Čestné prohlášení místo pracovně-lékařských prohlídek lze používat ještě 90 dnů po ukončení nouzového stavu
Ani po skončení nouzového stavu si zaměstnanci, kteří mají propadlou povinnou pracovně-lékařskou prohlídku, nemusí dělat s danou záležitostí starosti a mohou místo daného dokumentu použít čestné prohlášení. Stejné pravidlo platí i pro zaměstnance nově nastupující do zaměstnání. Čestné prohlášení místo uvedené lékařské prohlídky je možné používat ještě až 90 dnů po skončení stavu nouze.

Čestné prohlášení může ještě nějaký čas nahrazovat regulérně povinnou zdravotní prohlídku do zaměstnání
Nouzový stav kvůli epidemii Koronaviru v naší zemi již před několika dny oficiálně skončil, ale dále je nutné dávat pozor na své zdraví, dodržovat zásady ochrany a chovat se opatrně. Uvedené platí i pro povinné lékařské prohlídky zaměstnanců. Stále platí i to, že se občané nemají dlouho zdržovat ve zdravotnických zařízeních a vyčkávat tam na nejrůznější potvrzení a podobné záležitosti, pokud nejde o nezbytnou nutnost. Vláda s ohledem na uvedenou mimořádnou situaci už 23. března 2020 rozhodla, že povinné pracovně-lékařské prohlídky zaměstnanců mohou být dočasně nahrazeny čestným prohlášením zaměstnance, že jeho zdravotní stav odpovídá tomu, aby vykonával svěřenou práci. Současně v daném prohlášení zaměstnanec stvrzoval, že nemá příznaky panující epidemie.
Nyní sice nejkritičtější doba pominula, ale Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo, že čestné prohlášení může ještě nějakou dobu nahrazovat povinnou pracovně-lékařskou prohlídku u zaměstnanců, kterým platnost takové prohlídky skončila i u zaměstnanců, kteří nově nastupují do zaměstnání. Jak je řečeno v úvodu čestným prohlášením lze zdravotní prohlídku nahradit u některých profesí ještě až 90 dnů poté co nouzový stav skončil.
U profesí ve vyšší kategorii rizikovosti lze použít čestné prohlášení místo prohlídky jen 30 dnů po nouzovém stavu
Pozor stále však platí, že za zdraví zaměstnance je zodpovědný v každé situaci i zaměstnavatel i ten musí podle aktuálních podmínek a stavu věci rozhodovat tak, aby zaměstnanec dostával práci odpovídající jeho možnostem i schopnostem a nebylo v nebezpečí jeho zdraví. Každý zaměstnavatel si musí být vědom také toho, že zákon rozlišuje dohromady čtyři stupně rizikovosti profesí. Zaměstnanci, jejichž práce patří do třetího a čtvrtého stupně rizikovosti což znamená zvýšené či dokonce vysoké riziko ohrožení zdraví, mohou čestné prohlášení místo prohlídky u lékaře používat jen 30 dnů po nouzovém stavu. Poté musí tito zaměstnanci prohlídku absolvovat.
Podobné články
K nepřímé diskriminaci zdravotně postiženého zaměstnance může dojít snadno
K nepřímé diskriminaci zaměstnance se zdravotním postižením, omezením či specifickou potřebou může na pracovišti…
Více informacíPružná pracovní doba má také pravidla daná zákonem
Pružná pracovní doba zaměstnance je schéma pracovní doby rozdělené na úseky základní pracovní doby a úseky…
Více informacíJen převedení na jinou práci při změně zdravotní způsobilosti zaměstnance nestačí
Každý zaměstnavatel má z ustanovení zákoníku práce povinnost chránit zdraví svých zaměstnanců a nikdy nesmí…
Více informacíNepravdivý posudek může pro zaměstnavatele znamenat náhradu škody zaměstnanci
O tom, že při vypracování pracovního posudku musí být zaměstnavatel velmi profesionální, hlídat si ustanovení…
Více informací