Jaký důchod má člověk který nikdy nepracoval?
.V České republice je systém důchodového zabezpečení založen na principu solidarity a zásluhovosti. To znamená, že výše důchodu je do značné míry ovlivněna tím, jak dlouho a kolik člověk během svého aktivního života přispíval do systému sociálního pojištění. Lidé, kteří nikdy nepracovali, se tak ocitají v poměrně složité situaci, pokud jde o nárok na starobní důchod, protože nárok na tento důchod nemají.
Základním předpokladem pro získání starobního důchodu je splnění dvou hlavních podmínek. První podmínkou je dosažení stanoveného důchodového věku, který se v současné době postupně zvyšuje. Druhou, neméně důležitou podmínkou, je získání potřebné doby pojištění. Tato doba se odvíjí od počtu let, po které člověk odváděl sociální pojištění, jehož součástí je i důchodové pojištění. Tyto odvody se typicky provádějí z příjmů ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.
Pro člověka, který nikdy nepracoval, je splnění druhé podmínky prakticky nemožné. Bez odvedení potřebné doby pojištění Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nepřizná nárok na starobní důchod. To platí i pro případy, kdy by dotyčný dosáhl důchodového věku. Samotné stáří tedy není dostatečným důvodem pro přiznání důchodu.
Je třeba si uvědomit, že systém důchodového pojištění je nastaven tak, aby motivoval občany k aktivní účasti na trhu práce a k přispívání do systému sociálního zabezpečení. Lidé, kteří se z různých důvodů nezapojili do pracovního procesu, se tak mohou ocitnout ve velmi obtížné finanční situaci ve stáří.
Existuje však jedna výjimečná situace, kdy může člověk, který nikdy nepracoval, získat nárok na důchod. Jedná se o případy osob s vysokým stupněm invalidity. Konkrétně jde o takzvaný "invalidní důchod z mládí". Tento typ důchodu je určen pro osoby, u kterých vznikla invalidita ještě před dosažením 18 let věku a jejich pracovní schopnost je snížena nejméně o 70 procent.
Pro přiznání invalidního důchodu z mládí musí být splněno několik podmínek. Především musí jít o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který vznikl před 18. rokem života. Dále musí být pokles pracovní schopnosti minimálně 70 procent, což odpovídá třetímu stupni invalidity. Tento pokles pracovní schopnosti musí být vždy stanoven posudkovým lékařem na základě komplexního vyšetření a několika odborných lékařských vyjádření.
Je důležité si uvědomit, že invalidní důchod z mládí není automaticky přiznáván všem osobám s hendikepem. Každý případ je posuzován individuálně a musí splňovat přísná kritéria stanovená zákonem. Tento typ důchodu je určen pro osoby, které v důsledku svého zdravotního stavu nemohou vykonávat výdělečnou činnost, a tedy ani přispívat do systému sociálního pojištění.