Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Daňové přiznání se nemusí podávat vždycky a platí to i v roce 2020

Podání daňového přiznání je velmi důležitá povinnost, která pokud není splněna, je to závažným pochybením, z něhož kouká pokuta. Na straně druhé však každým rokem platí, že ani daňové přiznání nemusí podávat každý poplatník absolutně vždy. Než usednete k vyplňování, daného formuláře je dobré si ověřit případně se poradit, zda v roce 2020 tuto povinnost je nutné splnit.

Daňové přiznání se nemusí podávat vždycky a platí to i 2.jpg
Datum článku: 25. 02. 2020

U příjmů ze zaměstnání se může o daně postarat zaměstnavatel a někdy to jde, i pokud je zaměstnavatelů více

Většina poplatníků ví, že pokud pracují pro jednoho zaměstnavatele, s přiznáním k dani se trápit nemusí. Stačí, když u daného zaměstnavatele podepíší Prohlášení poplatníka k dani, doloží případný nárok na daňové slevy a pak už se o vše potřebné postará mzdová účetní zaměstnavatele a případný přeplatek na dani dorazí v dalším měsíci ve výplatě.

Stejný postup si mohou v některých případech zvolit i zaměstnanci, kteří nepracovali jen pro jediného zaměstnavatele a měli v témže roce chlebodárců více. Zde je potřeba dodržet jen podmínku, že ono růžové prohlášení může být v rámci téhož měsíce podepsáno jen pro jednoho zaměstnavatele. Ale nevadí, když část roku pracuje zaměstnanec pro jednoho zaměstnavatele a další měsíc pro jiného a další dva měsíce opět pro někoho jiného.

Příjmy zdaněné srážkovou daní také v přiznání být nemusí

Daňové přiznání není nutné podávat ani v případě, když měl poplatník v inkriminovaném období pouze drobné příjmy z dohody provedení práce do 10 000 Kč měsíčně nebo příjmy z autorských honorářů ve stejné výši či drobný příjem z výhry. Uvedené příjmy lze u zaměstnavatele zdanit srážkovou daní, čímž je věc vyřešena. Někdy se však může vyplatit, když si poplatník v daném případě přiznání dobrovolně podá. Záleží na tom, jak je v daném případě vysoká daňová povinnost, může zde vzniknout nárok na daňovou vratku, kterou lze získat právě prostřednictvím dobrovolně podaného přiznání.

Kvůli ročním příjmům do patnácti tisíc se přiznání také nepodává, když není u podnikání ztráta

Pokud příjmy jedince za předchozí rok nedosáhnou ani 15 000 Kč přiznání se také nepodává. Nezáleží zde na tom, zda si dotyčný vylepšoval rozpočet drobným zaměstnáním nebo jako OSVČ. Právě OSVČ si však musí hlídat jeden zásadní jev. Uvedeným jevem je daňová ztráta, pokud tato nepříjemná situace nastane, přiznání se podat musí, i když příjmy k danému limitu nedosáhnou.

Danit se také nemusí drobné příjmy z pronájmu či kapitálového majetku do 6000 Kč.

Zvláště lidé důchodového věku si nejednou rádi vylepší finanční situaci nabídkou třeba přebytečné místnosti k pronájmu. Pokud se jim daný počin vejde do limitu 6000 Kč, také není třeba se přiznávat k dani a stejný limit platí i pro drobný příjem z kapitálu.

Kdo celý rok 2019 žil, pracoval i odváděl daně v zahraničí, přiznání také podávat nebude

Pokud poplatník pracuje legálně, ať je to kdekoli, je standardně zapojen také do daňového systému a v souladu s ním pak řeší i daňové povinnosti. Občan ČR, který žil a pracoval celý rok 2019 v zahraničí, nebude podávat v roce 2020 daňové přiznání v ČR, protože daň z příjmu mu byla příslušným způsobem odváděna také v zahraničí.

Poplatník, který i při práci v zahraničí bydlel šest měsíců či déle v ČR bude muset daňově přiznání podat v tuzemsku.

Příležitostné příjmy až do 30 000 Kč ročně také netřeba uvádět do přiznání

Ne každý, kdo je podnikavý nezahálí a má tu i tam příležitostné příjmy musí tyto příjmy danit a podávat daňové přiznání. Pokud se jedná o příležitostné příjmy nepřekračující limit 30 000 ročně, není třeba se trápit přiznáním. Uvedené se týká drobných nárazových činností, jako třeba prodeje výpěstků z vlastní zahrádky, nárazového prodeje drobných rukodělných výrobků, zaplacená výpomoc poskytnutá sousedům atd.

Příjmy ze sociálních dávek, běžných důchodů, důchodového připojištění nebo stipendií jsou od daně osvobozeny

Z příjmů ze zákona osvobozených od daně se logicky neodvádí daň z příjmu a nebudou tudíž figurovat v daňovém přiznání. Patří sem zejména dávky sociální podpory a pomoci jako jsou nemocenská, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, ale také všechny druhy důchodů do ročního limitu 480 600 Kč, prospěchová stipendia i důchodové spoření.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Předem dohodnuté přerušení pracovní cesty musí mít jednoznačná pravidla

Předem dohodnuté přerušení pracovní cesty musí mít jednoznačná pravidla

Datum článku: 02. 02. 2023

Potřeba přerušení pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance je samozřejmě záležitost, která může být jak…

Více informací
Daňové přiznání k příjmům v roce 2023, lhůty i novinky

Daňové přiznání k příjmům v roce 2023, lhůty i novinky

Datum článku: 27. 01. 2023

I v roce 2023 je zde pro mnoho daňových poplatníků neodvratná povinnost podání přiznání k dani z příjmů za rok…

Více informací
Zvýšení limitů u práce na dohodu bude nejspíš od roku 2024

Zvýšení limitů u práce na dohodu bude nejspíš od roku 2024

Datum článku: 26. 01. 2023

Vláda pilně chystá novou koncepci pro práci lidí na dohody. Jedná se o zvýšení limitů i nové evidenci…

Více informací
Roční zúčtování daně u zaměstnavatele v roce 2023

Roční zúčtování daně u zaměstnavatele v roce 2023

Datum článku: 25. 01. 2023

I v roce 2023 platí, že má velká část zaměstnanců možnost nechat si vyřešit daňové povinnosti k dani…

Více informací