Banky přesvědčují vládu, že nemají zisky k mimořádnému zdanění
Pomoc se zvládnutím současné mimořádně napjaté ekonomické situace vidí vláda stále více ve zdanění mimořádných zisků, těm, kdo nadprůměrných zisků dosahují. Do uvedené skupiny mají být zařazeny také banky. Bankám se pochopitelně uvedený postup nelíbí a snaží se vládu přesvědčit, že jejich zisky rozhodně nebudou mít letos stoprocentní či vyšší nárůsty například proti roku předchozímu, které by odpovídaly mimořádnému zdanění.

Vláda v dani z mimořádných zisků vidí účinný prostředek z vlastních zdrojů pro řešení krize, ale banky v daném kroku vidí nespravedlivý postup a brzdu tržní ekonomiky
Mimořádnou daň z mimořádných zisků pro firmy, které nadprůměrně vydělávají ne vlastním přičiněním, ale vlivem současného politického i hospodářského vývoje, chce vláda zavést již od začátku roku 2023.
Uvedené zdanění mimořádných zisků, firemním gigantům s nadprůměrnými příjmy, mezi něž se mají zařadit i banky, má vládě pomoci dostat zemi ze současné ekonomicky nepříznivé situace, zkrotit inflaci vlastními silami a nemuset se kvůli danému vývoji dále zadlužovat.
Jenže tuzemské banky vidí danou situaci samozřejmě zcela odlišně a snaží se zavedení mimořádné daně z nadprůměrných zisků nekompromisně bránit. Banky v uvedeném mimořádném zdanění vidí neúměrný až neoprávněný zásah do svého fungování i zásah do fungování principů tržní ekonomiky.
Banky se snaží vládě dokázat, že jejich příjmy zdaleka nebudou proti minulým letům mimořádné a zvýšení proti roku předešlému je jen dorovnávání kondice po covidových dopadech
Podle propočtů státu by si letos banky měly vydělat až 200 miliard korun a z takového příjmu už by mohla být daň z nadprůměrných zisků odvedena. Propočty České národní banky i České bankovní asociace vidí letošní zisky na mnohem nižších číslech někde mezi 110 a 120 miliardami, což podle vyjádření právě České bankovní asociace rozhodně nejsou zisky pro zvýšený daňový odvod.
Dále banky upozorňují také na to, že je velkou chybou označovat za mimořádný zisk, to co vydělají navíc proti předchozímu roku, protože je nutné si uvědomit, že zisky předchozích dvou let byly nepříznivě ovlivněny pandemií. Jinak řečeno, to že zisk proti minulému roku bude vyšší, znamená pouze dorovnávání kondice na úroveň doby před pandemií, ale nelze hovořit o mimořádných ziscích z aktuálního vývoje politicko-hospodářské mezinárodní situace.
Místo mimořádného zdanění svých zisků by banky raději pomohly jako menšinoví podílníci Národní rozvojové bance nebo podpořily Státní fond dopravní infrastruktury. Takovou konkrétní pomoc vidí banky jako snesitelnější, daleko účelnější a efektivnější než mimořádné zdaňování.
Podobné články
Nový web České bankovní asociace poskytne aktuality z ekonomiky i bankovního sektoru
Česká bankovní asociace (ČBA) spustila svůj nový web nazvaný Monitor s přehlednými informacemi z ekonomiky…
Více informacíInformace k odvodu daně z nadměrných příjmů z energií
Daň z nadměrných příjmů z energií nebo také daň z neočekávaných zisků byla zavedena na konci minulého roku…
Více informacíPodnikatelé si stěžují, že nemají dost informací o podpoře při zasažení energetickou krizí
Podnikatelé, kteří jsou zasaženi současnou energetickou krizí a měli by zájem o podporu a pomoc, si stěžují, že…
Více informacíŘešení peněz zaslaných na špatný účet by mělo být v nejedné bance od roku 2023 rychlejší
Zaslání platby na chybné číslo účtu je i dnes velmi nepříjemná záležitost, která se může stát velmi snadno…
Více informací