Atrapa kamery se ke zlepšení morálky zaměstnanců používat nesmí
Každý zaměstnavatel se samozřejmě snaží mít přehled o dění ve firmě a také nejrůznějšími způsoby motivuje zaměstnance ke správnému plnění zadaných úkolů, ale pozor některé kontrolní postupy vůči zaměstnancům, mohou velmi snadno sahat za hranu zákona. Taková atrapa kamery může zaměstnavateli způsobit velké nepříjemnosti.

Atrapa kamery na pracovišti zaměstnance nesleduje, ale zaměstnavateli může pořádně zavařit
Umístění kamer na pracovištích je dnes téměř běžná záležitost skoro ve většině firem a v nadpoloviční většině případů jde o záležitost dobře promyšlenou, sladěnou s pravidly a sloužící například k ochraně zdraví a bezpečnosti zaměstnanců. Popsaný postup je samozřejmě v pořádku, ale pozor může se vyskytnout i přístup zaměstnavatele, který už v pořádku není. Není totiž kamera jako kamera a velmi zásadní je i její účel.
Velkou nepříjemností pro zaměstnavatele může být atrapa kamery umístěná v pracovním prostoru pro zaměstnance, která má zaměstnance nutit k dobrému výkonu právě proto, že je sledován kamerou, i když ve skutečnosti sledován není.
Takový postup je od zaměstnavatele hodně krátkozraký a může mu způsobit, že bude muset věc vysvětlovat Státnímu úřadu inspekce práce a možná i soudu a nejspíš i platit pokutu. Protože ono umístění atrapy kamery za účelem vedení zaměstnanců ke správné práci je porušením zákona a práv zaměstnanců.
Atrapa kamery ke sledování zaměstnanců neporušuje sice ochranu osobních údajů, ale zákoník práce ano
Jak je řečeno výše zaměstnavatel, který chce ve firmě instalovat kamerový systém, nebo třeba jen napodobeninu daného zařízení například za účelem pouhého navození pocitu kontroly u zaměstnanců, by si měl takové jednání řádně promyslet, protože se mu může hodně nevyplatit a hrozí za něj sankce. Zaměstnavatel by si měl především uvědomit, že práva zaměstnance chrání hned několik zákonů současně.
V popsané záležitosti atrapa kamery sice žádné údaje o zaměstnancích nezaznamenává a neshromažďuje a zákon o ochraně GDPR tedy porušován není. Jenže ještě daleko více než GDPR práva zaměstnanců střeží zákoník práce a ten popsanou aktivitou jednoznačně porušován je. Podle vyjádření inspektorátu práce je použití atrap kamer ke kontrole zaměstnanců porušením § 302 zákoníku práce v ustanoveních c) a f) tohoto paragrafu neboť zde zaměstnavatel místo vytváření příznivých podmínek na pracovišti, vytváří naopak napětí, stres a nejistotu a nedodržuje právní předpisy.
Podobné články
Zákoník práce ČR chrání zaměstnance i při smlouvě dle cizího práva
Cizinec pracující v ČR se také může soudně domáhat neplatnosti výpovědi z pracovního poměru a může být…
Více informacíU převodních cen je i v roce 2023 potřeba hlídat pravidla
Převodní ceny jsou ceny sjednávané při transakcích podniků vzájemně propojených kapitálem nebo managementem…
Více informacíSpolečná odpovědnost a povinnost zaměstnance i zaměstnavatele při náhradě škody
Ke vzniku škody na pracovištích dojde poměrně snadno, a pokud se taková věc stane, je samozřejmě nutné řešit…
Více informacíMzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informací