Vytýkací dopis zaměstnanci, aneb když trpělivost přeteče
Vytýkací dopis je posledním varováním zaměstnanci, který se v zaměstnání nechová podle pravidel a jemuž hrozí výpověď.

Vytýkací dopis je poslední šancí danou nedisciplinovanému zaměstnanci
I v zaměstnání se všichni občas dopouštíme nejrůznějších chyb a nedokonalostí, avšak nemělo by se to dít příliš často a bez zdůvodňujícího vysvětlení.
Pokud se zaměstnanec i přes opakovaná napomenutí zaměstnavatele několikrát dopustí větších či menších prohřešků proti pracovní kázni a pravidlům na pracovišti, se kterými byl před nástupem na pracoviště srozumitelně obeznámen a s jejichž dodržováním souhlasil, hrozí mu výpověď a může očekávat vytýkací dopis.
Výpověď může zaměstnavatel zaměstnanci dát nejen za závažné prohřešky v práci, ale i za méně závažné leč stále se opakující prohřešky proti pracovní kázni a opakované porušování pravidel stanovených pro výkon dané pracovní činnosti. V uvedených případech je zaměstnavatel oprávněn dát zaměstnanci výpověď podle paragrafu 52 zákoníku práce.
Před uvedeným krokem musí však zaměstnavatel dát zaměstnanci jasně a srozumitelně najevo svoji nespokojenost, sdělit důvod uvedené nespokojenosti a umožnit zaměstnanci nápravu. Posledním napomenutím zaměstnance musí být výše uvedený vytýkací dopis.
Vytýkací dopis musí být písemný, srozumitelný a doručen do vlastních rukou
Pokud chce dát zaměstnavatel zaměstnanci vytýkacím dopisem najevo, že s ním není spokojen je důležité si takový krok řádně promyslet.
Vytýkací dopis musí mít vždy písemnou formu. Obsah dopisu musí být formulován srozumitelně a jednoznačně. Důvod zaměstnavatelovy nespokojenosti musí být vyřčen jasně a nesmí být zaměnitelný s důvodem jiným. Uvedený dopis musí být vždy doručen do vlastních rukou zaměstnance. Doručení musí být provedeno přímo na pracovišti, v bydlišti zaměstnance nebo v místě, kde se zaměstnanec v dané situaci zdržuje. Doručovat musí zaměstnavatel nebo pověřený zaměstnanec, když taková možnost není, doručuje se dopis prostřednictvím klasické pošty.
Podobné články
Plnění povinného podílu za osoby se zdravotním postižením je nutné vyřešit do poloviny února 2021
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je velmi důležité pro nejen pro samotné osoby s postižením, ale i pro…
Více informacíJak vytvořit životopis podle vzoru, aneb první krok do zaměstnání
Už to bude brzy rok, co život v republice ochromila koronavirová pandemie, která změnila mnohé. Pro některé…
Více informacíProhlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíStravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících
Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…
Více informací