Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zrušení dohody o provedení práce má také svá pravidla a zásady

Uzavírání pracovněprávních vztahů na dohody o činnosti nebo dohody o provedení práce je mezi zaměstnavateli i zaměstnanci stále oblíbené. Proces je rychlejší a méně náročný a zavazující než uzavření klasického pracovního poměru. Méně náročné a rychlejší je pak i ukončení takového vztahu, avšak i pro toto ukončení platí závazná pravidla, která musí znát a dodržovat jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.

Zrušení dohody o provedení práce má také svá prav 2.jpg
Datum článku: 07. 11. 2019

Pro zrušení ukončení dohody o provedení práce platí stejná zákonná pravidla jako pro dohodu o činnosti

Jak je řečeno hned v úvodu článku uzavírání dohod o pracovní činnosti či provedení práce je velmi častou  formou pracovního vztahu. Dohoda o provedení práce, kterou kdysi bylo možné sjednávat pouze na konkrétní určité ohraničené úkoly, se dnes může uzavírat stejně jako dohoda o činnosti i na běžné opakující se práce nebo i na dobu neurčitou, zákon takovýto postup dovoluje. K uvedenému jednání se však váže i opačný pól záležitosti, kterým je ukončení či zrušení dohody o provedení práce. Když dohoda o provedení práce nekončí přirozeně splněním práce a uplynutím doby, tak jak vlastně může být zrušena, aby to bylo v souladu se zákonem?

Zákoník práce řeší otázku zrušení či ukončení dohody o provedení práce v rámci společných ustanovení pro dohody konané mimo pracovní poměr §77.

Odstavec 4 daného paragrafu stanoví, že pokud není způsob zrušení právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti nebo dohodou o provedení práce sjednán jinak  je možné jej zrušit:

dohodou obou stran,

výpovědí danou jednou ze smluvních stran a může to být i výpovědí bez udání důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná běžet v den, kdy je výpověď doručena druhé straně či,

okamžitým zrušením dané dohody, toto okamžité zrušení může být použito pouze v případech, kdy je možné přistoupit k okamžitému zrušení i kdyby šlo o pracovní poměr.

Výpověď i u dohody o provedení práce misí být vždy písemná a neplatí zde ochranné doby

Ve chvíli, kdy je potřeba dohodu ukončit výpovědí, ať ze strany zaměstnavatele či zaměstnance je nutné opět myslet na pravidla daná takové situaci zákonem.

Nejzásadnějším pravidlem je, že výpověď musí mít vždy a jedině písemnou formu, jiný způsob výpovědi je neplatný. Další zásadou je, že i v případě pracovního vztahu na dohodu je zde patnáctidenní výpovědní lhůta, která musí být dodržena.

A ještě je zde jedna situace, o které je důležité v případě práce na dohody a jejich zrušení vědět. Záležitost se týká takzvaných ochranných dob, které platí v případě pracovního poměru. U dohod konaných mimo pracovní poměr ochranné doby neplatí. To znamená, že při práci na dohodu může výpověď dostat těhotná zaměstnankyně stejně jako zaměstnanec v době nemoci a je to v daném případě v souladu se zákonem.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Náhrada mzdy za dovolenou má pravidla, která musí znát zaměstnavatel i zaměstnanec

Náhrada mzdy za dovolenou má pravidla, která musí znát zaměstnavatel i zaměstnanec

Datum článku: 16. 01. 2020

Pravidla náhrady mzdy za dovolenou určuje svými ustanoveními zákoník práce. Jenže i situace kolem dovolené je…

Více informací
Dohody konané mimo pracovní poměr a rok 2020

Dohody konané mimo pracovní poměr a rok 2020

Datum článku: 14. 01. 2020

I v roce 2020 bude mnoho pracovníků vykonávat pro zaměstnavatele práci na základě některé z dohod konaných mimo…

Více informací
Těhotenství ve zkušební době a výpověď mohou mít k sobě  nebezpečně blízko

Těhotenství ve zkušební době a výpověď mohou mít k sobě nebezpečně blízko

Datum článku: 13. 01. 2020

Těhotenství je výjimečný stav v životě ženy, který i v případě, že probíhá zcela přirozeně a není…

Více informací
Uchazeči o zaměstnání musí úřadu práce hlásit pracovní neschopnost v den vystavení neschopenky, aby nebyli vyřazeni z evidence

Uchazeči o zaměstnání musí úřadu práce hlásit pracovní neschopnost v den vystavení neschopenky, aby nebyli vyřazeni z evidence

Datum článku: 10. 01. 2020

Uchazeč o zaměstnání vedený v evidenci úřadu práce musí vždy myslet na to, že tato evidence má zákonem…

Více informací