Daň z nabytí nemovitosti se zruší zpětně a půjde požádat o vratku u daně již zaplacené
V současné době jsou v centru zájmu společnosti především záležitosti související s epidemií Koronaviru a ostatní udánlivě ustupují do pozadí, ale nemizí. Takovou událostí probíhající v pozadí je i z hlediska daňového poměrně zásadní záležitost zrušení daně z nabytí nemovitosti. Vláda uvedené zrušení již minulý týden schválila a legislativní proces pokračuje. Od kdy však bude zrušení uvedené daně realitou a co když někdo zaplatí a už by platit nemusel?

Daň se zruší zpětně, a když bude zaplacena, aniž by musela, bude možné žádat vrácení
Legislativní proces zrušení daně z nabytí nemovitosti probíhá v běžném režimu, což znamená, že nejde o zákon, který by se bylo nutné schvalovat ve zrychleném procesu kvůli současnému nouzovému stavu. O uvedené normě budou tedy nyní jednat poslanci a pak zamíří k senátorům. Zákon má velkou naději, že dojde ke schválení. Od chvíle, kdy bude zrušení daně z nabytí realitou, bude se tato daň rušit zpětně a zrušení se bude týkat i nemovitostí datem nabytí od prosince 2019 a pozdějším.
Ti nabyvatelé, kteří čtyřprocentní daň z nabytí již zaplatili či ještě zaplatí, budou si moci po účinnosti zákona požádat o takzvanou vratku uvedené daně.
Jak již bylo v jednom z předchozích článků na dané téma na těchto stránkách uvedeno, se zrušením výše popsané daně přijde současně i zrušení možnosti pravidelných ročních odpočtů této daně. Záležitost má jednoznačnou logiku, co nebylo na daních odvedeno či bylo zrušeno ba to nelze uplatňovat daňové výhody.
Odpočty úroků z hypotéky se zruší od 1. ledna 2021
Poplatníci, kteří daň z nemovitosti zaplatit museli, protože si ji pořídili v době, kdy uvedená daň byla povinná, si její zaplacení budou moci dále pravidelně odečítat. U nemovitostí s nabytím Od 1. ledna 2021 už nepůjde uplatňovat si zaplacené úroky z hypotéky, ale jedinci, kteří si pořídí nemovitost do konce prosince 2020, už nebudou muset platit daň z nabytí, ale budou si moci dále odečítat úroky z hypotéky. Více zde.
Podobné články
Preventivní novinku ochrany podnikatelů před úpadkem schválila vláda
Prevence je vždycky lepší, než léčit již rozběhlé onemocnění a neplatí to jen pro zdraví lidské, ale i pro…
Více informacíK nepřímé diskriminaci zdravotně postiženého zaměstnance může dojít snadno
K nepřímé diskriminaci zaměstnance se zdravotním postižením, omezením či specifickou potřebou může na pracovišti…
Více informacíI při vyloučení možnosti odstoupení od smlouvy musí být vždy cesta ze závazku
Vždy když si dvě strany sjednávají smluvní podmínky nějakého závazku, musí postupovat v souladu s platnými…
Více informacíPružná pracovní doba má také pravidla daná zákonem
Pružná pracovní doba zaměstnance je schéma pracovní doby rozdělené na úseky základní pracovní doby a úseky…
Více informací