Změny v důchodech ano, ale společné důchody zatím ne
Že je potřeba upravit současný důchodový systém, aby lépe odpovídal a pokrýval potřeby občanů na které se vztahuje, o tom se hovoří již delší dobu. Problém je rozsáhlejší a vyžaduje komplexnější řešení. Je totiž potřeba pozměnit koncepci celého prvního důchodového pilíře a upravit výši odvodů na důchodové pojištění tak, aby nevznikaly propastné rozdíly v důchodech mužů a žen a vyřešit systém efektivního penzijního připojištění.

Důchod neponechávat náhodě a myslet na něj už od báboviček
Podle ministerstva práce a sociálních věcí se na řešení uvedených otázek intenzivně systematicky pracuje. Například otázky penzijního připojištění, které musí být nastaveno tak, aby spoření na penzi, opravdu v daný čas sloužilo svému účelu a efektivně pomáhalo řešit situaci důchodce, budou poslanci diskutovat již v tomto týdnu. Spoření na penzi by mělo být systematické a postupné. Nastavení by mělo být takové, aby si na stáří mohl člověk ukládat peníze již od dětství.
Společné důchody pro babičku s dědou nebudou, protože by to současná administrativa neunesla
Další otázkou, kterou je v oblasti důchodů potřeba řešit je zajištění vyrovnanějších důchodů pro muže i ženy. V současnosti jsou totiž ve starobních důchodech obou pohlaví citelné rozdíly, které ve velké většině případů dopadají nepříznivě právě na ženy.
Návrh důchodové komise řešit uvedenou situaci přes společné sociální pojištění manželů, který se objevil již na konci roku 2014 u ministerstva práce a sociálních věcí zatím neuspěl. A výpomoc dědů babičkám za to, že v mládí vychovávaly potomky se zatím nechystá.
Podle ministerstva by uvedené opatření bylo v současnosti administrativně neúnosné. Znamenalo by totiž zaznamenávání i zpracování mnohem většího množství informací o dobách pojištění, ale i třeba o dobách společného či odloučeného soužití manželů a podobně, a přitom jde především o to pomoci ženám, které v naší zemi vydělávají méně než muži a díky mateřství nemají šanci odvádět tolik na sociální pojištění jako muži, což se jim pak negativně odrazí na důchodu. Ale společné důchody manželů by prý uvedenou situaci nevyřešily, naopak u rozvedených párů by ji komplikovaly.
Důchodová situace mnohých žen však opravdu příznivá není. Jejich důchod může být v průměru až o 2000 Kč měsíčně nižší než u mužů. Resort ministryně Marksové uvádí, že sdílení sociálního pojištění zcela neodmítá, ale jeho systém je třeba důkladně promyslet, zvážit a nastavit tak, aby bylo realizovatelné a plnilo svůj úkol i v případech komplikovaných situací třeba po rozvodu manželství.
Důchodový věk by měl růst pomaleji a odvody na pojištění budou vyšší
Plány s důchody jsou do roku 2017 asi takové, že by postupně měla stoupnou dosavadní výše odvodů na sociální pojištění, tak aby důchody byly vyrovnanější a schopnější vykrýt i nepříznivé situace s důchodovým věkem spojené a důchodový věk by měl přestat překotně vzrůstat.
Podobné články
Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků ohledně zvýhodnění na děti nemusí být každý rok nové
Poplatník, který si chce při ročním zúčtování daně u zaměstnavatele uplatnit nějakou tu slevu, musí většinou…
Více informacíStarobní důchody by v lednu 2020 měly možná znovu vzrůst až o 900 Kč
Starobní důchody vzrostly v roce 2019 o docela významnou částku, i když je pravdou, že ne pro každého stejně, ale…
Více informacíExekuce by měly dostat aktuálnější a efektivnější podobu
Exekuční řízení potřebuje, podle Exekutorské komory, změny pravidel a přizpůsobení vývoji a potřebám dneška,…
Více informacíPro přiznání předčasného důchodu v roce 2019 je opět nutné splnit podmínky i počítat s omezením
Předčasný starobní důchod může být i v roce 2019 plánovanou záležitostí nebo východiskem z nepříznivé…
Více informací