Jaké povinnosti má zaměstnavatel, když jde zaměstnankyně na mateřskou?
Když zaměstnankyně odchází na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je vázán řadou zákonných povinností, které vycházejí z právního rámce České republiky a jsou zakotveny především v zákoníku práce. Tyto povinnosti nejsou pouze formální záležitostí, ale představují klíčový aspekt ochrany práv žen v pracovněprávních vztazích a zároveň zajišťují, aby proces mateřství nebyl znevýhodňující pro ženy na pracovním trhu.
Ochrana zaměstnankyň v období těhotenství a mateřství
Zákoník práce velmi důsledně chrání postavení zaměstnankyň, které očekávají narození dítěte nebo již pečují o novorozence. Tato ochrana se netýká pouze samotného období po porodu, ale vztahuje se významně i na období těhotenství, kdy žena potřebuje zvláštní pracovní podmínky a ochranu před potenciálně rizikovými činnostmi. Je třeba zdůraznit, že podobná ochrana se v mnoha případech vztahuje i na muže, kteří se stávají otci a přebírají péči o dítě, ačkoliv v případě žen je tato ochrana přirozeně rozšířena o období těhotenství a fyzického zotavení po porodu.
Omluvení nepřítomnosti v práci a délka mateřské dovolené
Primární povinností zaměstnavatele je omluvit nepřítomnost zaměstnankyně v práci po zákonem stanovenou dobu. Konkrétně se jedná o období mateřské dovolené v rozsahu 28 týdnů, které začíná zpravidla 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu. V případě, že zaměstnankyně porodí dvě nebo více dětí současně, prodlužuje se tato doba na 37 týdnů. Během tohoto období nemůže zaměstnavatel považovat absenci zaměstnankyně za porušení pracovních povinností, ani ji za tuto absenci sankcionovat. Tato doba slouží nejen k fyzickému zotavení ženy po porodu, ale také k navázání vztahu s novorozeným dítětem a zajištění jeho základních potřeb v prvních měsících života.
Garance pracovní pozice po návratu z mateřské dovolené
Druhou zásadní povinností zaměstnavatele je takzvané "držení místa", což znamená, že zaměstnavatel musí zaměstnankyni po celou dobu její mateřské dovolené garantovat, že se po jejím skončení může vrátit na stejnou pracovní pozici, ze které na mateřskou dovolenou odcházela. Tato garance představuje významný prvek jistoty pro ženy, které se rozhodnou mít děti, a zároveň eliminuje obavy z možné ztráty profesního postavení v důsledku mateřství. Pracovní pozice by měla být zachována se stejnými pracovními podmínkami, stejným platovým ohodnocením a stejnými pracovními výhodami, jaké měla zaměstnankyně před nástupem na mateřskou dovolenou.
Přechod na rodičovskou dovolenou a související povinnosti
Po skončení mateřské dovolené, tedy po uplynutí zmíněných 28 nebo 37 týdnů, má zaměstnankyně možnost plynule přejít na rodičovskou dovolenou, která může trvat až do tří let věku dítěte. Toto právo se vztahuje rovným dílem i na otce dítěte, který může na rodičovskou dovolenou nastoupit buď souběžně s matkou, nebo samostatně. I během rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance či zaměstnankyně v práci a umožnit jim návrat do zaměstnání po jejím skončení.
Je však důležité poznamenat, že podle současné právní úpravy platné do 31. května 2025 nemá zaměstnavatel povinnost garantovat zaměstnanci či zaměstnankyni po rodičovské dovolené návrat na stejnou pracovní pozici, ze které na dovolenou odcházel/a. Zaměstnavatel je povinen zařadit zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené na práci odpovídající pracovní smlouvě, což v praxi může znamenat i pozici s obdobnou náplní práce, ale například v jiném oddělení nebo na jiné úrovni organizační struktury.
Flexinovela zákoníku práce a její dopady od 1. června 2025
Legislativní situace se však významně změní od 1. června 2025, kdy nabude účinnosti takzvaná "Flexinovela zákoníku práce". Tato novela přináší řadu změn v oblasti slaďování pracovního a rodinného života, přičemž jednou z nejdůležitějších je rozšíření garance původního pracovního místa i pro zaměstnance vracející se z rodičovské dovolené. Konkrétně se jedná o situace, kdy se zaměstnanec či zaměstnankyně vrátí do práce do dvou let věku dítěte. V takovém případě bude mít zaměstnavatel povinnost umožnit návrat na stejnou pracovní pozici, ze které zaměstnanec či zaměstnankyně na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou odešel/odešla.
Tato změna představuje významné posílení práv rodičů malých dětí a motivuje k dřívějšímu návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené, což může přispět k lepšímu udržení profesních dovedností a kontinuity kariérního růstu, zejména u žen.
Administrativní povinnosti zaměstnavatele vůči ČSSZ
Kromě výše uvedených povinností přímo souvisejících s pracovněprávním vztahem má zaměstnavatel také důležité administrativní povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnavatel je povinen nahlásit odchod zaměstnankyně na mateřskou dovolenou.