Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH i pro používání paušální daně bude dále prosazovat HK ČR

Hospodářská komora ČR se chystá i u nové vlády, která by měla vyjít z říjnových voleb, cíleně bojovat za snížení povinné administrativy podnikatelů. Zásadními kroky, které k tomu mají vést  má podle komory být zvýšení limitu pro povinnou registraci podnikatele k DPH i limitu pro možnost využití systému paušální daně. Pokud se podnikatel do limitu nevejde, nezbývá mu než zvládat náročnější administrativu.

Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH i pro používání paušální da 2.jpg
Datum článku: 07. 09. 2021

Limit pro povinnou registraci menších podnikatelů k DPH je třeba zvýšit na 2 miliony korun

Hospodářská komora ČR je připravena i po podzimních volbách vyjednávat příznivější podmínky pro podnikatele a jejich podnikání. V dané záležitosti je prioritní stále se soustředit na snižování administrativních povinností, aby se podnikatelé mohli věnovat především podnikatelským aktivitám.

Usnadnit povinnosti spojené s podnikáním je důležité  zejména menším podnikatelům. Jak je řečeno výše, jedním z důležitých kroků na uvedené cestě je zejména zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na dva miliony korun ročního obratu podnikatele ze současného jednoho milionu ročního obratu.

Pokud totiž roční obrat podnikatele uvedený limit přesáhne, nezbývá mu nic jiného než se povinné registrovat do systému DPH a začít uvedenou daň odvádět. Jenže ouha na uvedené povinnosti jsou navázány další, které následně musí podnikatel plnit. K uvedeným úkolům patří zejména pravidelně opakovaně zpracovávat a finančnímu úřadu odevzdávat daňová přiznání i kontrolní hlášení k DPH i další dokumentaci. Tato činnost nejen že ubírá podnikateli čas a energii na vlastní podnikání, ale zvyšuje i jeho režijní náklady, což se následně obvykle promítne i do ceny zboží či služeb pro zákazníka.

Zvýšení uvedeného limitu pro registraci k DPH na uvedené 2 miliony korun by Hospodářská komora ČR nejraději viděla v praxi už od roku 2022 a bude o to ve svém jednání usilovat.

Aby se podnikatelům od administrativy skutečně ulevilo, je důležité umožnit také většímu množství OSVČ používat systém paušální daně

Druhou velkou úlevu v daňové administrativě podnikatelů vidí HK ČR ve větší možnosti OSVČ používat systém paušální daně. V dané záležitosti Hospodářská komora podporuje možnost zcela zrušit příjmový limit, který je v současnosti podmínkou pro používání tohoto systému. Systém paušální daně funguje nově právě od roku 2021 a umožňuje podnikatelům s příjmy do jednoho milionu korun splnit si všechny nutné daňové povinnosti jedním měsíčním odvodem. Pokud by zde možnost využití daného systému byla pro všechny OSVČ a postavila se po bok právě výše uvedenému zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH, ulevilo by se podle Hospodářské komory od tíživé administrativy nejen podnikatelům, ale též úředníkům finančních úřadů.

Také tuto záležitost se bude snažit HK dále podporovat a prosazovat. Zásadní v dané věci je, aby daň z příjmu i platby na sociální pojištění a zdravotní pojištění byly nastaveny tak, aby plnily svůj účel, ale současně podnikatele motivovaly ke vstupu právě do systému paušální daně.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Vlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí

Vlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí

Datum článku: 28. 11. 2023

Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…

Více informací
Změny ve formulářích pro kontrolní hlášení a přiznání k DPH v roce 2024

Změny ve formulářích pro kontrolní hlášení a přiznání k DPH v roce 2024

Datum článku: 24. 11. 2023

Velké změny v zákonech, které přinese takzvaný konsolidační balíček daňových změn, jenž nabývá účinnosti…

Více informací
Přechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán  s odbory i radou zaměstnanců

Přechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců

Datum článku: 23. 11. 2023

V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…

Více informací
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců

Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců

Datum článku: 22. 11. 2023

Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…

Více informací