Česko zavedlo elektronický příjezdový formulář pro cestující ze zemí označených jiným než nízkým rizikem nákazy
Opatření proti šíření infekce koronaviru přibývají. Od včerejšího dne 21. 9. 2020 musí všichni lidé, kteří přicestují do ČR ze zemí, které nejsou na seznamu zemí označeny nízkým rizikem nákazy povinně vyplnit elektronický příjezdový formulář.

I v Česku už je povinnost při cestování ze zemí, které nejsou vyloženě označeny nízkým rizikem nákazy coronaviru vyplnit příjezdový formulář a splnit i další opatření
Epidemiologická situace v Česku je vážná a žádá si další ochranné opatření i pro cestující ze zahraničí, proti nekontrolovanému šíření nemoci Covid-19. Ministerstvo zdravotnictví ČR proto zavádí elektronický příjezdový formulář. Potvrzení o vyplnění daného formuláře je nutné předložit při hraničních i pobytových kontrolách a lze jej mít vytištěné či v elektronické formě zobrazené na elektronických zařízeních
Od včerejšího dne 21. 9. 2020 mají všichni cestující, kteří v posledních čtrnácti dnech pobývali po dobu delší než 12 hodin v zemích, které nejsou vyloženě označeny nízkým rizikem nákazy, povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář a splnit i další ochranné povinnosti. Formulář se vyplňuje online na hranicích před vstupem do ČR.
Uvedené další povinnosti znamenají po příjezdu nutně absolvovat PCR test na přítomnost nemoci Covid-19. Test musí být udělán do pěti dnů od vstupu na území ČR. Test si musí cestující nechat udělat na vlastní náklady a nejpozději do 7 dnů od příjezdu oznámit jeho výsledek hygienické stanici. Cestující se po příjezdu může též prokázat negativním testem na Covid z jiné země EU. V takovém případě však výsledek testu nesmí být starší než 72 hodin. Další informace k uvedenému lze zjistit na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.
Podobné články
Plnění povinného podílu za osoby se zdravotním postižením je nutné vyřešit do poloviny února 2021
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je velmi důležité pro nejen pro samotné osoby s postižením, ale i pro…
Více informacíDaňové úlevy a pardony vydávané v období pandemie nepromíjí daňové povinnosti za roky předcházející
Finanční správa ČR upozorňuje daňové subjekty, že daňové úlevy a generální pardony udělované v souvislosti…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.