Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Čím dokládat očkování na Covid-19 a kde se doklad získává

Prokazování bezinfekčnosti na nemoc Covid-19 je v současnosti nutné na mnoha místech a týká se všech věkových kategorií. Prokázat uvedenou záležitost je možné platným antigenním či PCR testem, potvrzením o prodělání nemoci ve lhůtě 180 dnů nebo dokladem o očkování. Jenže, čím doložit právě očkování, když má člověk zatím jen první dávku ze dvou? A kde vůbec onen doklad shánět?

Čím dokládat očkování na Covid-19 a kde se doklad  2.jpg
Datum článku: 28. 05. 2021

První dávku očkování lze prokazovat kartičkou s termínem druhého očkování. Doklad jde vyžádat i zpětně, tam, kde byl občan očkován

Asi nejjistějším dokladem o bezinfekčnosti na Covid-19 je prodělané očkování. Je jednoznačně přesnější a trvanlivější než jakýkoli test, a v některých případech je jistější než prodělání nemoci samotné.

Před několika dny Ministerstvo zdravotnictví upravilo protiepidemická opatření tak, aby už i první dávka v případě dvou dávkového schématu očkování stačila po určitou dobu k prokázání bezinfekčnosti, všude, kde je nutné to prokazovat. Prokazovat se očkováním i po první dávce vakcíny mohou všichni, kterým od tohoto očkování uplynou tři týdny nebo více. Pokud tato doba u dvoufázového očkování neuplyne, očkováním se ještě prokazovat nelze, protože teprve právě až po uplynutí minimálně oněch 21 dnů je v lidském těle uzpůsobeno vše tak, aby ochrana byla dostatečná. Občané očkovaní jedno dávkovým typem vakcíny se mohou jako naočkovaní prokazovat již po čtrnácti dnech od očkování.

K prokázání první dávky u dvoufázové vakcíny jedinec ještě nemá konečný certifikát o provedeném očkování, ale to že má již první dávku s příslušnou dávkou za sebou může prokazovat kartičkou z očkovacího centra či od svého lékaře, kde má uveden termín o druhého očkování. Někteří praktičtí lékaři k uvedenému záznamu vydávali dokonce očkovací průkaz pro jiná očkování, kde jsou uvedeny dané termíny a samozřejmě razítko zdravotnického zařízení. Pokud očkovaný v očkovacím centru žádnou podobnou kartičku nedostal, může si o ni nyní požádat dodatečně a s vydáním by neměl být problém.

K dispozici je také certifikát, který se v současnosti vydává po druhé dávce, ale od 1. června se certifikát o očkování bude vydávat už po první dávce

K potvrzení o očkování proti Covidu slouží také certifikát vydávaný k danému účelu ministerstvem zdravotnictví. Háček je v tom, že uvedený certifikát  v současnosti dostávají jen ti, kdo mají očkování ukončeno. Od prvního června se však má situace přizpůsobit novým pravidlům a uvedený dokument bude vydáván už po první dávce očkování.

Výhodou certifikátu je, že je vydáván nejen v místě, kde je dotčený očkován, ale lze jej získat i elektronickou cestou třeba dodatečně.

Je možné si vyžádat jeho zaslání na e-mail, který očkovaný zadával při registraci k očkování do centrálního rezervačního systému. Certifikát jde či půjde stáhnout i na webu Očkovací portál občana ministerstva zdravotnictví na www.ocko.uzis.cz,. Zde opět platí, že ti, kdo již mají očkování ukončeno, mohou si zde svůj certifikát po zadání identifikace již nyní. Ti kdo mají teprve první dávku očkování, si na certifikát musí počkat do výše uvedeného prvního červnového dne, kdy půjde stáhnout už po první dávce vakcíny.

Pro stažení certifikátu je třeba se na očkovacím portále občana přihlásit do jeho systému. Je možné se přihlásit pomocí takzvané e-identity nebo zvolit přihlášení pomocí rodného čísla, čísla občanského průkazu a speciální SMS, která žadateli přijde na telefonní číslo, které zadával při registraci k očkování.

Po zadání uvedených údajů se již občan dostane ke svým údajům, kde si najede na tlačítko očkovací certifikát a kliknutím si jej může vytisknout. Znovu podotýkáme, že v současnosti se certifikát podaří vytisknout jen lidem s ukončeným očkováním, ale od 1. června 2021 už bude získání možné pro všechny, tedy i pro osoby po první dávce.

Pozor první dávkou se lze prokazovat maximálně 90 dnů a ani ukončené očkování nebude platné navždy

Závěrem je třeba upozornit, že očkováním první dávkou se lze prokazovat jen po určitou dobu. Takže všichni, kdo si pohrávají s myšlenkou nejít na druhou dávku vakcíny, pokud mají vakcínu dostat ve dvou dávkách, by měli své jednání pečlivě zvážit. Tam, kde jsou k naočkování potřeba dvě dávky je nutné obě dávky absolvovat. Z uvedeného důvodu proto bude možné prokazovat se první dávkou očkování maximálně po 90 dnů.

Ovšem ani občané, kteří poctivě absolvují dávky obě, nebudou mít hotovo navždy. Vědci dnes již potvrdili, že přeočkování, s největší pravděpodobností po devíti měsících, bude nutné.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny

Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny

Datum článku: 27. 09. 2022

Režim paušální daně je zjednodušený daňový režim pro malé OSVČ a drobné živnostníky neplátce DPH, jejichž…

Více informací
Od září 2022 se změnila pravidla výpočtu výživného na děti

Od září 2022 se změnila pravidla výpočtu výživného na děti

Datum článku: 26. 09. 2022

Měsíc září se pomalu chýlí k závěru a pojďme si říci, že to letošní září přináší jednu docela zásadní…

Více informací
Některé příjmy ze zahraničí je možné danit samostatně nižší sazbou

Některé příjmy ze zahraničí je možné danit samostatně nižší sazbou

Datum článku: 23. 09. 2022

Pokud má poplatník příjmy ze zahraničí, musí je samozřejmě správně vypořádat s daněmi, tak jak to nařizuje…

Více informací
Mzdový systém s jednoznačně písemně danými pravidly brání chaosu i před pokutami

Mzdový systém s jednoznačně písemně danými pravidly brání chaosu i před pokutami

Datum článku: 22. 09. 2022

Oblast mzdových záležitostí si v každé firmě žádá pečlivou pozornost a především srozumitelně jednoznačně…

Více informací