Zakladatelské listiny firem, budou muset nově z rozhodnutí soudu obsahovat přesně vymezený předmět činnosti, jinak může firmě hrozit i likvidace
Nejvyšší soud ČR nedávno rozhodl o tom, že v zakladatelských listinách firem bude nutné nově jasně a jednoznačně uvádět předmět podnikání společnosti. Obecné označení činností dle živnostenského zákona už stačit nebude. Firmy, které si uvedený údaj v dokumentech patřičně neupraví, nespecifikují, budou mít velké problémy, které mohou vést i ke zrušení společnosti.

Firmy si musí zkontrolovat, co mají v zakladatelských listinách uvedeno jako předmět činnosti a jednoznačně vymezit obor činnosti nejlépe dle názvů v živnostenském zákoně, aby bylo na první pohled jasné, v čem činnost spočívá
Nejvyšší soud svým nedávným rozhodnutím opět zpřísnil podmínky firmám, když stanovil, že v zakladatelských listinách tedy společenské smlouvě i stanovách bude muset být zcela jednoznačně a přesně vymezen předmět podnikání u volných živností.
Uvedený údaj musí zcela jednoznačně říkat, co je předmětem podnikání dané společnosti. Nebude již možné mít v listinách zapsáno to, co má nyní mnoho firem, že předmětem podnikání jsou výroba, obchod, služby neuvedené v článku 1 až 3 živnostenského zákona. Toto obecné označení je podle soudu příliš nejednoznačné, matoucí a zavádějící a může snadno způsobovat omyl vedoucí k dalším problémům. Proto je toto obecné pojmenování činnosti soudem shledáno za nedostačující ba zdánlivé a jinými slovy to z pohledu soudu znamená situaci, jako kdyby předmět podnikání v daných klíčových dokumentech firmy vůbec uveden nebyl. Neuvedení předmětu podnikání v zakladatelských listinách společnosti však z pohledu práva současně také znamená, že společnosti chybí jedna z nezbytných náležitostí v zakladatelských dokumentech a taková společnost nemůže být nadále vlastníkem živnostenského oprávnění. Čili jednoznačně a tvrdě řečeno. Údaj je nutné doplnit nebo ukončit podnikání.
Podle nejvyššího soudu musí být předmět podnikání vymezen s tak jednoznačnou přesností, aby už z názvu bylo jasné, co konkrétně je předmětem činnosti firmy.
Soud sice striktně nestanoví, že se firmy musí ohledně názvu předmětu podnikání řídit jen názvy činností vymezených v živnostenském rejstříku, ale konkrétní právní odborníci radí se uvedených vymezených názvů raději při zapisování do listin držet.
Upřesnění předmětu podnikání v listinách je dobré prostřednictvím notáře udělat co nejdříve a nejpozději ihned poté, když k odstranění chyby vyzve rejstříkový soud
Firem, které mají jen obecně tedy nesprávně a nejednoznačně vymezen předmět podnikání ve svých zakladatelských listinách je v naší zemi opravdu velké množství a všechny si po uvedeném rozhodnutí soudu budou muset tuto chybu napravit. Takováto náprava musí ovšem vždy proběhnout dle předepsaných náležitostí formou notářského zápisu a to si nutně žádá nějaký čas. Jak tedy postupovat, aby firma nemusela být ve stresu o svoji existenci kvůli této chybě?
Odborníci radí v dané záležitosti konat, neodkládat případnou úpravu a respektovat ustanovení soudu, ale současně se nezpanikařit strachem ze zrušení podnikání
Nejvyšší soud ČR v dané věci rozhodl a firmy musí toto rozhodnutí akceptovat a řídit se jím a počítat s tím, že živnostenské a další úřady budou postupně kontrolovat, zda mají zápisy v listinách v pořádku a v souladu s výše uvedeným rozhodnutím. Právní specialisté radí tedy zlatou střední cestu, což znamená, nepanikařit, ale zároveň dokumenty zkontrolovat a opravu předmětu podnikání zbytečně neodkládat.
Důležité je také v dané záležitosti kontrolovat zprávy v datové schránce, aby nedošlo k přehlédnutí případné výzvy od rejstříkového soudu, která by vyzývala k nápravě popsané chyby v dokumentech. V případě, že taková výzva přijde, je nutné ji hned řešit a uvést věci do pořádku. Po výzvě už nelze otálet.
Ale teprve až ve chvíli, kdy by podnikatel na výzvu nereagoval a dokumenty neopravil, mohou přijít výše zmíněné radikální sankce znamenající případně až zrušení firmy.
Podobné články
Přímé poskytnutí daru potřebnému nemusí být z hlediska daní snadné
Pomáhat druhým v těžkých životních situacích finančním darem je velmi šlechetná záležitost, která má ale…
Více informacíPříspěvek na bydlení půjde od července vyřídit online a mimořádná okamžitá pomoc půjde žádat ve více situacích
Už za dva dny bude možné si vyřídit příspěvek na bydlení zcela elektronicky z počítače tabletu či mobilu.…
Více informacíÚsporný tarif a co chaty, domácnosti napojené na teplárny či firmy?
Energetický úsporný tarif je vládní opatření v oblasti energií, které má občanům dotačně pomáhat zvládnout…
Více informacíProti opakované nezákonné daňové kontrole se lze bránit
Pokud má daňový subjekt pocit, že je správou daně kontrolován příliš často bez jednoznačného srozumitelně…
Více informací