Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Daňové přiznání v roce 2018, kdo je musí podávat a do kdy

I v roce 2018 musí mnoho občanů splnit povinnost vůči správě daní a podat na finančním úřadě daňové přiznání k dani z příjmů. Koho se uvedená povinnost letos týká a do kdy je třeba ji splnit? Čtěte s námi.

Daňové přiznání v roce 2018 kdo je musí podávat  2.jpg
Datum článku: 05. 02. 2018

Daňové přiznání se ani v roce 2018 netýká jen podnikatelů

Povinnost přiznat se a zaplatit daň z příjmů za rok 2017 zdaleka nemají jen OSVČ. Nad daňové přiznání musí v roce 2018 zasednout i někteří zaměstnanci, důchodci i studenti. Daňové přiznání musí v letošním roce podat každý, kdo měl v předchozím roce zdanitelné příjmy nad limit 15 000 Kč ročně, na které se nevztahuje daňové osvobození.

Daňové osvobození se týká příjmů fyzických osob spadajících pod §4 a §4a, §6 odstavec 9 a § 10 odstavec 3 zákona o dani z příjmu. U uvedených příjmů se daňové přiznání nepodává.

Daňové přiznání musí podat i zaměstnanci, kteří pracovali v roce 2017 pro více zaměstnavatelů a nepodepsali u nich Prohlášení k dani. Přiznání se samozřejmě týká i zaměstnanců, kteří kromě příjmů ze zaměstnání měli i další příjmy z podnikání, pronájmu atd. Daňové přiznání musí podat též zaměstnanci s nadlimitními příjmy, což se týká příjmů nad 1 355 136 Kč, ze kterých je třeba odvést solidární daň. Přiznání musí podávat i studenti starší 26 let, kteří při studiu podnikali či byli zaměstnáni. Povinnost přiznání se týká i důchodců, kteří měli i jiné příjmy než starobní důchod.

iznání nemusí podávat zaměstnanci s příjmy pouze ze zaměstnání a podepsaným Prohlášením

S daňovým přiznáním se nemusí trápit zaměstnanci, kteří měli během roku 2017 pouze příjmy ze zaměstnání a podepíší do 15. 2. 2018 Prohlášení k dani lidově označované jako růžové prohlášení.

Zásadní termín pro přiznání je 3. dubna 2018

Všichni, kterých se daňové přiznání týká, a budou ho podávat samostatně bez pomoci daňového poradce, by měli mít povinnost splněnu 3. dubna 2018. Na obvyklý termín 2. dubna letos připadá pondělí velikonoční, proto se datum posouvá na třetí dubnový den.

Poplatník, kterému bude přiznání zpracovávat poradce, může mít lhůtu na podání prodlouženu. Termín podání se v takovém případě posouvá na 2. července 2018. O prodloužení lhůty pro podání musí poplatník požádat správce daně do 3. dubna 2018.

I v roce 2018 mají opozdilci pět dnů bez sankcí

Kdo se krátce opozdí, bude mít i letos možnost chybu bez postihu napravit. Bez sankcí je možné se k dani přiznat ještě do pěti pracovních dnů následujících po řádném termínu pro podání přiznání. Letos je doba bez sankcí do 10. dubna 2018.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Kompenzační bonus pro OSVČ a současně zaměstnání s nemocenským pojištěním jde dohromady pouze v jediném případě

Kompenzační bonus pro OSVČ a současně zaměstnání s nemocenským pojištěním jde dohromady pouze v jediném případě

Datum článku: 25. 05. 2020

Finanční správa upozorňuje žadatele o kompenzační bonus pro OSVČ na opakovaný problém, kdy se o uvedenou podporu…

Více informací
Cizinci pracující v Česku si nemusí přechodně dělat starost s propadlým vízem či povolením k pobytu

Cizinci pracující v Česku si nemusí přechodně dělat starost s propadlým vízem či povolením k pobytu

Datum článku: 07. 05. 2020

Do Česka opět už  opět budou moci přijíždět cizinci zde pracující a nemusí ani akutně řešit propadlá víza či…

Více informací
Uvolňování podnikatelských a dalších činností omezených kvůli Koronaviru bude rychlejší

Uvolňování podnikatelských a dalších činností omezených kvůli Koronaviru bude rychlejší

Datum článku: 24. 04. 2020

Po týdnech sevření omezujícími opatřeními kvůli bránění šíření nemoci Covid-19 přichází konečně…

Více informací
Kompenzační bonus nenáleží při souběhu podnikání se zaměstnáním nemocensky pojištěným

Kompenzační bonus nenáleží při souběhu podnikání se zaměstnáním nemocensky pojištěným

Datum článku: 24. 04. 2020

Žadatel o kompenzační bonus pro podnikatele nesmí být současně nemocensky pojištěným zaměstnancem. Osoba, která…

Více informací