Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Daň stanovená paušální částkou

V roce 2017 by mělo mít více daňových poplatníků možnost nechat si stanovit daň z příjmů fyzických osob paušální částkou. Co však takovéto rozhodnutí pro poplatníka znamená?

Daň stanovená paušální castkou.jpg
Datum článku: 08. 12. 2016

Daň stanovená paušální částkou je dohodnutá daň

Zákon o daních z příjmů dává poplatníkům daně z příjmů fyzických osob možnost, nechat si uvedenou daň stanovit paušální částkou. Daný krok umožňuje § 7a zákona o daních z příjmů.

Daň stanovená paušální částkou, vychází z dohody mezi poplatníkem daně z příjmů fyzických osob a správcem daně. Aby mohl mít poplatník stanovenu paušální daň, musí splňovat zákonem stanovené podmínky a požádat správce daně o uvedený úkon. V případě kladného vyřízení žádosti, musí poplatník následně plnit povinnosti, které mu z tohoto kroku plynou.

Komu lze stanovit daň paušální částkou?

Podle dosavadní právní úpravy je možné stanovit paušální daň poplatníkovi, který má, kromě příjmů od daně ze zákona osvobozených a příjmů zdaňovaných zvláštní sazbou daně, pouze příjmy podle § 7 odstavce 1 písmena a) až c) zákona o daních z příjmů:

  • ze živnostenského podnikání,
  • ze zemědělské činnosti, lesního a vodního hospodářství,
  • z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění.

Poplatník může mít též příjmy z podnikatelského účtu.

Roční výše příjmů poplatníka, který žádá o stanovení paušální daně, nesmí překročit pět milionů korun za poslední tři zdaňovací období.

Podnikatelskou činnost musí žadatel provozovat bez zaměstnanců a spolupracujících osob. Jedinou povolenou spolupracující osobou je manžel/manželka poplatníka.

V roce 2017 by mělo dojít ke změnám uvedených podmínek. Překážkou by neměli být zaměstnanci ani spolupracující osoby.

Jak se paušální daň stanoví

Paušální daň vzejde z rozdílu mezi předpokládanými příjmy a předpokládanými výdaji podnikatele za zdaňovací období. Částka se ještě upraví o nezdanitelné části základu daně. Paušální daň musí po úpravách rozhodné částky činit alespoň 600 Kč za jedno zdaňovací období.

Pro stanovení paušální daně musí poplatník správci daně doložit předpokládané příjmy a výdaje i další skutečnosti rozhodné pro stanovení daně paušální částkou, které si správce daně vyžádá.

Žádost o paušální daň musí být podána do 31. ledna kalendářního roku, za který je stanovení paušální daně žádáno. Následně musí být nejpozději do 15. května následujícího roku vydáno rozhodnutí. Daň stanovenou paušální částkou je nutno splatit do 15. prosince běžného zdaňovacího období.

Paušální daň lze stanovit i na více zdaňovacích období dopředu, ale nemůže jít o delší časový úsek než tři zdaňovací období.

Povinnosti poplatníka se stanovenou paušální daní

Poplatníkovi, který má stanovenu paušální daň, se administrativa sice sníží, ale některým povinnostem se přesto nevyhne.

Poplatník musí vést alespoň jednoduchou evidenci o příjmech, výdajích a používaném majetku, která prokazatelně dosvědčí, že jsou plněny podmínky pro stanovenou paušální daň.

I na poplatníka se stanovenou paušální daní se vztahuje povinnost elektronické evidence tržeb a případně i další povinnosti, stanovené správcem daně, které doloží, že institut paušální daně je poplatníkem správně využíván.

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Portál MOJE daně bude od desátého do čtrnáctého června mimo provoz

Portál MOJE daně bude od desátého do čtrnáctého června mimo provoz

Datum článku: 08. 06. 2021

Portál MOJE daně čili online finanční úřad, na němž se dá vyřídit nejen daňové přiznání, bude v příštích…

Více informací
Úrok z prodlení platby správci daně všeobecně nabíhá v roce 2021 už od čtvrtého dne po splatnosti daně

Úrok z prodlení platby správci daně všeobecně nabíhá v roce 2021 už od čtvrtého dne po splatnosti daně

