Zaměstnavatel může za zaměstnance zúčtovat daně i v roce 2020
Vypořádat si daňovou situaci za rok 2019 musí v roce 2020 všichni zaměstnanci, kteří měli v daném předchozím roce zdanitelné příjmy. Uvedenou povinnost může zaměstnanec stejně jako v letech minulých splnit podáním daňového přiznání nebo požádáním zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování a podpisem Prohlášení poplatníka čili takzvaného růžového prohlášení.

Růžové Prohlášení poplatníka k dani musí být letos podepsáno do 17. února
Zaměstnanci, kteří se letos nechtějí trápit nad daňovým přiznáním, a zákon jim podání přiznání k dani přímo neukládá, mohou i v roce 2020 využít možnost a požádat svého posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování k dani z příjmů. K danému účelu je nutné podepsat u zaměstnavatele obligátní růžový formulář čili Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za příslušné zdaňovací období případně jeho část.
Uvedené prohlášení musí být obvykle u účetní zaměstnavatele podepsáno nejpozději do 15. února. V roce 2020 uvedené datum připadá na víkend, a proto se termín posouvá na pondělí sedmnáctého února. Jako vždy je však lépe záležitost nenechávat úplně na poslední chvíli a podepsat raději dříve. Na formuláři nemá být pozdější datum než je patnáctý únor.
Žádat o zúčtování a podepsat Prohlášení je však i letos možné jen když zaměstnanec splňuje určité podmínky
Starost s daněmi však nemůže zaměstnavatel převzít za zaměstnance úplně vždy. Někteří zaměstnanci si budou muset v roce 2020 za zdaňovací období daňové přiznání podat, protože jim to s ohledem na jejich situaci nařizuje zákon. Stále totiž platí, že růžový formulář lze za jedno zdaňovací období či jeho úsek podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. Poplatník sice může ve stejném roce vykonávat práci pro více zaměstnavatelů a podepsat u nich uvedený tiskopis, ale zaměstnání musí následovat za sebou, nesmí probíhat ve stejné časové rovině.
Žádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování může jen poplatník, který měl v uvedeném období zdanitelné příjmy ze závislé činnosti tedy zaměstnání. Poplatník, který měl i jiné příjmy podléhající zdanění se podání přiznání nevyhne.
Roční zúčtování u zaměstnavatele má své výhody a dá se v něm i doplnit zapomenuté
Zúčtováním záloh na daň a daňového zvýhodnění zaměstnavatel splní zaměstnancovu celoroční daňovou povinnost. Danou cestou je možné ještě i dodatečně doplnit či opravit něco, na co se během roku třeba zapomnělo, či když se situace poplatníka v nějakém daňově důležitém bodě během roku změnila.
Zaměstnanec má v této situaci za úkol pouze dodat zaměstnavateli doklady, kterými musí být daný proces podložen. To znamená doklad nároku na daňové zvýhodnění i další případné slevy, vždy podle konkrétní situace poplatníka a typu daňové slevy.
O roční zúčtování si musí každý zaměstnanec, který chce daným způsobem řešit povinnost k daním, zaměstnavatele požádat. Jak je patrné z řádků výše, nejde v žádném případě o záležitost automatickou. O uvedenou záležitost si zaměstnanec požádat může, ale nemusí. Pokud si chce poplatník řešit daně samostatně podáním daňového přiznání, může tak učinit, i když nemá danou povinnost uloženu ze zákona. Pokud zaměstnanec nechce řešit vypořádání s daněmi přes zaměstnavatele, ale zároveň se necítí ani na samostatné podání přiznání, může o pomoc požádat daňového poradce. To že bude poplatník podávat přiznání s poradcem je nutné do 1. dubna nahlásit finančnímu úřadu a na podání dostane poplatník v takovém případě dokonce delší lhůtu, než když se podává bez poradce.
Na straně druhé si o roční zúčtování u zaměstnavatele může požádat i poplatník, který měl v některých měsících zdaňovacího období nadprůměrné příjmy, a v těchto měsících mu vznikla povinnost platit solidární daň. Pokud se však povinnost solidární daně netýká celého zdaňovacího období a roční příjmy celkově nedosahují 48násobku průměrné mzdy, povinnost k solidární dani není a roční zúčtování u zaměstnavatele může být provedeno.
Podobné články
Žádost o vrácení DPH z Velké Británie je nutné podat už do konce března 2021
Se žádostí o vrácení DPH z Velké Británie za rok 2020 je nutné v roce 2021 hodně spěchat a stihnout to do konce…
Více informacíV karanténě a izolaci dostanou nakonec zaměstnanci k běžné nemocenské příspěvek 370 Kč. Stoprocentní nemocenská neobstála
V úterý 2. 3. 2021 večer se poslanci dohodli na tom, kolik peněz budou dostávat zaměstnanci na nemocenské při…
Více informacíNemocenská pro zaměstnance při karanténě a izolaci bude činit 100 procent náhrady mzdy na čtrnáct dnů, včera to schválila vláda
Všichni pracující s hrazeným nemocenským pojištěním budou v případě, že se dostanou do karantény a izolace…
Více informacíOnline finanční úřad se naostro pro veřejnost spustí posledního února 2021
Online finanční úřad čili portál MOJE daně přejde 28. února 2021 konečně z testovacího provozu do ostrého…
Více informací