Zaměstnanci na dohody to při koronaviru nemají snadné, často dosáhnou jen na nouzové dávky
Zaměstnání na základě dohod konaných mimo pracovní poměr patřilo ještě v nedávné době k velmi vyhledávaným a výhodným, jenže stav současné epidemie ukázal, že když přijde do tuhého, má tento způsob zaměstnání velkou sociální nevýhodu. Pokud zaměstnanec pracuje na dohodu do limitu, nemůže počítat s nemocenskou a jinými dávkami z nemocenského pojištění ani při Koronaviru.

Nemocenská i ošetřovné jsou při dohodách do limitu dávky zapovězené
Nemocenská a ošetřovné jsou v současné epidemii viru Covid 19 nejčastěji žádanými a vyplácenými dávkami zaměstnancům na pracovní poměr. O mimořádné dávky ošetřovného na děti či osoby s hendikepem si mohou od začátku dubna požádat i OSVČ. Zaměstnanci, kteří pracují na Dohodu o provedení práce či Dohodu o pracovní činnosti do limitu o uvedené dávky žádat nemohou. Při dohodách do limitu zaměstnanec neodvádí povinně z daného výdělku zdravotní pojištění ani sociální pojištění.
Pro dohody o provedení práce je limit, kdy se neodvádí povinné pojistné na částce 10 000 Kč měsíčně. Pro dohody o činnosti je limit na částce 2999 Kč měsíčně. Když se ovšem povinné pojistné neodvádí, nemůže být z dávkového systému také vypláceno. Uvedení zaměstnanci tudíž v současné situaci nemají nárok na nemocenskou, ošetřovné, podporu v nezaměstnanosti ani další dávky vyplácené z nemocenského pojištění.
Jiná je situace u zaměstnanců pracujících na základě uvedených dohod, pokud jejich měsíční výdělek přesahuje uvedené limity. Z dohod nad limit už jsou odvody povinné, a proto zaměstnanci vznikne nárok na ošetřovné a případně i náhradu mzdy v prvních čtrnácti dnech onemocnění či karantény.
O jakou pomoc i při dohodách mimo pracovní poměr do limitu požádat lze
Zaměstnanci pracující v současné situaci na základě dohod konaných mimo pracovní poměr, kteří nemohou plnit pracovní povinnosti kvůli nemoci či péči o děti a dostanou se do problémů s příjmy, mohou požádat o dávky hmotné nouze příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení. Při akutní krizi s příjmy je možné žádat i o dávku mimořádné okamžité pomoci. Nárok na uvedenou podporu a její výši vychází z konkrétní příjmové situace žadatele případně s ním posuzovaných osob a vychází ze životního minima. O nároku vždy rozhoduje příslušný úřad práce žadatele.
V současné situaci prosí úřady o podávání žádostí elektronickou formou. Pokud nelze žádost vyřídit elektronicky nebo je potřeba rada a pomoc odborníka, pak je možné po telefonické předchozí domluvě a objednání donést žádost na úřad osobně. Více zde.
Podobné články
Peníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět
Podnikatelé nemají o povinnosti a starosti nouzi, ani když přejdou ze standardního náročného režimu na režim…
Více informacíK nepřímé diskriminaci zdravotně postiženého zaměstnance může dojít snadno
K nepřímé diskriminaci zaměstnance se zdravotním postižením, omezením či specifickou potřebou může na pracovišti…
Více informacíPružná pracovní doba má také pravidla daná zákonem
Pružná pracovní doba zaměstnance je schéma pracovní doby rozdělené na úseky základní pracovní doby a úseky…
Více informacíJen převedení na jinou práci při změně zdravotní způsobilosti zaměstnance nestačí
Každý zaměstnavatel má z ustanovení zákoníku práce povinnost chránit zdraví svých zaměstnanců a nikdy nesmí…
Více informací