásoby v následujících týdnech dojdou a zdražení dolehne.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Cestovní náhrady jsou od čtrnáctého května 2022 znovu vyšší

Cestovní náhrady jsou od čtrnáctého května 2022 znovu vyšší

Datum článku: 17. 05. 2022

Zaměstnavatelé, kteří vyšlou v těchto dnech zaměstnance na pracovní cestu automobilem, jim musí ze zákona, opět…

Více informací
V zákoně o evidenci skutečných majitelů budou na podzim 2022 opět změny

V zákoně o evidenci skutečných majitelů budou na podzim 2022 opět změny

Datum článku: 13. 05. 2022

Změny zákonů jsou v naší zemi skutečně velmi časté. V červnu to bude teprve rok, kdy začal být účinný Zákon…

Více informací
Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího

Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího

Datum článku: 10. 05. 2022

Ministerstvo financí poslalo včera do vnějšího připomínkového řízení návrh balíčku daňových novinek, které…

Více informací
Nastavení jednoznačných přísných regulačních podmínek Airbnb má  od roku 2023 pomoci daním i zlepšení dostupnosti bydlení

Nastavení jednoznačných přísných regulačních podmínek Airbnb má od roku 2023 pomoci daním i zlepšení dostupnosti bydlení

Datum článku: 02. 05. 2022

Znovu se bude projednávat striktně přísné nastavení podmínek pro provozování krátkodobé pronajímání bytů…

Více informací