Datum článku: 07. 06. 2021

I v roce 2021 platí, že daňové povinnosti je nutné přes veškeré nesnáze plnit včas a správně jinak hrozí úrok…

Více informací
Všechny služby už mohou otevřít vnitřní prostory, ale prokazování bezinfekčnosti a dodržování určitých opatření platí dál

Všechny služby už mohou otevřít vnitřní prostory, ale prokazování bezinfekčnosti a dodržování určitých opatření platí dál

Datum článku: 31. 05. 2021

Věci se někdy mění skutečně velmi rychle. Téměř ze dne na den mohou své vnitřní prostory otevřít zákazníkům…

Více informací

Všechny služby už mohou otevřít vnitřní prostory, ale prokazování bezinfekčnosti a dodržování určitých opatření platí dál

Věci se někdy mění skutečně velmi rychle. Téměř ze dne na den mohou své vnitřní prostory otevřít zákazníkům všechny služby. Od 31. 5. 2021 mohou být hosté uvnitř restaurací, barů, heren i bazénů. Přístupné jsou znovu i wellness, solné jeskyně a podobná zařízení. Opatření k ochraně zdraví před nemocí Covid-19 je však potřeba stále dodržovat.

Do restaurace, herny, bazénu i sauny od 31. 5. ano, ale s potvrzenou bezinfekčností a dodržováním pravidel

Z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR musí nastat velká vlna rozvolňovacích opatření o čtrnáct dnů dříve, než se předpokládalo. Od dnešního dne, to znamená, posledního květnového dne mohou své vnitřní prostory návštěvníkům znovu otevřít restaurace, bary i kavárny. Je možné jít relaxovat do sauny i wellness, užít si vodní radovánky ve vodních centrech nebo se vydat do vnitřních prostor památek.

Kýžené rozvolnění je tedy zde, ale je třeba při něm stále pamatovat na pravidla ochrany zdraví svého i svých spoluobčanů. Zásadní pro návštěvu restaurace, klubu, kasína bazénu či jiných otevíraných prostor je i nadále mít u sebe potvrzení bezinfekčnosti, to znamená platný negativní test, potvrzení o očkování alespoň první dávkou vakcíny proti Covidu. Pozor, musí být alespoň tři týdny od prvního očkování, pokud se jedná o očkování dvěma dávkami. U jednodávkového očkování stačí, pokud uplynulo čtrnáct dnů. Bezinfekčnost lze dokládat i lékařským potvrzením o prodělání Covidu od něhož  ještě neuplynulo 180 dnů. Stále a ve všech prostorech je nutné myslet na dodržování rozestupů i na to, že restaurace a další stravovací zařízení musí regulovat počty návštěvníků. U jednoho stolu ve vnitřních i venkovních prostorách mohou být v jeden okamžik nejvýše čtyři lidé.

V bazénech i jinde krom sezení v restauracích platí, pravidlo jedné osoby na 15 metrů čtverečních. Sauny mohou fungovat s vyhříváním minimálně 80 stupňů bez používání ledových studní. Ve wellness zařízeních může být zaplněno maximálně 30 procent kapacity.

Na mezinárodní kongresy a vzdělávací akce jsou nutné národní certifikáty o prodělaném očkování

Už je možné i na našem území opět pořádat mezinárodní kongresy, pracovní setkání a vzdělávací akce. Uvedené akce musí mít vždy regulovánu kapacitu účastníků, záleží na kapacitě sálu, protože sál může být obsazen vždy jen z 50 procent. I zde musí účastníci prokázat svoji bezinfekčnost a jde to pouze národními certifikáty o provedeném očkování. Pro vzájemné uznávání těchto certifikátů platí stejná pravidla ohledně očkování jako pro české občany. To znamená, platí certifikát, který účastníkovi stvrzuje, že je naočkován alespoň první dávkou v případě dvoufázové vakcíny a od uvedeného očkování musí uplynout minimálně 22 dnů. Pokud jde o očkování, kde je celé očkování hotovo jednou dávkou, pak musí od naočkování uplynout minimálně čtrnáct dnů.

Ke své činnosti zkoušení i vystupování se mohou také vrátit pěvecké sbory, ale i zde je nutné hlídat omezení kapacity účastníků. Sbor může zkoušet či vystupovat maximálně v počtu 30 lidí.