Zvýšení minimální mzdy vždycky něco stojí
V minulém týdnu jsme informovali o tom, že se v současnosti pilně diskutuje nad zvýšením minimální mzdy pro příští rok a nedaří se v tomto ohledu dosáhnout shody. Podívejte se s námi, proč je tento úkol tak těžký.

Mzda má své mzdové náklady a je třeba myslet na odvody
Každé zvyšování mzdy, i té nejnižší, vždy znamená najít více prostředků ve státním rozpočtu. Už to není úkol jednoduchý, protože zbytečné peníze se ve státní kase obvykle nenachází a tak je třeba propočítávat a přerozdělovat. Odněkud vzít a do mezd vložit není snadný úkol ani při příznivém ekonomickém vývoji.
Když už se politici na zvýšení mezd dohodnou a stanoví příslušnou částku, vloží těžké břímě na bedra zaměstnavatelů, OSVČ a všech osob, které musí správně plnit odvodovou povinnost.
Pro zaměstnavatele je mzda nákladem a při zvyšování mezd se tedy zvýší i náklady. Zaměstnavatel musí za každého zaměstnance pravidelně odvádět zdravotní a sociální pojištění. Pokud stoupne minimální mzda, je vždy potřeba navýšit i mzdové náklady na jednoho zaměstnance. V současnosti jsou mzdové náklady na jednoho zaměstnance pobírajícího minimální mzdu vyšší než 14 700 Kč. Pokud minimální hrubá mzda v příštím roce stoupne na 12 200 Kč na zaměstnance, vzrostou zaměstnavatelům mzdové náklady na zaměstnance o více než 1 500 Kč.
Vyšší mzda znamená pro všechny kromě státních pojištěnců vyšší zdravotní pojištění
Jak uvádíme v řádcích výše, více peněz na zaplacení povinných odvodů budou muset při zvýšené minimální mzdě nalézt i OSVČ a osoby bez zdanitelných příjmů, kteří se musí starat o platbu zdravotního pojištění za vlastní osobu. Zdravotní pojištění na rozdíl od sociálního musí být uhrazeno vždy a za každou osobu, která nenáleží do skupiny státních pojištěnců. Za každého pojištěnce musí být měsíčně odvedeno minimálně 13,5 % z nejnižší mzdy. Pokud minimální mzda vzroste v příštím roce na částku 12 200 Kč, vzroste i povinná minimální úhrada na zdravotní pojištění o 162 Kč na pojištěnce.
Více na zdravotní pojištění i při dopočtu do minimální mzdy
Minimální částka na zdravotní pojištění za každého zaměstnance se vždy odvozuje od aktuální výše minimální hrubé mzdy. Za každého zaměstnance musí zdravotní pojišťovna dostat oněch 13,5 % a zaměstnavatel hradí za každého zaměstnance na zdravotní pojištění vždy jen 9 %. Pokud je hrubá mzda zaměstnance nižší než minimální mzda, musí si zaměstnanec na zdravotní pojištění připlatit. Dopočet se netýká zaměstnanců, kteří patří do skupiny státních pojištěnců
Podobné články
Sociální pojištění se u dohod s odměnou nad měsíční limit musí odvádět také
Pracovní vztahy uzavírané na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr sice nejsou z hlediska administrativy tak…
Více informacíU zdanění autorských honorářů za příspěvky s odměnou do 10 000 Kč měsíčně nebude zřejmě možné si daňově ulevit ani, když projde zrušení superhrubé mzdy
Zdanění příjmů se týká většiny pracovních aktivit občanů a představuje zákonnou povinnost odvádět z těžce…
Více informacíSuperhrubá mzda se nejspíš skutečně zruší a poslanci schválili i zvýšení základní slevy na poplatníka
V průběhu včerejšího pozdního večera respektive dnešní noci udělali poslanci dva významné kroky, schválili…
Více informacíDohody o pracovní činnosti od roku 2021 budou mít vyšší rozhodný limit pro povinnost nemocenského pojištění a daní na částce 3500 Kč hrubého výdělku
U zaměstnání na dohody konané mimo pracovní poměr je vždy rozhodující zákonem stanovená limitní částka, která…
Více informací