Změna výše minimální mzdy vždy ovlivní celý podnik
Každé zvýšení minimální mzdy se různou měrou odráží na fungování celého podniku a nejinak tomu bude i v roce 2018, kdy minimální mzda vzroste o 1 200 Kč měsíčně na 12 200 Kč.

Zvýšení nejnižších mezd dopadne na mzdy kvalifikovaných sil
To, že nová výše minimální mzdy bude od roku 2018 na částce 12 200 Kč měsíčně, je realitou od minulého týdne. Pro někoho jde o zprávu velmi povzbuzující, pro jiné má spíše příchuť pelyňku a musí ji teprve vstřebat.
Z prosazení uvedené částky za minimální mzdu se radují mnozí politici. Je novou nadějí pro zaměstnance s nejnižšími příjmy, ale jiným toto navýšení nejnižší mzdy působí nemalé starosti a upozorňují na jeho negativa, která nepříznivě ovlivní celý chod podniků.
Všeobecně platí, že co jiným prospívá, může druhým škodit - což se týká i mzdových otázek. Výrazné zvyšování minimální mzdy způsobí starosti zaměstnavatelům a paradoxně i mnoha zaměstnancům, jejichž odborná práce nebude dostatečně oceněna.
Jak ukazuje studie o minimální mzdě, prudké zvýšení této mzdy se negativně promítá do ohodnocení kvalifikovaných pracovních sil, kteří najednou dostávají za svoji odbornou práci méně než si zaslouží. Nejnižší mzdy vzrostou náhle rychleji než mzdy vyšší, které rostou pomaleji a delší dobu zůstávají na stejné úrovni. Vzniklý nepoměr má pak nepříznivý vliv na celou firmu hlavně na její motivační oblast a na udržování i získávání pracovníků.
Podobné články
Nemocenská pro zaměstnance při karanténě a izolaci bude činit 100 procent náhrady mzdy na čtrnáct dnů, včera to schválila vláda
Všichni pracující s hrazeným nemocenským pojištěním budou v případě, že se dostanou do karantény a izolace…
Více informacíPovinné testování ve firmách už od třetího a pátého března a pojišťovny na ně přispějí i OSVČ
Snaha co nejvíce bojovat proti šíření epidemie COVID-19 skutečně nabírá na obrátkách. Včera tyto stránky…
Více informacíInformace pro zaměstnavatele a zaměstnance ohledně povinného testování ve firmách případně samotestování od prvního března 2021
Protiepidemická opatření proti šíření koronaviru, se v ČR od 1. března 2021 tvrdě zpřísňují. V důsledku toho…
Více informacíOd února 2021 je možné žádat o přezkoumání nároku na sociální dávky, pokud do nich žadateli vstoupila odměna za výpomoc ve zdravotnictví či sociálních službách v době koronaviru
Jak již bylo zmíněno v jednom z předchozích článků tohoto portálu, nárok na některé sociální dávky se bude…
Více informací