Daň z prodeje nemovitosti není totéž jako daň z nemovitých věcí
Daň z prodeje nemovitosti není to samé co daň z nemovitých věcí. Daň z prodeje nemovitosti je daní z příjmů a prodávající ji musí uhradit vždy, pokud není zákonem od uvedené povinnosti jednoznačně osvobozen. Důvodů k osvobození od této daně z prodeje je však hned několik.

Platba daně z příjmů z úplatného prodeje nemovitostí prodávajícího nemine, pokud není osvobozen ze zákona
Daňové záležitosti ohledně nemovitostí mohou člověka neznalého daňové problematiky mírně zmást, protože jak naznačuje úvod článku něco jiného je daň z nemovitosti čili přesněji daň z nemovitých věcí a jiná záležitost je daň z prodeje nemovitosti.
Daň z vlastnictví nemovitosti čili daň z nemovitých věcí je mezi veřejností častěji také nazývána jen zkráceně daň z nemovitostí. Jedná se o majetkovou daň, kterou musí vlastníci nemovitostí čili nejen vlastníci domů, ale i bytů a pozemků platit pravidelně každý rok nejpozději do konce května, ale to není tatáž daň jako daň z prodeje nemovitosti.
Daň z prodeje nemovitosti vzniká v případě úplatného prodeje nemovitostí. Prodej nemovitosti, ať už se jedná o dům, byt, chatu, garáž či pozemek, přináší prodávajícímu příjem a tento příjem musí být náležitě zdaněn, pokud zákon o dani z příjmu nestanoví, že je takový příjem od daně osvobozen. Daň z prodeje nemovitostí patří do skupiny daní z příjmu a činí 15 procent z příjmu a platí ji prodávající. Uvedený příjem musí být vždy uveden v daňovém přiznání za daný rok. Pokud tedy člověk má příjem z tohoto prodeje, musí v daném roce podat přiznání k dani z příjmů, i kdyby jinak přiznání podávat nemusel, protože by za něho daňové záležitosti třeba vyřešil zaměstnavatel.
V pěti situacích zákon od daně z příjmu z prodeje nemovitosti osvobozuje
Jak je několikrát řečeno výše zákon od povinnosti platit daň z prodeje nemovitosti v určitých situacích i osvobozuje. Jde o situace kdy:
- prodávající vlastní nemovitost před prodejem minimálně nově 10 let,
- prodávající měl alespoň dva roky před prodejem v nemovitosti trvalé bydliště,
- získané peníze prodávající opět použije na uspokojení své bytové potřeby,
- použití prostředků z prodeje družstevního podílu na uspokojení bytové potřeby prodejce,
- prodej domu získaného dědictvím v přímé linii.
Nyní se na osvobozující situace podívejme podrobněji
V prvním případě osvobození od daně při prodeji nastává, pokud od okamžiku, kdy vlastník dům nabyl do okamžiku, kdy jej prodává, uplynulo v roce 2021 nejméně 10 let. Do roku 2020 stačilo k danému osvobození pět let. V daném případě nastává od roku 2021 změna a jsou zde dvě platné situace. Původní pětiletá lhůta zůstává pro všechny nemovitosti nabyté do posledního dne roku 2020. Tam kde k nabytí nemovitosti došlo až 1. 1. 2021 a později je k osvobození od daně z prodeje potřeba již uvedených 10 let od nabytí a záležitost se tedy týká prodeje budoucího.
Druhý případ osvobození od daně má podmínku bydlení v prodávané nemovitosti domě bytě, alespoň dva roky bezprostředně před prodejem. To že prodávající nemovitost skutečně nejméně dva roky užíval k trvalému bydlení je třeba pro osvobození dokázat finančnímu úřadu potvrzením sousedů případně doručovanou korespondencí.
Třetí možností osvobození od daně při prodeje nemovitosti je možnost, kdy peníze získané z prodeje použije prodávající znovu na pořízení jiného vlastního bydlení. Prostředky musí být uvedeným způsobem použity nejpozději do jednoho roku od prodeje. Finančnímu úřadu je v daném případě potřeba přiznat prodej a doložit, že získané prostředky byly znovu použity k uspokojení bytové potřeby prodávajícího.
Osvobození od daně z prodeje se vztahuje i na prodej domu či bytu získaného dědictvím v přímé linii, tedy v linii mezi rodiči a dětmi, prarodiči a vnoučaty či mezi manžely. Sourozenci, strýcové, tety, neteře, synovci do dané skupiny nepatří.
Osvobození od daně z prodeje neplatí pro nemovitosti zahrnuté v obchodním majetku
Podnikatelé však mají situaci jinou a daň z příjmu z prodeje nemovitosti musí zaplatit vždy, když prodají nemovitost zahrnutou v obchodním majetku. Daň je nutné zaplatit i tehdy, pokud je prodávaná nemovitost v obchodním majetku jednoho z manželů při společném jmění manželů.
Výše popisované osvobození platí jen pro vlastníky fyzické osoby, kde předmětná nemovitost nepatří do obchodního majetku při případném podnikání.
Podobné články
Poskytnutí cestovních náhrad zaměstnanci dočasně přidělenému do zahraničí není snadné
Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli není nic neobvyklého ani nezákonného a zaměstnavatelé…
Více informacíDluhy na daních je možné už zjistit i pomocí portálu Moje daně na webu Finanční správy ČR
Zjistit si případné dluhy na daních je už možné nejen s pomocí ePortálu ČSSZ, ale obdobnou službu nově spustil…
Více informacíPovinná registrace OSVČ k dani z příjmů se v roce 2024 zruší
Osobám samostatně výdělečně činným by měla od roku 2024 skončit zákonná povinnost registrovat se k dani…
Více informacíPráce přesčas a zohlednění či nezohlednění odměny ve mzdě
Při práci zaměstnanců přesčas si zaměstnavatelé musí kromě jiných pravidel hlídat otázku spravedlivého…
Více informací