Co musí být ve smlouvě o advokátní úschově?
Smlouva o advokátní úschově představuje významný právní dokument, jehož primárním účelem je zajištění bezpečného převodu finančních prostředků mezi zúčastněnými stranami. V první řadě musí tato smlouva obsahovat precizní a jednoznačnou identifikaci všech smluvních stran. U fyzických osob se jedná o uvedení jména, příjmení, data narození, trvalého bydliště a případně i rodného čísla. V případě právnických osob je nezbytné uvést název společnosti, identifikační číslo, sídlo a údaje o osobě oprávněné jednat jménem společnosti. Advokát vystupující v roli schovatele musí být identifikován nejen svými osobními údaji, ale také evidenčním číslem České advokátní komory, které potvrzuje jeho oprávnění k výkonu advokacie.
Předmět úschovy a jeho specifikace
V textu smlouvy musí být naprosto přesně a nezaměnitelně definován předmět úschovy. To znamená, že smlouva musí obsahovat konkrétní finanční částku, která bude předmětem advokátní úschovy, přičemž tato částka musí být uvedena jak číselným vyjádřením, tak i slovním popisem, aby se předešlo jakýmkoliv pochybnostem nebo nejasnostem. Součástí této specifikace je také jednoznačné určení měny, ve které bude úschova realizována. V případě, že by předmětem úschovy byly jiné hodnoty než finanční prostředky (například cenné papíry, listiny nebo jiné cennosti), musí smlouva obsahovat jejich podrobný popis a ocenění.
Časový harmonogram a podmínky úschovy
Smlouva o advokátní úschově musí dále obsahovat detailní časový harmonogram celého procesu úschovy. To zahrnuje přesné stanovení termínu, do kterého je uschovatel povinen složit finanční prostředky na úschovný účet advokáta. Dále je nezbytné jednoznačně definovat podmínky, za kterých budou prostředky z úschovy uvolněny, včetně časového určení, kdy k tomuto uvolnění dojde. Tyto podmínky musí být formulovány jasně a srozumitelně, aby nevznikaly pochybnosti o tom, kdy a za jakých okolností má advokát povinnost finanční prostředky vydat oprávněné osobě.
Práva a povinnosti smluvních stran
Významnou součástí smlouvy o advokátní úschově je podrobné vymezení práv a povinností všech zúčastněných stran. Na straně advokáta jako schovatele existuje několik zásadních povinností. Primárně je povinen zajistit bezpečné uložení svěřených prostředků na speciálním úschovném účtu, který je oddělený od jeho vlastních finančních prostředků. Advokát má povinnost sledovat a garantovat bezpečnost těchto prostředků po celou dobu trvání úschovy. Klíčovou povinností advokáta je také vydání uschovaných prostředků ve správný okamžik a správné osobě, která je na základě smlouvy oprávněna k jejich přijetí.
Na druhé straně uschovatel, tedy osoba, která svěřuje své finanční prostředky do úschovy, má povinnost vložit přesně stanovenou částku na úschovný účet ve sjednaném termínu. Během celého období trvání úschovy je uschovatel povinen poskytovat advokátovi nezbytnou součinnost, zejména v případech, kdy je potřeba ověřit splnění podmínek pro vydání prostředků z úschovy. Většina smluv o advokátní úschově také obsahuje ustanovení o povinnosti uschovatele uhradit advokátovi odměnu za poskytnutí služby advokátní úschovy, pokud není dohodnuto jinak.
Mechanismus vydání prostředků z úschovy
Ve smlouvě musí být precizně popsán celý mechanismus vydání prostředků z úschovy. To zahrnuje jednoznačné určení osoby nebo osob, kterým mají být prostředky vydány, včetně jejich kompletních identifikačních údajů. Smlouva musí obsahovat přesnou specifikaci bankovního účtu, na který budou prostředky převedeny, a to včetně čísla účtu, kódu banky a případně i dalších náležitostí potřebných pro realizaci mezinárodního bankovního převodu, pokud je relevantní. Důležité je také stanovení lhůty, ve které je advokát povinen převod uskutečnit po splnění všech podmínek pro vydání prostředků z úschovy.
Dokumentace a důkazy o splnění podmínek
Smlouva o advokátní úschově by měla obsahovat i podrobný výčet dokumentů a důkazů, které budou sloužit jako potvrzení o splnění podmínek pro vydání prostředků z úschovy. Může se jednat například o doklady o zaplacení kupní ceny, výpisy z katastru nemovitostí, předávací protokoly nebo jiné dokumenty specifické pro daný typ transakce. Smlouva by měla jasně stanovit, v jaké formě mají být tyto dokumenty předloženy (originály, úředně ověřené kopie nebo prosté kopie) a kdo je odpovědný za jejich obstarání a předložení.
Odpovědnost a pojištění advokáta
Nedílnou součástí smlouvy o advokátní úschově by mělo být ustanovení o odpovědnosti advokáta za svěřené prostředky a o jeho pojištění profesní odpovědnosti. Toto ustanovení by mělo specifikovat rozsah odpovědnosti advokáta v případě ztráty, poškození nebo neoprávněného nakládání s prostředky v úschově. Advokát by měl ve smlouvě potvrdit, že je pojištěn pro případ způsobení škody při výkonu advokacie, a to v dostatečné výši odpovídající hodnotě prostředků v úschově.
Ukončení smlouvy a řešení sporů
Závěrečná část smlouvy by měla obsahovat ustanovení o způsobech ukončení smlouvy o advokátní úschově, ať už splněním účelu úschovy, dohodou stran nebo jinými způsoby. Důležité je také zahrnout mechanismy pro řešení případných sporů mezi smluvními stranami, včetně určení příslušnosti soudů nebo možnosti využití alternativních způsobů řešení sporů, jako je mediace nebo rozhodčí řízení.
Úplnost a jasnost smlouvy
Celkově lze konstatovat, že smlouva o advokátní úschově musí být komplexním dokumentem, který neopomíjí žádný důležitý aspekt procesu úschovy. Musí být formulována jasně a srozumitelně, aby všechny zúčastněné strany přesně chápaly svá práva a povinnosti. Jakákoliv nejasnost nebo neúplnost smlouvy může v budoucnu vést k vážným problémům a sporům, proto je důležité věnovat jejímu sestavení náležitou pozornost a případně konzultovat její obsah s odborníky na danou problematiku.