Jaké jsou nejzásadnější změny u starobních důchodů v roce 2025?
Od 1. 1. 2025 došlo k několika zásadním změnám v oblasti starobních důchodů, které mají za cíl zlepšit život českých seniorů a ocenit jejich celoživotní práci. Tyto změny se dotýkají jak těch, kteří již starobní důchod pobírají, tak i těch, kteří se na odchod do penze teprve chystají.
Důchodci, kteří při pobírání starobního důchodu dále pracují si mohou požádat o slevu na povinném sociálním pojistném
Jednou z nejdůležitějších novinek je zavedení slevy na sociálním pojištění pro pracující důchodce. Senioři, kteří při pobírání řádného starobního důchodu stále pracují, ať už v zaměstnaneckém poměru, na dohodu s povinností odvádět důchodové pojištění nebo jako OSVČ, si nyní mohou zažádat o slevu ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu. Pro podnikající důchodce to znamená snížení sazby důchodového pojištění z původních 29,2 % na 22,7 %. Tato změna má motivovat seniory k setrvání v pracovním procesu i po dosažení důchodového věku a zároveň jim umožnit vylepšit si svou finanční situaci.
Zaměstnancům, kteří v předchozím desetiletí pracovali v rizikové profesi ve čtvrté skupině se snížil povinný důchodový věk
Další významná změna se týká zaměstnanců v náročných profesích. Od ledna 2025 mají pracovníci z rizikových pracovišť kategorie 4 podle zákona o ochraně veřejného zdraví možnost odejít do důchodu dříve. Důchodový věk se jim snižuje v závislosti na počtu odpracovaných směn v rizikovém prostředí - za každých 2200 směn (cca 10 let) se věk snižuje o 15 měsíců, za 4400 směn (cca 20 let) o 30 měsíců a za každých dalších 74 směn o další měsíc, maximálně však celkem o 60 měsíců. Toto opatření bere v potaz náročnost některých profesí a jejich dopad na zdraví pracovníků. Díky dostupné evidenci za posledních 10 let před účinností zákona mohou na dřívější důchod dosáhnout již v roce 2025 ti, kteří v předchozí dekádě odpracovali alespoň 2200 směn v nejrizikovějším prostředí, a snížit si tak důchodový věk až o 15 měsíců. Mezi profese, kterých se tato úprava týká, patří také záchranáři a členové jednotek podnikových hasičských sborů.
Až o tři roky dříve se nově starobního důchodu dočkají lidé s odloženým důchodem
Změny se dotkly i tzv. odloženého starobního důchodu, který se týká pojištěnců, již při dosažení důchodového věku nezískali potřebnou dobu pojištění (35 let, případně 30 let bez náhradních dob). Čekací lhůta pro získání nároku na odložený důchod se zkrátila z původních 5 let na pouhé 2 roky, což otevírá cestu k penzi většímu okruhu lidí.
Lidem s vdovskými a vdoveckými důchody se prodloužila možnost na opětovné získání tohoto důchodu po zániku
Poslední z důležitých změn v důchodovém systému pro rok 2025 je prodloužení lhůty pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod po jeho předchozím zániku zpět na 5 let. Pozůstalostní důchody se totiž obvykle nevyplácejí trvale, výplata většinou po roce končí Pokud tedy v období následujících pěti let po uplynutí daného roku pobírání důchodu dojde u vdovce či vdovy ke splnění některé ze zákonných podmínek (péče o nezaopatřené dítě nebo závislou osobu, invalidita III. stupně, dosažení stanoveného věku), mohou pozůstalí manželé a manželky opět požádat místně příslušnou OSSZ o obnovení výplaty pozůstalostního důchodu, a to na základě doložených podkladů prokazujících splnění daných podmínek. Tato úprava poskytuje vdovám a vdovcům delší časový prostor pro získání potřebné podpory.