Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Čím dokládat očkování na Covid-19 a kde se doklad získává

Prokazování bezinfekčnosti na nemoc Covid-19 je v současnosti nutné na mnoha místech a týká se všech věkových kategorií. Prokázat uvedenou záležitost je možné platným antigenním či PCR testem, potvrzením o prodělání nemoci ve lhůtě 180 dnů nebo dokladem o očkování. Jenže, čím doložit právě očkování, když má člověk zatím jen první dávku ze dvou? A kde vůbec onen doklad shánět?

Čím dokládat očkování na Covid-19 a kde se doklad  2.jpg
Datum článku: 28. 05. 2021

První dávku očkování lze prokazovat kartičkou s termínem druhého očkování. Doklad jde vyžádat i zpětně, tam, kde byl občan očkován

Asi nejjistějším dokladem o bezinfekčnosti na Covid-19 je prodělané očkování. Je jednoznačně přesnější a trvanlivější než jakýkoli test, a v některých případech je jistější než prodělání nemoci samotné.

Před několika dny Ministerstvo zdravotnictví upravilo protiepidemická opatření tak, aby už i první dávka v případě dvou dávkového schématu očkování stačila po určitou dobu k prokázání bezinfekčnosti, všude, kde je nutné to prokazovat. Prokazovat se očkováním i po první dávce vakcíny mohou všichni, kterým od tohoto očkování uplynou tři týdny nebo více. Pokud tato doba u dvoufázového očkování neuplyne, očkováním se ještě prokazovat nelze, protože teprve právě až po uplynutí minimálně oněch 21 dnů je v lidském těle uzpůsobeno vše tak, aby ochrana byla dostatečná. Občané očkovaní jedno dávkovým typem vakcíny se mohou jako naočkovaní prokazovat již po čtrnácti dnech od očkování.

K prokázání první dávky u dvoufázové vakcíny jedinec ještě nemá konečný certifikát o provedeném očkování, ale to že má již první dávku s příslušnou dávkou za sebou může prokazovat kartičkou z očkovacího centra či od svého lékaře, kde má uveden termín o druhého očkování. Někteří praktičtí lékaři k uvedenému záznamu vydávali dokonce očkovací průkaz pro jiná očkování, kde jsou uvedeny dané termíny a samozřejmě razítko zdravotnického zařízení. Pokud očkovaný v očkovacím centru žádnou podobnou kartičku nedostal, může si o ni nyní požádat dodatečně a s vydáním by neměl být problém.

K dispozici je také certifikát, který se v současnosti vydává po druhé dávce, ale od 1. června se certifikát o očkování bude vydávat už po první dávce

K potvrzení o očkování proti Covidu slouží také certifikát vydávaný k danému účelu ministerstvem zdravotnictví. Háček je v tom, že uvedený certifikát  v současnosti dostávají jen ti, kdo mají očkování ukončeno. Od prvního června se však má situace přizpůsobit novým pravidlům a uvedený dokument bude vydáván už po první dávce očkování.

Výhodou certifikátu je, že je vydáván nejen v místě, kde je dotčený očkován, ale lze jej získat i elektronickou cestou třeba dodatečně.

Je možné si vyžádat jeho zaslání na e-mail, který očkovaný zadával při registraci k očkování do centrálního rezervačního systému. Certifikát jde či půjde stáhnout i na webu Očkovací portál občana ministerstva zdravotnictví na www.ocko.uzis.cz,. Zde opět platí, že ti, kdo již mají očkování ukončeno, mohou si zde svůj certifikát po zadání identifikace již nyní. Ti kdo mají teprve první dávku očkování, si na certifikát musí počkat do výše uvedeného prvního červnového dne, kdy půjde stáhnout už po první dávce vakcíny.

Pro stažení certifikátu je třeba se na očkovacím portále občana přihlásit do jeho systému. Je možné se přihlásit pomocí takzvané e-identity nebo zvolit přihlášení pomocí rodného čísla, čísla občanského průkazu a speciální SMS, která žadateli přijde na telefonní číslo, které zadával při registraci k očkování.

Po zadání uvedených údajů se již občan dostane ke svým údajům, kde si najede na tlačítko očkovací certifikát a kliknutím si jej může vytisknout. Znovu podotýkáme, že v současnosti se certifikát podaří vytisknout jen lidem s ukončeným očkováním, ale od 1. června 2021 už bude získání možné pro všechny, tedy i pro osoby po první dávce.

Pozor první dávkou se lze prokazovat maximálně 90 dnů a ani ukončené očkování nebude platné navždy

Závěrem je třeba upozornit, že očkováním první dávkou se lze prokazovat jen po určitou dobu. Takže všichni, kdo si pohrávají s myšlenkou nejít na druhou dávku vakcíny, pokud mají vakcínu dostat ve dvou dávkách, by měli své jednání pečlivě zvážit. Tam, kde jsou k naočkování potřeba dvě dávky je nutné obě dávky absolvovat. Z uvedeného důvodu proto bude možné prokazovat se první dávkou očkování maximálně po 90 dnů.

Ovšem ani občané, kteří poctivě absolvují dávky obě, nebudou mít hotovo navždy. Vědci dnes již potvrdili, že přeočkování, s největší pravděpodobností po devíti měsících, bude nutné.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Datum článku: 11. 04. 2024

Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…

Více informací
Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Datum článku: 04. 04. 2024

V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…

Více informací
Daňový odpočet hypotéky v přiznání podávaném v roce 2024

Daňový odpočet hypotéky v přiznání podávaném v roce 2024

Datum článku: 21. 03. 2024

Ve světě financí a daní se každoročně objevují příležitosti, jak ušetřit a optimalizovat vlastní výdaje.…

Více informací
Zkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu

Zkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu

Datum článku: 18. 03. 2024

Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…

Více informací