Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kdy se krátí dodatková dovolená?

Dodatková dovolená je specifickým typem dovolené, který je poskytován zaměstnancům pracujícím v náročných nebo zdraví škodlivých podmínkách. Tato forma dovolené má za cíl kompenzovat zvýšenou zátěž a rizika spojená s určitými druhy práce. Vzhledem k její důležitosti a účelu je krácení dodatkové dovolené velmi omezené a podléhá přísným pravidlům.

krácení dodatkové dovol 2.jpg
Datum článku: 16. 07. 2024


Zákon o dodatkovém volnu jasně stanovuje, že krácení této formy dovolené je možné pouze v jednom konkrétním případě. Tímto jediným důvodem je neomluvená absence zaměstnance na pracovišti, tedy situace, kdy zaměstnanec zamešká svou pracovní směnu bez řádného omluvení nebo bez závažného důvodu. V takovém případě může zaměstnavatel přistoupit ke krácení dodatkové dovolené jako formu sankce za porušení pracovních povinností.


Je důležité zdůraznit, že žádné jiné důvody pro krácení dodatkové dovolené nejsou zákonem povoleny. To znamená, že i v případech, kdy je zaměstnanec dlouhodobě v pracovní neschopnosti, ať už z důvodu nemoci nebo úrazu, nemá zaměstnavatel právo krátit mu nárok na dodatkovou dovolenou.


Kromě pravidel týkajících se krácení dodatkové dovolené existují i další důležitá ustanovení, která upravují její čerpání. Zákon například stanovuje, že dodatková dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně před čerpáním běžné dovolené. Toto pravidlo má zajistit, že zaměstnanci skutečně využijí toto dodatečné volno k regeneraci a odpočinku, což je zvláště důležité vzhledem k náročnosti jejich práce.


Další klíčovou zásadou je, že dodatkovou dovolenou nelze proplácet. To znamená, že zaměstnavatel nemůže zaměstnanci nabídnout finanční kompenzaci místo čerpání dodatkové dovolené. Toto opatření má zabránit situacím, kdy by zaměstnanci mohli být motivováni nebo nuceni vzdát se svého nároku na odpočinek výměnou za peníze, což by mohlo vést k přepracování a potenciálním zdravotním rizikům.

.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter