Zaměstnanci na dohody to při koronaviru nemají snadné, často dosáhnou jen na nouzové dávky
Zaměstnání na základě dohod konaných mimo pracovní poměr patřilo ještě v nedávné době k velmi vyhledávaným a výhodným, jenže stav současné epidemie ukázal, že když přijde do tuhého, má tento způsob zaměstnání velkou sociální nevýhodu. Pokud zaměstnanec pracuje na dohodu do limitu, nemůže počítat s nemocenskou a jinými dávkami z nemocenského pojištění ani při Koronaviru.

Nemocenská i ošetřovné jsou při dohodách do limitu dávky zapovězené
Nemocenská a ošetřovné jsou v současné epidemii viru Covid 19 nejčastěji žádanými a vyplácenými dávkami zaměstnancům na pracovní poměr. O mimořádné dávky ošetřovného na děti či osoby s hendikepem si mohou od začátku dubna požádat i OSVČ. Zaměstnanci, kteří pracují na Dohodu o provedení práce či Dohodu o pracovní činnosti do limitu o uvedené dávky žádat nemohou. Při dohodách do limitu zaměstnanec neodvádí povinně z daného výdělku zdravotní pojištění ani sociální pojištění.
Pro dohody o provedení práce je limit, kdy se neodvádí povinné pojistné na částce 10 000 Kč měsíčně. Pro dohody o činnosti je limit na částce 2999 Kč měsíčně. Když se ovšem povinné pojistné neodvádí, nemůže být z dávkového systému také vypláceno. Uvedení zaměstnanci tudíž v současné situaci nemají nárok na nemocenskou, ošetřovné, podporu v nezaměstnanosti ani další dávky vyplácené z nemocenského pojištění.
Jiná je situace u zaměstnanců pracujících na základě uvedených dohod, pokud jejich měsíční výdělek přesahuje uvedené limity. Z dohod nad limit už jsou odvody povinné, a proto zaměstnanci vznikne nárok na ošetřovné a případně i náhradu mzdy v prvních čtrnácti dnech onemocnění či karantény.
O jakou pomoc i při dohodách mimo pracovní poměr do limitu požádat lze
Zaměstnanci pracující v současné situaci na základě dohod konaných mimo pracovní poměr, kteří nemohou plnit pracovní povinnosti kvůli nemoci či péči o děti a dostanou se do problémů s příjmy, mohou požádat o dávky hmotné nouze příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení. Při akutní krizi s příjmy je možné žádat i o dávku mimořádné okamžité pomoci. Nárok na uvedenou podporu a její výši vychází z konkrétní příjmové situace žadatele případně s ním posuzovaných osob a vychází ze životního minima. O nároku vždy rozhoduje příslušný úřad práce žadatele.
V současné situaci prosí úřady o podávání žádostí elektronickou formou. Pokud nelze žádost vyřídit elektronicky nebo je potřeba rada a pomoc odborníka, pak je možné po telefonické předchozí domluvě a objednání donést žádost na úřad osobně. Více zde.
Podobné články
Těžce nemocní a postižení by již od podzimu měli dostat vyšší příspěvek na mobilitu i další pomocné dávky
Současná těžká ekonomická situace dopadá velmi tvrdě kromě jiných také na osoby s těžkým onemocněním, kteří…
Více informacíPlošné zvyšování platů všem zaměstnancům není podle ministra v současnosti možné
Vláda ČR v současné době čelí velkému tlaku zejména ze strany odborů na co nejrozsáhlejší zvyšování…
Více informacíVážný důvod zaměstnance k výpovědi znamená nárok na standardní podporu v nezaměstnanosti
Jsou situace, kdy může být pro zaměstnance podání výpovědi jediným řešením nějakého závažného problému.…
Více informacíS vedlejší pracovní aktivitou zaměstnance to nemusí být snadné
V současné době, kdy ceny úplně všeho stoupají den ode dne vzhůru, není nijak výjimečné, že si mnoho…
Více informací