Životní ani existenční minimum nejspíš jen tak v příštím roce nevzroste
Debaty nad výší nejzákladnějších příjmů poskytovaných občanovi státem v podobě životního a existenčního minima, které již nějakou dobu vedou ministryně práce a sociálních věcí s ministryní financí zatím rozhodně nenaznačují souznění a vidinu brzké pozitivní shody. Postoj obou dam zůstává nadále velmi odlišný, i když jde o klíčové peníze, na nichž závisí výpočet dalších sociálních dávek.

Ministryně práce trvá na zvýšení životního a existenčního minima, ale ministryně financí chce na dávkách naopak ušetřit
Životní a existenční minimum jsou nejzákladnější dávky poskytované státem lidem v nejtěžších životních krizích hmotné nouze. Existenční minimum je příjem na nejzákladnější potřeby nutné k přežití osoby. Životní minimum je pak částka nepatrně vyšší sloužící k zajištění výživy a nejzákladnějších osobních potřeb jedince.
Výše uvedených dávek vychází z ekonomického a sociálního vývoje a měla by se přizpůsobovat aktuálnímu stavu společnosti, protože z těchto nejzákladnějších příjmů se vždy vychází při stanovení jakékoli další státní sociální pomoci a podpory, a tedy i nároků na dávky třeba rodičovské či jiné podpory.
Přestože ekonomický vývoj naší země jde v posledních letech celkem příznivě vzhůru, uvedené nejzákladnější dávky se za posledních sedm let nezvyšovaly. Ministryně práce a sociálních věcí již poněkolikáté přichází s žádostí zvýšení uvedených dávek nejméně alespoň o jedenáct procent od roku 2020. Podle uvedených plánů by se v příštím roce mělo životní minimum zvednout zhruba o 400 Kč z 3410 na 3800 korun měsíčně. Existenční minimum by pak podle těchto plánů ministryně práce mělo vzrůst proti současnosti o 250 Kč za současných 2200 Kč měsíčně na 2450 Kč. Ministryně financí má však pro příští rok plány zcela odlišné a na sociálních dávkách by ráda ušetřila až jednu miliardu korun, chválí si příznivou nízkou nezaměstnanost a věří, že právě tento trend umožní právě na sociálních dávkách ušetřit.
Podobné články
Výplata dávek na bydlení či přídavků na děti se může mimořádně o několik dnů opozdit, ale příjemci o ně podle ubezpečení úřadu nepřijdou
Úřady práce upozorňují příjemce dávek, že jim výjimečně mohou dávky přijít o několik dní později, než jsou…
Více informacíSeniorů bez nároku na starobní důchod přibývá, protože máme nejdelší nutnou dobu pro nárok na důchod ze států EU
Dopracovat se v ČR k nároku na starobní důchod není vůbec snadné. Podmínky nároku jsou i podle ombudsmana ČR…
Více informacíPříspěvek na živobytí v roce 2020 může pomáhat i v koronavirové nepřízni osudu
Pandemie Koronaviru a všechny nepříjemnosti, které přináší, ať už jde o opatření proti šíření nákazy,…
Více informacíČSSZ pomůže s prověřením zatoulané dávky prostřednictvím formuláře na svém webu
Složitá situace posledních dnů a měsíců nutí žádat o některou ze sociálních dávek mnohem více lidí než…
Více informací